Szefowie MON Bukaresztańskiej Dziewiątki przeprowadzili wideokonferencję. Tematem bezpieczeństwo w Europie

Ministrowie obrony państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili wideokonferencję na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie w kontekście wojny na Ukrainie, a także współpracy wojskowej państw naszego regionu. W rozmowie uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak.

2022-06-06, 18:08

Szefowie MON Bukaresztańskiej Dziewiątki przeprowadzili wideokonferencję. Tematem bezpieczeństwo w Europie
Ministrowie obrony państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili wideokonferencję na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Foto: Twitter/MON

"Sytuacja bezpieczeństwa w Europie w kontekście wojny na Ukrainie, a także współpraca wojskowa państw Bukaresztańskiej Dziewiątki to główne tematy omawiane podczas wideokonferencji ministrów obrony B9 oraz Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, w której uczestniczył minister Mariusz Błaszczak" - poinformowało MON na Twitterze.

Bukaresztańska Dziewiątka powstała z inicjatywy Polski i Rumunii. To format współpracy obejmujący państwa stanowiące wschodnie skrzydło NATO. Oprócz Polski i Rumunii do B9 należą Węgry, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia. Grupa stawia sobie za cel wzmocnienie wschodniej flanki NATO i rozwój współpracy wojskowej państw tworzących B9.

Zagraniczna ofensywa Polski

Polska jest aktywna w wielu zagranicznych formatach i wykorzystuje to dla wsparcia Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Samorządowego Kongresu Trójmorza napisał, że współpraca w sumie 12 państw przyczynia się do kształtowania nowego statusu regionu Europy Środkowo-Wschodniej i szans rozwojowych w całej UE. "Inicjatywa Trójmorza może też odegrać ważną rolę w procesie powojennej odbudowy Ukrainy" - przyznał prezydent.

Prezydent zaznaczył, że Trójmorze dysponuje "znaczącym potencjałem". "Nasze kraje stanowią razem prawie jedną trzecią powierzchni Unii Europejskiej, zamieszkuje ją łącznie ponad 110 milionów ludzi i wytwarzany wspólnie niemal 20 proc. unijnego PKB" - napisał.

REKLAMA

dz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej