more_horiz
Wiadomości

Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 07:00
W Watykanie w wieku 94 lat zmarł były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Angelo Sodano. Wcześniej media informowały, że jego stan zdrowia pogorszył się po tym, jak hierarcha zachorował na COVID-19, który nałożył się na inne choroby współistniejące. Duchowny był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II.
Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II
Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła IIFoto: Screen YouTube

O śmierci kardynała Angelo Sodano poinformował w mediach społecznościowych między innymi watykanista Francesco Antonio Grana z włoskiego dziennika "Il Fatto Quotidiano". Potwierdził to również portal Il Sismografo.

Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był współpracownikiem św. Jana Pawła II

Kardynał Angelo Sodano urodził się na północy Włoch, w okolicach Asti. Studiował teologię i prawo kanoniczne na papieskich uniwersytetach w Rzymie. Ukończył też Papieską Akademię Kościelną, która kształci dyplomatów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku, a pracę w watykańskiej dyplomacji rozpoczął 12 lat później.

Był nuncjuszem apostolskim w Chile za czasów dyktatury Augusto Pinocheta. W 1988 roku wrócił do Rzymu, by stanąć na czele watykańskiej dyplomacji.

Cztery lata później - gdy na emeryturę odszedł Agostino Casaroli - Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go sekretarzem stanu. Sprawował tę funkcję do 2006 roku. Z kolei od 2005 do 2019 roku - z nominacji papieża Benedykta XVI - duchowny pełnił funkcję dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Posłuchaj
00:54 11763368_1.mp3 W Watykanie zmarł kardynał Angelo Sodano - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 

jp/ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem