more_horiz
Wiadomości

Międzynarodowy Booker przyznany. Prestiżowa nagroda dla książki Geetanjali Shree

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 00:56
Powieść indyjskiej pisarki Geetanjali Shree "Tomb of Sand" (Grobowiec z piasku) w przekładzie Daisy Rockwell wyróżniono w czwartek w Londynie Międzynarodową Nagrodą Bookera. Jedną z sześciu powieści na finałowej liście były "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk.
Jury nagrodziło książkę Tomb of Sand
Jury nagrodziło książkę "Tomb of Sand" Foto: materiały promocyjne / Wydawnictwo Tilted Axis Press

"Grobowiec z piasku" to opowieść o osiemdziesięcioletniej kobiecie, która przeżywa gwałtowną przemianę po utracie męża. Po początkowym załamaniu postanawia wymyśleć swoje życie na nowo.

- To elegia dla świata, w którym żyjemy. Ale elegia pełna śmiechu, w której jest miejsce na nadzieję mimo nieuniknionej zagłady - mówiła Geetanjali Shree odbierając wyróżnienie. - Nigdy nie marzyłam o Bookerze. Nie myslałam nawet, że mogę - dodawała pisarka.

International Booker Prize to nagroda podwójna. Obok autora dostaje ją też tłumaczka. W tym przypadku była to Amerykanka Daisy Rockwell.

Wśród sześciu nominowanych tytułów z tak zwanej "krótkiej listy" znalazły się też "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w przekładzie Jennifer Croft. To monumentalna powieść historyczna rozgrywająca się w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Nagroda przyznawana jest od 2005 roku. Na liście poprzednich laureatów są między innymi Francuz David Diop i David Grossman z Izraela. Przed 2016 rokiem, gdy zasady były nieco inne, a nagrodę mogli odbierać także autorzy anglojęzyczni spoza Królestwa, przypadła ona między innymi Philipowi Rothowi i Alice Munro.

Czytaj także:

bartos

 

Zobacz więcej na temat: literatura Wielka Brytania

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem