more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Kolejny dzień licznych rosyjskich ataków [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 21:41
Zakończył się 93. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Poniżej przedstawiamy zapis piątkowej relacji.
Wywiad wojskowy Ukrainy wskazał  na corazoraz częstsze przypadki znikania ludzi bez wieści w miejscowościach Kupiańsk, Izium, Wełyki Burłuk i Szewczenkowe
Wywiad wojskowy Ukrainy wskazał na corazoraz częstsze przypadki znikania ludzi bez wieści w miejscowościach Kupiańsk, Izium, Wełyki Burłuk i SzewczenkoweFoto: PAP/Viacheslav Ratynskyi

Nową relację można śledzić TUTAJ.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zapis relacji:

23:54

Posłuchaj
00:33 11763096_1.mp3 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękował ratownikom medycznym, którym przyszło pracować w tak trudnych momentach wojny z Rosją. -Wykonują swoje obowiązki niezależnie od warunków, w jakich się znajdują. Jestem im wdzięczny za pracę w czasie pandemii i teraz - podczas wojny- mówił (IAR)

 

23:29

- Aleksandr Łukaszenka zapowiada utworzenie na Białorusi specjalnej "milicji ludowej" - podała Ukraińska prawda.

23:15
Kwestie rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię oraz negocjacji w sprawie odblokowania eksportu żywności z ukraińskich portów były wśród tematów spotkania w Stambule szefa MSZ Zbigniewa Raua i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Kwestie rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię oraz negocjacji w sprawie odblokowania eksportu żywności z ukraińskich portów były wśród tematów spotkania w Stambule szefa MSZ Zbigniewa Raua i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
23:09

- Podczas podróży do zrujnowanej podkijowskiej Borodzianki, niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze powiedziała, że z pomocą na odbudowę nie należy czekać do końca wojny - podała agencja DPA.

23:01

- Oczekuje się, że rząd USA wyślę na Ukrainę systemy rakietowe dalekiego zasięgu, które są niezbędne - według Kijowa - do walki w Donbasie - podało WSJ.

22:53

Na okupowanym przez Rosję Krymie w ciągu ostatnich dwóch dni aresztowano czterech adwokatów- Tatarów krymskich.

Jako pierwszy stanął przed sądem Edem Semedliajew, którego oskarżono o to, że na swojej stronie na Facebooku zamieścił materiały dyskredytujące rosyjską armię. Na rozprawie bronił go kolega- adwokat Nazim Szejchmambetow, który też potem został zatrzymany. Dzisiaj miał rozpocząć się proces w jego sprawie. Tym razem, aby miał lepszą obronę, do sądu przybyło dwóch adwokatów- Ajder Azamatow i Emine Awamilewa.

Także oni zostali zatrzymani i przewiezieni na posterunek policji.

22:45

- Ukraińscy obrońcy odparli w Donbasie osiem ataków wroga oraz zniszczyli wiele rosyjskich sprzętów - podała agencja Unian.

22:34

 Niemieckie biura podróży zaproponowały rządowi w Berlinie subwencjonowanie emerytom turystycznych wyjazdów w zimie na hiszpańską wyspę Majorka w celu zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania. Propozycja określana jako "podróże przeciwko Putinowi" spotkała się z dużym zainteresowaniem sektora turystycznego w Hiszpanii - twierdzą lokalne media .

22:33

"Ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych przez nas tematów; na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną tego dnia rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

22:00

"Ukraina wykazuje niesamowitą odwagę i godność w obliczu rosyjskiej agresji i okrucieństw. Od pierwszego dnia niezmiennie udzielamy humanitarnego, finansowego, wojskowego i politycznego wsparcia dla narodu ukraińskiego i jego przywódców. Będziemy nadal wywierać presję na Rosję. Nasza jedność zawsze była naszym najsilniejszym atutem. Pozostaje naszą zasadą przewodnią" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

21:59

 - Białoruś przerzuciła na granicę z Ukrainą wojska w sile do siedmiu batalionów – poinformował w piątek rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun, cytowany przez portal Suspilne.

Według Sztupuna siły te "kontynuują wykonywanie zadania wzmocnieni odcinka granicy ukraińsko-białoruskiej" na kierunkach wołyński i poleskim.

- Utrzymuje się zagrożenie ataków rakietowych i lotniczych z terytorium tego kraju - zaznaczył.

21:48

Ukraińscy spadochroniarze zniszczyli rosyjski śmigłowiec w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały ukraińskie siły zbrojne. Podkreślono, że rosyjską maszynę zniszczono przy użyciu polskiego Pioruna.

21:47
Jestem pewny, że przeszkody w akcesji Szwecji i Finlandii do NATO zostaną szybko rozwiązane - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto. Fiński dyplomata stwierdził, że liczy na rozwiązanie problemów z Turcją przed czerwcowym szczytem w Madrycie. Jestem pewny, że przeszkody w akcesji Szwecji i Finlandii do NATO zostaną szybko rozwiązane - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto. Fiński dyplomata stwierdził, że liczy na rozwiązanie problemów z Turcją przed czerwcowym szczytem w Madrycie.
21:25

- Amerykańscy i kanadyjscy eksperci oskarżają Rosję o zbrodnię ludobójstwa - podała za CNN ukraińska agencja Ukrinform.

21:15

Naukowcy i obrońcy środowiska alarmują o masowych zgonach delfinów w basenie Morza Czarnego. Jak mówi Pawło Gołdin z kijowskiego Instytutu Zoologii imienia Schmalhausena powodem tego zjawiska jest prawdopodobnie ostatnia aktywność rosyjskiej marynarki w rejonie.

- Nasze obszary badawcze są pełne min i amunicji artyleryjskiej. Po morzu pływają również miny zostawione przez rosyjską armię. To zagraża nie tylko badaniom, ale morskim ssakom. Teraz mamy informacje z krajów basenu Morza Czarnego. że na brzeg masowo wyrzucane są ciała martwych delfinów. Naszym zdaniem to skutek działań rosyjskiej armii - powiedział. Pawło Gołdin.

21:13

Posłuchaj
00:49 11762942_1.mp3 Ukraina - dotychczas podporządkowana Moskwie Ukraińska Prawosławna Cerkiew zrywa z Rosją - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

20:59

- Haubice FH70 są już wykorzystywane przez Ukraińskie Siły Zbrojne - podaje portal Nexta.

20:50

"Obowiązkiem każdego lidera Zachodu jest apelowanie do sumienia świata, by jak najszybciej zakończyć wojnę na Ukrainie" - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

20:46

"Nie można dopuścić do sytuacji, w której zło odciska długotrwałe, niszczycielskie piętno na kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, najsłabszych i najbardziej bezbronnych ofiar wojny na Ukrainie" - napisała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Zaapelowała do instytucji i organizacji o pomoc dla nich.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży w obliczu wojny pod hasłem "Jak zapewnić i promować zdrowie psychiczne podczas wojny: ocena i reagowanie na wpływ traumy poprzez rozwój dzieci i młodzieży".

20:35
Władze Stanów Zjednoczonych zdecydowały o nałożeniu sankcji na dwa rosyjskie banki zaangażowane w rozwój programu rakietowego Korei Północnej. Sankcje objęły również firmę współpracująca z reżimem w Pjongjangu oraz mieszkającego w Mińsku przedstawiciela instytucji zaangażowanej w badania nad północnokoreańskimi rakietami. Decyzja ma związek z kolej Władze Stanów Zjednoczonych zdecydowały o nałożeniu sankcji na dwa rosyjskie banki zaangażowane w rozwój programu rakietowego Korei Północnej. Sankcje objęły również firmę współpracująca z reżimem w Pjongjangu oraz mieszkającego w Mińsku przedstawiciela instytucji zaangażowanej w badania nad północnokoreańskimi rakietami. Decyzja ma związek z kolej
20:25

- Republika Mołdawii jest państwem neutralnym, pokojowym; nie chce nikogo atakować, ale jednocześnie ma dość słabe siły służące obronie (…) i dlatego musimy je wzmocnić - ogłosiła prezydent Mołdawii Maia Sandu. 

Sprecyzowała, że władze w Kiszyniowie, które otrzymuje już wsparcie od Unii Europejskiej, będą w najbliższym czasie analizowały, jakie potrzeby sił zbrojnych mógłby zaspokoić dzięki wsparciu krajów Zachodu.

20:24

 - Rosja nie potrzebuje instytucji prezydenta - ocenił Michaił Chodorkowski, rosyjski opozycjonista, który uczestniczył w odbywającym się za zamkniętymi drzwiami dwudniowym VIII Wileńskim Forum Rosji. Działacz przewiduje, że wkrótce nadejdzie koniec reżimu Władimira Putina.

Jego zdaniem, Rosja powinna być państwem federalnym z parlamentem jako najwyższym instrumentem władzy.

- W Rosji nie powinno być prezydenta, powinien być parlament, a kraj powinien być federalny, z regionami reprezentującymi ośrodki federalne. Tylko wtedy, gdy Rosja zostanie przekształcona w regiony, imperialny zamiar straci swoją moc - oznajmił.

20:19

Posłuchaj
00:47 11762891_1.mp3 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że rosyjska napaść na Ukrainę jest pogwałceniem wartości zachodniej demokracji. Podkreślił, że Rosja atakuje inne państwa, nie mając ku temu żadnych podstaw poza argumentem siły - Wojciech Osiński (IAR)

 

20:16

 - Pies saperski Patron (ukr. Nabój), który zyskał na Ukrainie i poza jej granicami sławę, bo uczestniczy w rozminowywaniu kraju, został na festiwalu filmowym w Cannes laureatem nagrody dla psów Palm Dog-manitarian (Palma Pso-manitarna) - poinformowały w piątek służby ratunkowe Ukrainy.

Nagroda ta - jak podała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) - jest "najbardziej prestiżową nagrodą filmową na świecie, przyznawaną czworonogom, a ponieważ Patron rzeczywiście stał się w ciągu ostatnich paru miesięcy gwiazdą światowych kronik filmowych, jury jednogłośnie zdecydowało, że nasz ogoniasty pirotechnik zasłużył na »palmowy status«"

20:12

- Żołnierz pułku Azow Dmitrij Kozackij, który był autorem słynnych zdjęć z Azowstalu, mógł zadzwonić do rodziny - podało Radio Svoboda. - Nie wiemy, kiedy wróci, ale mamy nadzieję, że szybko - powiedziała siostra bojownika.

19:59

- Rosyjskie wojska na Ukrainie starają się wyciągać wnioski z wcześniejszych błędów m.in. w logistyce i współpracy między siłami lądowymi i powietrznymi, choć nie zawsze się im to udaje - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, USA nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie wysłania na Ukrainę systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu MLRS.

19:56

- Ukraińska artyleria ostrzelała pozycję rosyjskiej 98. dywizji powietrznodesantowej na granicy obwodu charkowskiego, zabijając co najmniej 43 żołnierzy i raniąc kolejnych 18; zginęli w większości wojskowi z poboru - poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.


Doniesienia o udziale rosyjskich żołnierzy z poboru w inwazji na Ukrainę pojawiają się od początku konfliktu, chociaż początkowo Kreml utrzymywał, że na froncie walczą wyłącznie zawodowi wojskowi. - Cała załoga krążownika Moskwa opierała się na żołnierzach z poboru - przyznała w drugiej połowie maja matka jednego z poległych marynarzy w rozmowie z niezależnym rosyjskim wydawnictwem "Nowaja Gazieta Europa".

19:43
We wtorek papież odmówi w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie różaniec w intencji pokoju. Obecna będzie razem z Franciszkiem ukraińska rodzina. Uczestnicy modlitwy połączą się m.in. z sanktuarium w Zarwanicy na Ukrainie i z Jasną Górą w Częstochowie. We wtorek papież odmówi w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie różaniec w intencji pokoju. Obecna będzie razem z Franciszkiem ukraińska rodzina. Uczestnicy modlitwy połączą się m.in. z sanktuarium w Zarwanicy na Ukrainie i z Jasną Górą w Częstochowie.
19:29

- Coraz więcej mieszkańców okupowanych terenów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy znika bez śladu; rosyjskie wojska zablokowały tam możliwość wyjazdu na obszary kontrolowane przez rząd w Kijowie - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

- Coraz częstsze przypadki znikania ludzi bez wieści w miejscowościach Kupiańsk, Izium, Wełyki Burłuk i Szewczenkowe, co wiąże się z działalnością rosyjskich służb specjalnych. Wśród zaginionych przeważają mężczyźni w wieku 18-60 lat i młode kobiety. (...) Samochody, którymi lokalni mieszkańcy próbują wyjechać na tereny kontrolowane przez stronę ukraińską, są dokładnie sprawdzane i zawracane - przekazano w komunikacie wywiadu

19:23

- Ukraiński Kościół Prawosławny ogłosił pełną niezależność i autonomię - podało Radio Svoboda.

19:15

Słowacja zmniejszy swoją zależność od rosyjskiego gazu. O umowie na dostawy tego surowca z Norwegii poinformował dziś minister gospodarki. Tymczasem słowacki premier Eduard Heger ogłosił, że gotowy do próbnego uruchomienia jest interkonektor gazowy pomiędzy Polską i Słowacją. Słowacja zmniejszy swoją zależność od rosyjskiego gazu. O umowie na dostawy tego surowca z Norwegii poinformował dziś minister gospodarki. Tymczasem słowacki premier Eduard Heger ogłosił, że gotowy do próbnego uruchomienia jest interkonektor gazowy pomiędzy Polską i Słowacją.
19:13

Posłuchaj
00:20 11762634_1.mp3 Rosyjskie wojska zintensyfikowały działania zbrojne w Łymanie, Siewierodoniecku, Bachmucie, Kurachowem i Awdijiwce - poinformował rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzjanyk. Jak dodał, obecnie głównym celem rosyjskiej armii jest okrążenie ukraińskich żołnierzy w okolicach Łysyczańska i Siewierodoniecka oraz dotarcie do granicy admin

 

19:11

 - Rosyjscy żołnierze masowo buntują się przeciw udziałowi w ofensywie na Ukrainie - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) po przechwyceniu rozmowy telefonicznej rosyjskich wojskowych.

18:30
Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość - powiedział prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że choć rosyjski przywódca chciał "sfinlandyzować" całą Europę, to zamiast tego tylko ją "znatoizował", komentując zamiar wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii.
Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość - powiedział prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że choć rosyjski przywódca chciał "sfinlandyzować" całą Europę, to zamiast tego tylko ją "znatoizował", komentując zamiar wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii.
18:27

 - Sposób, w jaki przedstawiono prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w karykaturze w gazecie "Süddeutsche Zeitung" budzi u wielu osób antysemickie stereotypy. To niedopuszczalne - uważa bawarski komisarz ds. antysemityzmu Ludwig Spaenle.

Pełnomocnik rządu Bawarii ds. życia żydowskiego i walki z antysemityzmem Ludwig Spaenle skrytykował gazetę "Sueddeutsche Zeitung" za kontrowersyjną karykaturę, przedstawiającą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako przerośniętą postać na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Spaenle powiedział w piątek w Monachium, że karykatury są szczególną formą ekspresji i twórczości artystycznej - i że musi istnieć duża swoboda. - Uważam jednak, że ta karykatura jest złym zniekształceniem prezydenta Ukrainy - a to jest z mojego punktu widzenia nie do przyjęcia - stwierdził komisarz, cytowany przez dziennik "Welt".

18:26

Jak podał portal Ukraińska prawda, firma Nestle oświadczyła, że nie będzie płacić podatków w Rosji.

18:24

Siły rosyjskie atakowały Ukranię w ciągu ostatniej doby rakietami z bombowców strategicznych - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk na briefingu.

- W ciągu minionej doby nie odnotowaliśmy ataków z czarnomorskiej strefy operacyjnej rakietami manewrującymi wystrzeliwanymi z morza. Były natomiast ataki przeprowadzone przez rosyjskie strategiczne bombowce dalekiego zasięgu. Mogą one zadawać uderzenia z terytorium swojego państwa bez wchodzenia w przestrzeń powietrzną Ukrainy - oznajmił Motuzianyk.

Przypomniał, że na Morzu Czarnym znajdują się obecnie dwa rosyjskie okręty z gotowymi do użycia rakietami manewrującymi Kalibr.

18:22

Sześcioletni Illa Kostuszewycz, który stracił rodziców w rosyjskim ataku rakietowym w Mariupolu, napisał list do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona - poinformowała w piątek gazeta Ukrainska Prawda. Chciałbym, żeby wojna skończyła się jak najszybciej i ludzie już nie umierali - podkreślił chłopczyk w apelu do władz w Londynie.

18:19

Ukraińska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu mieszkańca Lwowa, podejrzanego o przekazywanie tajnych informacji Rosjanom. Według śledczych, to dzięki udostępnionym przez niego danym i wskazówkom, Rosji udało się 18 kwietnia przeprowadzić atak rakietowy na Lwów, w którym zginęły 4 osoby.

18:14

Rosyjskie wojska zintensyfikowały działania zbrojne w Łymanie, Siewierodoniecku, Bachmucie, Kurachowem i Awdijiwce - poinformował rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

Jak dodał, obecnie głównym celem rosyjskiej armii jest okrążenie ukraińskich żołnierzy w okolicach Łysyczańska i Siewierodoniecka oraz dotarcie do granicy administracyjnej obwodu ługańskiego. W Bachmucie wojska ukraińskie pod ostrzałem artyleryjskim i lotniczym powstrzymują ofensywę pod Komyszuwachą - mówił Ołeksandr Motuzjanyk.

- Powietrzne pociski manewrujące uderzyły w cele w rejonie Bachmutu i Sołedaru w obwodzie donieckim. Okupanci używali bombowców strategicznych TU95 MS i bombowców dalekiego zasięgu TU22 M3. Jednocześnie sytuacja pozostaje trudna. Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują i znają wszystkie planach wroga - mówił. 

Wcześniej szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że Łyman znajduje się w dużej mierze pod kontrolą rosyjskich wojsk, ale nadal toczą się tam zacięte walki.

18:12

 - Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) informuje, że wśród uchodźców z Ukrainy widoczne jest duże zainteresowanie kursami integracyjnymi (m.in. nauką języka). Do tej pory na kursy zgłosiło się ich już 80 tys. - podaje dziennik "Welt"

- Osoby, które już w kursach uczestniczą, robią pozytywne wrażenie i wykazują chęć nauki. To pozwala przypuszczać, że wiele z nich pozostanie w Niemczech  komentuje Benjamin Beckmann, szef działu kursów integracyjnych BAMF.

- Uczestnicy kursów są dobrze wyedukowani, podchodzą do nauki z wielkim entuzjazmem. Mamy całe spektrum ukraińskiego społeczeństwa, od naukowców po osoby niewykwalifikowane - dodaje Beckmann.

16:49

- Ukraina potrzebuje nowoczesnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, aby uzyskać przewagę na froncie – oświadczył w piątek szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na Telegramie.

„Jesteśmy wdzięczni za artylerię i inną pomoc, ale powtrzymać rosyjską nawałę i uzyskać przewagę na froncie pomogą nam tylko wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe” – oznajmił Jermak.

Podkreślił, że wyrzutnie te są potrzebne Ukrainie „na wczoraj”, podobnie jak systemy obrony przeciwlotniczej, czołgi i inna broń, o którą prosi Kijów.

16:49

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego w wyniku działań wojennych zginęło 4031 cywilów; 4735 zostało rannych - przekazało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Większość zarejestrowanych ofiar zginęła lub odniosła rany wskutek użycia broni o szerokiej skali rażenia - artylerii, ostrzału rakietowego czy bomb.

OHCHR zastrzega, że rzeczywisty bilans ofiar jest znacznie wyższy. Niemożliwe jest szybkie otrzymanie informacji z miejsc, w których trwają aktywne działania zbrojne; wiele doniesień wymaga również potwierdzenia. Szczególnie trudne jest ustalenie ofiar w Iziumie w obwodzie charkowskim, Popasnej w obwodzie ługańskim czy w Mariupolu w obwodzie donieckim.

W samym Mariupolu zginęło co najmniej 22 tys. osób - informował we wtorek Petro Andriuszczenko, doradca mera tego miasta.

16:48

Ukraina apeluje do Niemiec o wstrzymanie lub znaczące ograniczenie przepływu gazu przez rurociąg Nord Stream 1. Napisał o tym w artykule na portalu Euractiv szef operatora gazociągów na Ukrainie (OGTSUA) Serhij Makogon.
Jak wskazał, działanie tego rurociągu jest - w świetle niemieckiego prawa - dozwolone, ale pod warunkiem, że wzmacnia bezpieczeństwo dostaw gazu do Europy. Jego zdaniem, Rosja naruszyła tę zasadę. Serhij Makogon zapewnił, że w razie zamknięcia pierwszego Nord Streamu, Ukraina jest gotowa zapewnić alternatywną trasę przesyłu gazu.

Jak dodał, gdyby taką decyzję podjąć już dziś, Kreml miałby dwie opcje: pozwolić Europie na stopniowe odchodzenie od rosyjskiego gazu, albo przekierować trasy dostaw tak, by gaz płynął też przez Ukrainę. Jego zdaniem, Rosja wybrałaby drugą opcję. "Im bardziej zależny od Ukrainy byłby tranzyt rosyjskiego gazu, tym mniej prawdopodobne byłoby bombardowanie przez Rosję naszej infrastruktury i wprowadzanie zakłóceń na rynku energii" - stwierdził.

16:48

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss w trakcie swojej wizyty w Pradze stwierdziła, że dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę są całkowicie uzasadnione. Podkreśliła, że Wielka Brytania będzie nadal wspierać państwa pomagające Ukrainie w wojnie z Rosją.

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Czech zaprzeczyli informacjom podawanym przez niemieckie media, jakoby w NATO istniała nieformalna umowa dotycząca nieprzekazywania Ukrainie ciężkiego uzbrojenia zachodniej produkcji.

16:18

Ukraińscy rolnicy niemal zakończyli wiosenne siewy. W tym roku obejmą one jednak o ponad jedną piątą mniejszy obszar niż w ubiegłym roku - poinformowało ukraińskie ministerstwo rolnictwa. Według danych resortu Ukraina zamierza zasiać ponad 14 milionów hektarów zbóż jarych, co oznacza spadek o prawie 3 miliony hektarów w stosunku do 2021 roku.

Szczegółowe dane ukraińskiego ministerstwa pokazują, że wiosną rolnicy zasiali między innymi blisko 190 tysięcy hektarów pszenicy, niemal 930 tysięcy hektarów jęczmienia i blisko 4 i pół miliona hektarów kukurydzy.

16:01

Rosyjski myśliwiec Su-35 został w piątek zestrzelony przez ukraiński myśliwiec Mig-29 w przestrzeni powietrznej nad obwodem chersońskim na południu Ukrainy – poinformowało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku.

Według komunikatu rosyjska maszyna „polowała” na samoloty ukraińskiego lotnictwa szturmowego.

Do zestrzelania doszło około godz. 14 czasu miejscowego (13 czasu polskiego).

15:59

Niemcy chcą, by wyłączenie z embarga importu rosyjskiej ropy przez ropociągi dotyczyło wszystkich krajów UE, a nie tylko tych bez dostępu do naftoportów. Pomysł, by umożliwić takim krajom jak Węgry, Czechy i Słowacja import ropy z Rosji rurociągami po wprowadzeniu embarga, miał służyć przełamaniu oporu tych krajów wobec nowego pakietu sankcji.

Jak informuje w mediach społecznościowych brukselski korenspondent brytyjskiej gazety Telegraph Joe Barnes, według unijnych źródeł Niemcy wykorzystały tę sytuację, by złagodzić wydźwięk sankcji także dla swojego importu z Rosji. Zgodnie z nowym pomysłem, embargo na rosyjską ropę dotyczyć będzie tylko surowca importowanego do Unii za pośrednictwem tankowców.

Niemcy początkowo deklarowały się jako zdecydowany zwolennik wprowadzenia embarga zaproponowanego przez szefową Komisji Europejskeij Ursulę von der Leyen, a głównym winowajcą opóźnienia we wprowadzeniu go w życie stały się Węgry. Budapeszt domagał się wsparcia dla swojego przemysłu naftowego oraz tego, by embargo nie dotyczyło ropy z rurociągów.

15:56

15:55

- Informacje Pentagonu – częściowo potwierdzane przez lokalne źródła ukraińskie – wskazują, że wprowadzane na Ukrainę dodatkowe siły kierowane są nie na tereny najcięższych walk, lecz głównie do prawobrzeżnej (północno-zachodniej) części obwodu chersońskiego.

O ile na początku maja rozmieszczone tam zachodnie zgrupowanie wojsk rosyjskich liczyło 5 BGT, o tyle obecnie ich liczebność ma być porównywalna ze zgrupowaniami centralnym (Donbas) i wschodnim (obwód charkowski), w których skład wchodziło po ok. 20 BGT. Wskazuje to na przekonanie rosyjskiego dowództwa o rychłym opanowaniu Donbasu (a przynajmniej braku konieczności wzmacniania operującego tam zgrupowania) i przygotowywaniu sił do uderzenia w kierunku północnym (Zaporoże, Krzywy Róg) i/lub zachodnim (Mikołajów, Odessa) - pisze w codziennej analizie Ośrodek Studiów Wschodnich.

15:46

Obrońcy położonego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy Łymana utrzymują opór w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części miasta - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

Żołnierze ukraińscy odpowiadają na ataki rosyjskiego wojska, które kontynuuje swoją ofensywę w kierunku Słowiańska - dodał Motuzjanyk.

Wcześniej w piątek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że Łyman znajduje się w większości pod kontrolą rosyjskich wojsk, a o miasto toczą się ciężkie walki.

15:16

Dwadzieścia osób odniosło obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów obwodu mikołajowskiego w ciągu ostatniej doby – przekazała w piątek agencja Ukrinform, powołując się na szefową rady obwodowej Hannę Zamaziejewą.Zamaziejewa poinformowała na Telegramie, że w piątek rano w szpitalach obwodu znajdowało się 282 obywateli ukraińskich, którzy zostali ranni na skutek rosyjskich ataków.

Według niej w ciągu ostatniej doby najbardziej ucierpiały hromady (gminy) bereznehuwacka i szyrokiwska oraz wioska Parutyne. Uszkodzono budynki mieszkalne i ostrzelano gospodarstwo rolne w rejonie basztańskim.

15:11

- Rosyjskie wojska, próbujące okrążyć Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy, zamknęły już niemal w 2/3 krąg oblężenia tego miasta; udało się jednak powstrzymać najsilniejszy atak wroga na ukraińskie pozycje - poinformował w piątek na antenie Radia Swoboda szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk.

"Od kilku dni miasto w obwodzie ługańskim jest nieustannie w ogniu. Trwają nieprzerwane ostrzały dzielnic mieszkaniowych i infrastruktury Siewierodoniecka, zaatakowano również zakłady chemiczne Azot. Są ofiary wśród cywilów, w tym pracowników fabryki. Bardzo trudna sytuacja" - dodał Striuk.

Wcześniej, w czwartek, Struk przekazał doniesienia, że rosyjskie wojska uszkodziły już około 90 proc. zabudowy mieszkaniowej Siewierodoniecka, a w mieście przebywa aktualnie 12-13 tys. cywilów, którzy kryją się w piwnicach i schronach.

15:10

Niemcy stopniowo zapełniają magazyny gazu. Według ministra gospodarki Niemiec, obecnie poziom zapełnienia wynosi 46 procent pojemności kawern. Pod koniec zimy wynosił około 20 procent, a w chwili agresji Rosji na Ukrainę, kilkanaście procent.

W marcu Bundestag przegłosował ustawę, która nakazuje - zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej - organizatorowi sieci gazowej zapełnienie magazynów do 80 procent pojemności do października i do 90 procent pojemności do listopada. Wartość ta może spaść do 40 procent do 1 lutego kolejnego roku.

Niemieckie zdolności magazynowe gazu są największe w Europie i wynoszą równowartość 245,3 TWh (terawatogodzin). Polska dla porównania posiada zdolność do zmagazynowania 35,8 TWh gazu, a wszystkie kraje UE razem - 1110,7 TWh.

15:09

Ukraiński państwowy przewoźnik przypomina, ze od 1 czerwca spółka PKP Intercity wprowadza nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy. Obywatele tego kraju będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów tylko w relacjach z i do miast położonych przy wschodniej granicy Polski. Obywatele Ukrainy nieodpłatne bilety mogą pobrać w kasach biletowych danych miejscowości lub u konduktora w pociągu, jeśli podróż rozpoczyna się z tych miejscowości. Darmowe miejscówki na przejazd do tych miejscowości mogą nabyć w kasie biletowej na dowolnej stacji w Polsce lub u konduktora w pociągu.

15:08

Ukraiński operator kolejowy Ukrzaliznycia uruchomi dodatkowy nocny, pociąg z Kijowa do Przemyśla. To popularny kierunek ze względu na łatwość przesiadki w Przemyślu do pociągów kierujących się do innych polskich miast, a także w kierunku Austrii.

Pierwszy pociąg odjedzie z Kijowa 11 czerwca o 19.48 i przyjedzie do Przemyśla następnego dnia o 07.21. W przeciwnym kierunku pociąg ruszy 12 czerwca, odjedzie o 18.39 i przyjedzie do Kijowa o 09.21.

15:07

Kolejny dzień zaciętych walk o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Jak informuje szef lokalnych władz Serhij Hajdaj miasto w dwóch trzecich jest otoczone przez rosyjską armię. Dodaje, że wskutek bardzo intensywnego ostrzału, zniszczonych zostało 90 procent budynków w Siewierodoniecku

- Rosjanie atakują Siewierodonieck z różnych kierunków, okupanci nie są w stanie przebić się przez obronę regionalnego centrum. Walka trwa - napisał Serhij Hajdaj w mediach społecznościowych. Zaznaczył, że Rosjanie wciąż próbują zdobyć drogę Lisiczańsk-Bachmut, jednak bezskutecznie. Poruszanie się drogą jest bardzo trudne, gdyż znajduje się ona pod ciągłym ostrzałem.

14:28

- Zebrano wystarczająco dowodów, aby stwierdzić, że Moskwa podżega do ludobójstwa i popełnienia zbrodni, mających na celu unicestwienie narodu ukraińskiego - wynika z pierwszego niezależnego raportu dotyczącego możliwego ludobójstwa Rosji na Ukrainie, streszczonego w piątek przez CNN.

14:22

- Jak można negocjować z krokodylem? - pyta Boris Johnson, mówiąc o sytuacji na Ukrainie. - Putin - wielkim kosztem dla siebie i rosyjskiego wojska - nadal przegryza się przez ziemie w Donbasie, czyni on stopniowe, powolne, ale obawiam się, widoczne postępy. Dlatego jest absolutnie konieczne, abyśmy nadal wspierali Ukraińców militarnie - powiedział brytyjski premier w rozmowie z BloombergTV.

14:17

W Chersoniu rosyjskie wojsko poszukuje mieszkańców Mariupola, których chce odesłać do domów - informuje doradca mera Mariupola Petro Andriszczenko. Stwórz miejsca o zwartej zabudowie i pojedynczym zakwaterowaniu.

- Poinformuj o niebezpieczeństwie krewnych i przyjaciół, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Chersoniu. Lepiej udać się na kilka dni do okolicznych osad, aby sprawdzić poziom zagrożenia - apeluje, dodając, że powody i cel działań Rosjan są niejasne. - To, że Mariupol został przekształcony w prawdziwe getto, jest dla Ukraińców niepodważalne - podkreśla.

14:02

Posłuchaj
00:50 reakcje na wystąpienie kanclerza Scholza w Davos.mp3 Media komentują wypowiedzi Olafa Scholza. - O ile tygodnik "Der Spiegel" uznał, że szef rządu nie szczędził wyraźnych słów pod adresem Moskwy, o tyle dla innych mediów były one kolejnym dowodem "dojmującego braku przywództwa" - relacjonuje z Berlina Wojciech Osiński.

 

13:46

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił podczas obchodów Dnia Katolickiego w Stuttgarcie, że obowiązkiem Niemiec jest wsparcie dla Ukrainy – informuje agencja DPA.

- Postanowiliśmy, że będziemy pomagać ofiarom tej agresji – powiedział Scholz w przemówieniu i podkreślił, że "Putinowi nie powinna ujść na sucho jego cyniczna, nieludzka wojna".

13:29

Wołodymyr Zełenski podkreśla, że Rosja wykorzystuje żywność jako broń, powodując globalny kryzys. - Świat musi zapobiec głodowi na wielką skalę - zaapelował.

Ukraiński przywódca podkreślił, że z powodu inwazji Rosji około 12 mln ludzi na Ukrainie musiało opuścić swoje domy, a około 5,5 mln wyjechało z kraju.

Prezydent Ukrainy zwrócił się do państw Grupy G20, aby wydały jasne oświadczenie dotyczące wsparcia dla jego kraju.

13:22

- Rosja nie chce prawdziwych rozmów pokojowych. Próbowałem kilkakrotnie zorganizować spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem, aby zakończyć tę wojnę, chociaż Ukraińcy nie chcą, żebym z nim rozmawiał - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie wideokonferencji zorganizowanej przez ośrodek analityczny w Dżakarcie.

13:13

Setki tysięcy ludzi uciekających z Ukrainy przed wojną i deportowanych do Rosji siła są umieszczani w różnych regionach Rosji; większość z nich chce wrócić na Ukrainę lub uciec na Zachód – informuje w piątek dziennik "Le Figaro".

Rosja zaprzecza jakoby "uchodźcy mogli zostać wywiezieni do Rosji wbrew ich woli" i dementuje informacje o obozach filtracyjnych dla Ukraińców. Jednak jeden z ukraińskich uchodźców, cytowany przez dziennik, opowiada o szczegółowych badaniach przeprowadzanych przez Rosjan, którzy sprawdzają, czy Ukraińcy mają ślady prochu na ciele i palcach, rany i tatuaże wskazujące na przynależność do armii. Mówi również o rozdzielaniu rodzin.

12:45

10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wyniku porannego rosyjskiego ostrzału pod Dnieprem w środkowo-wschodniej Ukrainie - przekazała miejscowa obrona terytorialna. Rakieta Iskander-K trafiła w poligon Gwardii Narodowej Ukrainy.

Korban wskazał, że atak przeprowadzono z obwodu rostowskiego w Rosji. Wystrzelono trzy rakiety, dwie nie trafiły w cel, jedna uderzyła w koszary.

12:33

Współpraca wojskowa i regionalna, zbliżający się szczyt NATO oraz zagrożenie ze strony Rosji były tematami rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii w Stambule. To spotkanie w formule, która powstała trzy lata temu. Minister Zbigniew Rau powiedział, ze głównym tematem dzisiejszych rozmów jest intensyfikacja działań na rzecz politycznego, militarnego, gospodarczego i humanitarnego wsparcia dla Ukrainy.

12:26

- Putin posunął się za daleko w brutalnej wojnie przeciwko Ukrainie. Od początku wojny dziesiątki tysięcy Rosjan przypłaciło życiem jego megalomanię. Jeśli teraz nie pozbędziemy się go z Rosji, to kiedy to nastąpi? - pyta uczestnik antyputinowskiego szczytu, który trwa na Litwie.

Celem wydarzenia jest opracowanie strategii - jak to ujęto w programie spotkania - "deputinizacji” Rosji.

12:21

Rosjanie ponieśli olbrzymie straty w wojnie z Ukrainą. "Jest to co najmniej 1000 czołgów, ponad 50 śmigłowców i 36 samolotów" - przekazał zastrzegający sobie anonimowość wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez Radio Swoboda. 

zniszczony rosyjski czołg 1200 stock
Olbrzymie straty Rosjan w wojnie z Ukrainą. Teraz pilnie werbują żołnierzy
12:09

- Putin nie odstępuje od swoich planów. Ta wojna będzie się przeciągać - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. Nie wykluczył, że aktywna faza wojny może trwać do września, października czy do końca roku. Zależy to od ukraińskiego oporu, od stanu sił obrony i przekazywanej Ukrainie pomocy - dodał.

W opinii Skibickiego, Putin "nikomu nie ufa, nikogo nie słucha". - Ma swoje plany odrodzenia rosyjskiego imperium, ogłosił to całemu światu. (...) Wojna, którą chce prowadzić, będzie długotrwała. To człowiek, który nie chce porzucać swoich pozycji - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.

11:57

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyj po wystąpieniu Olafa Scholza na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oskarżył kanclerza Olafa Scholza o brak przywództwa i lekceważenie interesów. Melnyk powiedział gazecie "Bild", że "militarnie Ukraina została po prostu opuszczona przez Berlin".

- Ludzie w Kijowie mieli nadzieję usłyszeć z tego przemówienia, jakie kroki podejmie rządząca koalicja, aby udzielić nam dużego wsparcia – aby Ukraina wygrała tę wojnę. Niestety tak się nie stało, zwłaszcza jeśli chodzi o natychmiastową dostawę ciężkiej broni z Niemiec - oświadczył Melnyk.

11:51

Rosyjski regulator rynku telekomunikacyjnego, w ciągu 3 miesięcy zablokowało około 155 tysięcy informacji dotyczących wojny w Ukrainie.


Posłuchaj
00:28 Rosyjski regulator zablokował 155 tys informacji o wojnie.mp3 - Ta sama instytucja uniemożliwiła Rosjanom dostęp do kilku tysięcy portali i serwisów internetowych, które podają informacje o wydarzeniach w sąsiednim kraju inne, niż rozpowszechnianie przez Kreml - przekazuje korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.

 

11:17

Rosja stosuje przeciwko Ukrainie najsilniejszą broń niejądrową, powodując, że ludzie płoną żywcem - oświadczył w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Na nagraniu widać działanie rosyjskiego systemu artylerii rakietowej Sołncepiok. Niektórzy partnerzy wahają się w sprawie przekazywania koniecznego uzbrojenia, bojąc się eskalacji. Eskalacji?! Rosja już wykorzystuje najsilniejszą niejądrową broń przeciwko Ukraińcom, powodując, że ludzie płoną żywcem" - napisał Podolak na Twitterze.

11:13

Miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest w większości pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował w piątek szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko, cytowany przez serwis Hromadske.

Jak dodał gubernator, siły ukraińskie przegrupowały się, by zająć wzmocnione pozycje. - Ukraińscy wojskowi będą nie tylko powstrzymywać wroga, ale też będą przechodzić do kontrataku, by wyprzeć przeciwnika z terytorium gminy łymańsk - zapowiedział.

11:04

- Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania zaawansowanych systemów rakietowych dalekiego zasięgu MLRS na Ukrainę na prośbę władz w Kijowie. Może to zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu - informuje CNN za anonimowymi przedstawicielami amerykańskiej administracji.

rakiety 1200 stock
USA przekaże Ukrainie systemy rakietowe? "Decyzja w przyszłym tygodniu"

Demokratyczny senator Jason Crow, który w maju był Kijowie w składzie delegacji Kongresu USA, przekazał CNN, że wierzy, iż systemy rakietowe są kluczowe dla osiągnięcia przełomu w walce Ukrainy z Rosją. Wyjaśnił, że Rosja używa konwencjonalnej artylerii, która ma zasięg około 50 km i jej wojska by się nie zbliżyły do ukraińskich ośrodków miejskich, gdyby armia ukraińska posiadała wieloprowadnicowe systemy rakietowe. Jak dodał, pozbawiłoby to siły rosyjskie możliwości stosowania taktyki oblężniczej, do czego się często uciekają.

10:57

- W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono pod gruzami kolejnych 70 zwłok - poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

Rosyjskie służby nie przeprowadziły identyfikacji ciał. - Miejscowi mówią, że nie było szczególnie czego identyfikować ze względu na stan zwłok - podkreśla.

10:54

forum-0250931446.jpg
Rosja sprowadza stare czołgi na południe Ukrainy. OSW: ten krok zdradza, jakie są plany Kremla
10:38

- Rosyjscy dywersanci przejęli hotel na obrzeżach Siewierodoniecka. Dzień wcześniej włamali się do hotelu Mir, znajdującego się w odległej części Siewierodoniecka - powiedział szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Siergiej Gaidai.

Wyjaśnił, że w rejonie toczą się walki, a siły ukraińskie jeszcze nie kontrolują hotelu. - Pracujemy nad wypędzeniem rasistów. Orkowie nadal atakują miasto z różnych kierunków - napisał.

- Naszym obrońcom udało się wyeliminować dwie rosyjskie kompanie – przekazał Gaidai.

10:30

Amerykańscy ochotnicy walczą przeciw Rosji na froncie na wschodzie Ukrainy.

10:09

Wojska rosyjskie notują stałe postępy w okrążaniu Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy i mogą próbować zamknąć okrążenie tego miasta i Lisiczańska w najbliższych dniach - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

W ciągu ostatnich dni siły rosyjskie dokonały postępów we wschodniej Ukrainie, choć ukraińska obrona pozostaje sprawna. Wojska rosyjskie zajęły ponad 96 proc. obwodu ługańskiego i mogą kontynuować wysiłki w celu całkowitego zajęcia Siewierodoniecka. Mimo że Rosjanie osiągnęli kilka sukcesów w ostatnim tygodniu, ich działania ofensywne pozostają powolne. Rosyjscy żołnierze są wyniszczeni - twierdzi ISW.

09:52

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja stracili ok. 29 750 wojskowych, w tym 150 w ciągu minionej doby - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Poprzedniej doby zniszczonych zostało m.in.: siedem rosyjskich czołgów, 11 transporterów opancerzonych, sześć systemów artyleryjskich, jeden pocisk manewrujący, jeden bezzałogowiec. Największe straty siły rosyjskie poniosły na kierunku Awdijewki w Donbasie.

09:47

Nadal najcięższe walki na Ukrainie toczą się w jej wschodniej części - w rejonie Sławiańska w obwodzie donieckim i obwodzie ługańskim. W okolicach samego Doniecka zarejestrowano przegrupowania rosyjskich wojsk. Na całym wschodnim odcinku frontu Rosjanie kontynuują artyleryjskie ostrzały.

Posłuchaj
00:56 Walki w Donbasie - Paweł Buszko.mp3 Rosjanie atakują pozycje ukraińskiej armii w Donbasie. Najintensywniejsze walki trwają w obwodzie ługańskim. Giną tam również cywile. Z Kijowa Paweł Buszko.

 

09:35

Siły Zbrojne Ukrainy na froncie wojny z Rosją wykorzystują już nowe samobieżne haubice FH70 o kalibrze 155 mm.

09:26

- Jeśli Rosja wygra z Ukrainą, rosyjski szowinizm wzmocni się i będzie III wojna światowa - uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ostrzegł, że jeśli Ukraińcy nie otrzymają jak najszybciej wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, koszty wojny będą wyższe.

Według doradcy prezydenta Rosja będzie "nienawidzić dużo bardziej" Ukrainę, która - jak dodał - "poniżyła" ją, "dowiodła, że nie jest ona drugą armią świata". "I będą chcieli się zemścić" - ocenił Podolak.

09:08

forum-0685771754-1200.jpg
Donbas - region Ukrainy o ogromnym znaczeniu. Rosja walczy tam o sukces zastępczy
08:37

Wojna na Ukrainie pokazała nam, że jeden z naszych krajów przy pomocy drugiego, w tym przypadku Ukraina przy pomocy Polski, jest w stanie zmienić zupełnie postrzeganie geopolityki – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch portalowi PolskaTimes.pl.

08:36

Rosja w ostatnich dniach prawdopodobnie zaczęła używać w walkach w Donbasie wyciągniętych z magazynów 50-letnich czołgów T-62, co uwidacznia jej braki w nowoczesnym sprzęcie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:02

Grupka dzieci z Boryslawia na zachodniej Ukrainie sprzedaje na ulicy swoje zabawki, a dochód ze sprzedaży przekazuje walczącym na froncie żołnierzom. Do tej pory zebraliśmy 4 tys. hrywien – powiedział PAP 12–letni Wasyl.

07:58

Co najmniej pięć osób zginęło minionej doby w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w rosyjskich ostrzałach - poinformował w piątek rano szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Przeciwnik ostrzeliwuje osiedla mieszkaniowe w Siewierodoniecku bez przerwy - przekazał.

(Fot. @luhanskaVTSA/Telegram)
(Fot. @luhanskaVTSA/Telegram)
07:24

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Stambule spotka się z szefami MSZ Turcji i Rumunii, Mevlutem Cavusoglu i Bogdanem Aurescu. Wśród tematów ich rozmów będzie m.in. rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Wieczorem szef polskiej dyplomacji ma zaplanowane spotkanie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

07:16

Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego - oświadczył Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

07:15

donbas 1200.jpg
Zełenski oskarża Rosję o ludobójstwo w Donbasie. "Chcą obrócić te tereny w popiół"
07:12

Rosjanie przerzucają część wojsk z zajętego Krymu na Zaporoże - informuje Ukraiński Sztab Generalny. Według doniesień wojskowego dowództwa okręgu zaporoskiego w kierunku Melitopola skierowano kolumnę ciężarówek z piechotą, a także ponad 20 samochodów z wyrzutniami niekierowanych pocisków rakietowych Grad.

Zanotowano również przemieszczenie z Krymu na Zaporoże batalionu czołgów T62. Jest to niedawno sformowany oddział, wyposażony w stary sprzęt, skonstruowany w latach 60-tych.

07:00

- Przekazywany przez Zachód sprzęt wojskowy znacząco poprawił sytuację Ukrainy - mówi Mathieu Boulegue, ekspert z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Londynie. Wśród najskuteczniejszej broni wymienił pociski do obrony przeciwlotniczej, systemy artyleryjskie krótkiego zasięgu i broń przeciwczołgową.

Ekspert wskazuje, że zachodnie dostawy sprzętu dla Ukrainy zniwelowały przewagę, którą Rosja miała przed rozpoczęciem wojny, ale tylko jeśli chodzi o wojska lądowe, bo w lotnictwie i marynarce ona nadal jest ogromna. Boulegue wyjaśnia jednak, że ukierunkowanie pomocy na siły lądowe ma uzasadnienie.

- Jeśli chcesz osiągnąć realny efekt militarny, trzeba brać pod uwagę rachunek zysków i kosztów. Znacznie taniej jest wysłać tysiące pocisków Javelin, tysiące systemów przeciwlotniczych Stinger niż przeszkolić jednego czy dwóch pilotów myśliwca. Jeśli wystrzelisz Javelina i nie trafisz w cel, używasz następnego, użyjesz Stingera, zastępujesz go kolejnym - mówi Mathieu Boulegue.

06:37

Rosyjski ostrzał zabił co najmniej siedmiu cywilów i ranił 17 w Charkowie w północno-wschodniej Ukrainie - przekazały władze miasta.

05:20

Amerykański Departament Obrony przekazał, że około 80 proc. haubic, które trafiły z USA do Ukrainy, jest już wykorzystywanych w walce.

04:58

- Trzecia wojna światowa, której wszyscy tak się boją, rozpocznie się w przypadku zwycięstwa Rosji - stwierdził doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

04:16

Rosja porywa mężczyzn w Czeczenii i zmusza ich do walki w Ukrainie - informuje "The Kyiv Independent".

02:40

26 maja Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że wczoraj zabito 87 rosyjskich żołnierzy. Agresor miał stracić również:

  • 1 helikopter,
  • moździerze,
  • 5 bojowych wozów piechoty,
  • 3 systemy artyleryjskie,
  • 3 ciężarówki,
  • 1 bezzałogowy statek powietrzny.
02:33

Doradca burmistrza Mariupola Petro Andruszczenko powiedział, że w mieście może wybuchnąć epidemia. Powodem jest duża liczba niepogrzebanych ciał zabitych.

- W mieście wzrasta poziom śmiertelności, także z powodu zakażeń związanych z sytuacją epidemiologiczną. Oczywiście nie wiemy dokładnie, ile osób umiera. Nie da się tego zweryfikować żadnymi środkami i metodami, ponieważ okupanci nie podają liczby zgonów. Pogrzeby zmarłych odbywają się potajemnie - powiedział.

02:32

Wołodymyr Zełenski: w miastach i wsiach obwodu donieckiego i ługańskiego, położonych bliżej granicy, Rosjanie zabierają kogo tylko mogą, aby zastąpić zabitych i rannych żołnierzy armii okupacyjnej. To wszystko, łącznie z deportacją naszych obywateli i masowymi zabójstwami cywilów, to oczywista polityka ludobójstwa, jaką prowadzi Rosja.

Zobacz także

Zobacz także