Stanisław Żaryn przypomina brutalne zbrodnie w Mali. "Rosjanie pokazują prawdziwą twarz"

"Rosjanie pokazują prawdziwą twarz" - ocenił  rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do doniesień "The New York Times", opisujących masowe egzekucje w miejscowości Moura w Mali. Rosyjscy najemnicy pojmali tam, a następnie rozstrzelali setki mężczyzn i zakopali ich ciała w masowych grobach.

2022-06-05, 16:51

Stanisław Żaryn przypomina brutalne zbrodnie w Mali. "Rosjanie pokazują prawdziwą twarz"
Stanisław Żaryn o zbrodniach w Mali: Rosjanie pokazują prawdziwą twarz. Foto: Twitter.com/@StZaryn; ymphotos/Shutterstock

"Według świadków, rosyjscy najemnicy nie tylko brutalnie mordowali cywilów, ale grabili też domy, kradli biżuterię i konfiskowali telefony, co dowodzi, że masowe mordy i inne zbrodnie popełniane na Ukrainie nie są wyjątkiem, ale regularnym sposobem postępowania Rosji" - ocenił w mediach społecznościowych Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych przypomniał, że już wcześniej zwracał uwagę na zbrodnie popełniane przez Rosjan w Mali, wskazując, że poprzez brutalną agresję agresorzy pokazują swoją prawdziwą twarz, a zbrodnie stanowią jeden z elementów rosyjskiej kampanii terroru i przemocy.

Brutalne zbrodnie w Mali

W analizie opublikowanej przez Stanisława Żaryna w maju czytamy: "To, co przy udziale rosyjskich najemników dzieje się w Mali to nie przypadek, ale celowa taktyka i typowe dla zbrodniczego reżimu Putina działanie".

"Tak, jak w przypadku »operacji specjalnej« na Ukrainie (tak wojnę nazywa propaganda Rosji), tak i w przypadku walki z islamistami w Mali, Rosja posługuje się terrorem, zastrasza ludność barbarzyńskim okrucieństwem oraz dokonuje masowych zbrodni. Nie bez powodu światowe media opisują zbrodnię w Mali jako »drugą Buczę«: w obu miejscach ludność cywilna została grupowo rozstrzelana, a ciała umieszczono w masowych grobach" - skomentował rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

REKLAMA

Jak przypomina Stanisław Żaryn, wewnętrzna sytuacja w Mali pozostaje cały czas niestabilna, a świadkowie, korespondenci oraz organizacje broniące praw człowieka mówią o niespotykanej dotąd skali agresji, zwłaszcza po pojawieniu się w tym kraju rosyjskich najemników.

Czytaj także:

Zobacz także: Stanisław Żaryn w Polskim Radiu 24

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej