more_horiz
Wiadomości

Czechy i Wielka Brytania wspierają dozbrajanie Ukrainy. "To całkowicie uzasadnione"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 18:06
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss w trakcie swojej wizyty w Pradze stwierdziła, że dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę są całkowicie uzasadnione. Podkreśliła, że Wielka Brytania będzie nadal wspierać państwa, które pomagają Ukrainie w wojnie z Rosją. Truss mówiła też o znaczeniu stworzenia planu Marshalla dla Ukrainy.
Liz Truss: dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę są całkowicie uzasadnione
Liz Truss: dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę są całkowicie uzasadnioneFoto: FB/Угруповання Об'єднаних сил

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej BrytaniiCzech zaprzeczyli informacjom podawanym przez niemieckie media, jakoby w NATO istniała nieformalna umowa dotycząca nieprzekazywania Ukrainie ciężkiego uzbrojenia zachodniej produkcji. 

Całkowicie uzasadnione dostawy

- Te pogłoski są zupełnie nieprawdziwe. Mówimy jasno, że przekazywanie Ukrainie czołgów lub samolotów jest całkowicie uzasadnione - powiedziała Liz Truss doceniając działania Czech, które przekazały Ukrainie między innymi czołgi. Według dostępnych informacji medialnych, których nie potwierdza czeski resort obrony, Czechy przekazały Ukrainie czołgi produkcji sowieckiej T-72 oraz inny ciężki sprzęt bojowy.

Ze swoim czeskim odpowiednikiem Janem Lipavskym brytyjska minister spraw zagranicznych rozmawiała o możliwościach uzupełnienia darowanego sprzętu. - W tej kwestii pomagamy już Polsce, która również wysyła na Ukrainę swoje czołgi - zaznaczyła Liz Truss.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Szefowa brytyjskiej dyplomacji mówiła o potrzebie wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu oraz szybkiego wstąpienia SzwecjiFinlandii do NATO. Zwróciła też uwagę na potrzebę wywierania dalszej presji na Rosję poprzez sankcje oraz stworzenia planu odbudowy Ukrainy. Z kolei Lipavsky zapowiedział, że odwiedzi te kraje (Szwecję i Finlandię - przyp.) w przyszłym tygodniu.

Jan Lipavsky ocenił, że chociaż Wielka Brytania nie jest członkiem Unii Europejskiej to Republika Czeska jest z nią związana intensywną współpracą, która obecnie przejawia się przede wszystkim we wspólnych wysiłkach na rzecz powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W trakcie swojej wizyty w Pradze Liz Truss wzięła udział w uroczystościach 80. rocznicy zamachu na protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Podkreśliła, że Republika Czeska zna niebezpieczeństwa związane z polityką ustępstw i kompromisów wobec agresora.

Posłuchaj
01:00 11762583_1.mp3 O szczegółach z Pragi Wojciech Stobba (IAR) 

Czytaj również:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem