Wakacyjne wyjazdy. W tych krajach potrzebny jest jeszcze certyfikat COVID

Większość krajów Unii Europejskiej nie wymaga obecnie posiadania certyfikatów covidowych. Polecieć bez nich można też m.in. do Meksyku, Jordanii czy Izraela. Są jednak kraje - m.in. Francja, Portugalia, Hiszpania czy Włochy - które w dalszym ciągu wymagają przedstawienia dowodu zaszczepienia, przebytej choroby lub negatywnego wyniku testu.

2022-05-29, 08:05

Wakacyjne wyjazdy. W tych krajach potrzebny jest jeszcze certyfikat COVID
Na wakacje pojedziemy bez testu do większości krajów UE, certyfikat covidowy jest jednak wciąż wymagany we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech. Foto: Sean Pavone/Shutterstock

Wśród popularnych kierunków urlopowych Polacy mogą wybrać szereg krajów poza UE, do których można udać się bez szczepień i bez testów. Oprócz wyżej wymienionych należą do nich m.in. Albania, Dominikana, Malediwy i Wietnam.

Podróże po krajach UE łączyły się dotychczas z koniecznością przedstawiania zaświadczeń o odbyciu szczepienia przeciw COVID-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Wiele krajów zrezygnowało ze sprawdzania certyfikatu covidowego przy przekraczaniu ich granic. Wszyscy obywatele UE mogą wjechać obecnie bez żadnych ograniczeń związanych z COVID-19 do następujących krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Węgier oraz do uznających do tej pory unijne certyfikaty Szwajcarii, Norwegii i Islandii.

Od 1 czerwca co najmniej na okres letni do tego grona dołączą też Niemcy.

Tam przydadzą się certyfikaty

Przy wjeździe do Francji w przypadku podróżnych zaszczepionych w rozumieniu przepisów europejskich nie jest wymagany negatywny test (unijny certyfikat jest ważny przez 9 miesięcy po szczepieniu podstawowym). Nieszczepieni podróżni muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godzin wcześniej lub testu antygenowego nie starszego niż sprzed 48 godzin lub zaświadczenie o powrocie do zdrowia (pozytywny wynik testu przeprowadzony co najmniej jedenaście dni i nie więcej niż sześć miesięcy przed podróżą). Z tych restrykcji zwolnione są dzieci do lat 12.

REKLAMA

W przypadku podróży do Włoch turyści z UE muszą przedstawić dowód pełnego szczepienia, powrotu do zdrowia lub negatywny wynik testu. Test antygenowy musi być wykonany w ciągu 48 godzin przed przybyciem, a test PCR w ciągu 72 godzin przed przybyciem. Wszystkie dzieci poniżej 6. roku życia są zwolnione z testu, a także z pięciodniowej izolacji, o ile nie są jej poddani rodzice w przypadku braku szczepienia, dowodu ozdrowienia lub testu. Dzieci powyżej 6. roku życia obowiązują te same zasady co dorosłych.

Czytaj także:

Aby wjechać do Portugalii i Hiszpanii, wszyscy przybyli muszą okazać certyfikat szczepień, świadectwo ozdrowienia lub negatywny wynik testu. Może to być test PCR wykonany w ciągu 72 godzin przed wylotem lub szybki test antygenowy - 24 godziny przed wylotem. Zasady te obowiązują wszystkie osoby powyżej 12. roku życia. Przy wjeździe na portugalską Maderę nie obowiązują żadne regulacje związane z koronawirusem.

W niektórych krajach wciąż wymagane są maseczki na lotniskach i w samolotach

Przy wjeździe na Cypr podróżni powyżej 12 roku życia, którzy nie są w pełni zaszczepieni lub niedawno nie przeszli COVID-19 muszą wykonać test PCR na 72 godziny przed wejściem na pokład lub szybki test antygenowy 24 godziny przed odlotem. Niezaszczepione dzieci poniżej 12. roku życia są zwolnione z posiadania wyniku testu. Podróżni z UE mogą wjechać na Maltę pod warunkiem przedstawienia dowodu pełnego szczepienia, negatywnego testu PCR z ostatnich 72 godzin lub testu antygenowego z ostatnich 24 godzin lub zaświadczenia o wyzdrowieniu w ciągu ostatnich 180 dni. Dzieci poniżej 12 lat są zwolnione z przestrzegania tych reguł.

REKLAMA

Udający się do Turcji turyści powyżej 12. roku życia muszą przedstawić dowód zaszczepienia lub przebycia choroby (między 28 dniami a 6 miesiącami przed podróżą), lub negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin albo testu antygenowego sprzed 48 godzin.

Zgodnie z decyzją Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) od 16 maja pasażerowie latający w UE nie muszą nosić maseczek na lotniskach ani na pokładach samolotów. Następujące kraje zdecydowały się jednak zignorować to wskazanie i nadal wymagają zakrywania twarzy: Austria, Cypr, Estonia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Portugalia i Włochy.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej