more_horiz
Wiadomości

Ukraina wzywa do zamknięcia Nord Stream 1. Chce zapewnić alternatywną trasę przesyłu gazu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 17:12
Ukraina apeluje do Niemiec o wstrzymanie lub znaczące ograniczenie przepływu gazu przez rurociąg Nord Stream 1. Napisał o tym szef operatora gazociągów na Ukrainie (OGTSUA) Serhij Makogon w artykule na portalu Euractiv.
Euractiv: operator gazociągów na Ukrainie apeluje o zamknięcie Nord Stream 1
Euractiv: operator gazociągów na Ukrainie apeluje o zamknięcie Nord Stream 1Foto: Shutterstock/Leonid Eremeychuk

Jak wskazał, działanie tego rurociągu jest - w świetle niemieckiego prawa - dozwolone, ale pod warunkiem, że wzmacnia bezpieczeństwo dostaw gazu do Europy. Jego zdaniem, Rosja naruszyła tę zasadę. Serhij Makogon zapewnił, że w razie zamknięcia pierwszego Nord Streamu, Ukraina jest gotowa zapewnić alternatywną trasę przesyłu gazu.

22 lutego - dwa dni przed atakiem Rosji na Ukrainę - zawieszono proces certyfikacji Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami po dnie Morza Bałtyckiego. Jak napisał Serhij Makogon, tamta decyzja nie miała dużego znaczenia, bo Nord Stream 2 jeszcze w pełni nie funkcjonował. Tymczasem istniejącą od 10 lat "jedynką" rosyjski gaz płynie nadal do Niemiec, omijając Ukrainę. - Nigdy nie było lepszego czasu, by go zamknąć - dodał.

Jak dodał, gdyby taką decyzję podjąć już dziś, Kreml miałby dwie opcje: pozwolić Europie na stopniowe odchodzenie od rosyjskiego gazu, albo przekierować trasy dostaw tak, by gaz płynął też przez Ukrainę. Jego zdaniem, Rosja wybrałaby drugą opcję. - Im bardziej zależny od Ukrainy byłby tranzyt rosyjskiego gazu, tym mniej prawdopodobne byłoby bombardowanie przez Rosję naszej infrastruktury i wprowadzanie zakłóceń na rynku energii - stwierdził.

***

Gazociąg Północny, oficjalnie nazywany Nord Stream 1, poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem m.in. Polski i Ukrainy, służy do transportu gazu ziemnego z Rosji do Niemiec. Jego długość wynosi 1222 km, co czyni go najdłuższym gazociągiem morskim na świecie. Pierwsza nitka gazociągu została oddana do użytku 8 listopada 2011.

Spółka Nord Stream kontrolowana jest przez rosyjski Gazprom, który posiada w niej 51 proc udziałów. Po 20 proc. należy do niemieckich E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall, a 9 proc. - do holenderskiego Gasunie.

Nord Stream 1 i Nord Stream 2 Nord Stream 1 i Nord Stream 2

Czytaj również:

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem