more_horiz
Wiadomości

Boris Johnson proponuje alternatywę dla UE. Przedstawił plan sojuszu z udziałem Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 11:58
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zaproponował utworzenie nowego sojuszu politycznego, gospodarczego i wojskowego, który byłby alternatywą dla Unii Europejskiej - poinformowała włoska gazeta "Corriere della Sera". Jak dodano, w skład nowej organizacji weszłyby m.in. Polska oraz Ukraina.
Boris Johnson proponuje alternatywę dla Unii Europejskiej. Przedstawił plan z udziałem Polski i Ukrainy
Boris Johnson proponuje alternatywę dla Unii Europejskiej. Przedstawił plan z udziałem Polski i UkrainyFoto: Ilyas Tayfun Salci/ Shutterstock

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zaproponował utworzenie nowego systemu powiązań politycznych, gospodarczych i wojskowych, który miałby być alternatywą dla Wspólnoty Europejskiej. Jak podaje włoska gazeta "Corriere della Sera", szef brytyjskiego rządu chciałby skupić w nim "kraje zjednoczone w nieufności wobec Brukseli, a także niepopierające odpowiedzi Berlina na rosyjską agresję na Ukrainie".

Boris Johnson miał po raz pierwszy przedstawić swój pomysł już ponad miesiąc temu, gdy w kwietniu udał się do Kijowa na spotkanie z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim. Na czele organizacji, którą zaproponował, stałaby Wielka Brytania. W skład sojuszu weszłyby także Ukraina, Polska, Estonia, Łotwa i Litwa, a w późniejszym czasie potencjalnie także Turcja. Jak komentuje "Corriere della Sera" byłyby to państwa, które "dbają o swoją suwerenność narodową, są liberalne z ekonomicznego punktu widzenia oraz są zdeterminowane do stawiania militarnego poru wobec Moskwy".

Ukraina w Unii Europejskiej?

"Od wizyty premiera Londynu w Kijowie trwają rozmowy na ten temat, a brytyjskie zaloty wobec Ukrainy stają się coraz mocniejsze" - ocenia włoska gazeta. Jak dodaje, rząd w Kijowie nie zajął jak dotąd stanowiska wobec brytyjskiej inicjatywy, ale też na razie nie starał się jej powstrzymać.

W artykule zwrócono również uwagę na to, że Ukraińcy przekonali się, że "w niemieckich i włoskich pałacach bardzo niewielu liczy na pokonanie Władimira Putina", a ukraiński przywódca czeka teraz na szczyt Rady Europejskiej, podczas którego zostanie podjęta decyzja, czy Ukraina może otrzymać status kandydata do UE. "W przypadku negatywnej opinii w tej kwestii Wołodymyr Zełenski podszedłby do alternatywnej oferty Borisa Johnsona poważniej" - ocenia "Corriere della Sera".

Czytaj także:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng/corriere.it

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem