Szwecja i Finlandia chcą dołączyć do NATO. Stoltenberg: sprzeciw Turcji ma uzasadnienie
Obawy dotyczące bezpieczeństwa podniesione przez Turcję w sprzeciwie wobec fińskiego i szwedzkiego wniosku o członkostwo w NATO mają swoje uzasadnienie - ocenił sekretarz generalny NATO. Jens Stoltenberg w Finlandii spotkał się z prezydentem Saulim Niinisto.
2022-06-12, 17:20
- To uzasadnione obawy. Chodzi tutaj o terroryzm, o eksport broni - poinformował Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.
Strategiczna lokalizacja
Szef NATO dodał, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę to, że żaden inny członek NATO nie doświadczył więcej ataków terrorystycznych niż Turcja i dlatego jej obawy należy traktować poważnie.
Powiedział również, że Turcja jest kluczowa dla Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na swoją strategiczną lokalizację między Europą a Bliskim Wschodem.
Rozmowy trwają
Stoltenberg i Niinisto przekazali, że rozmowy z Turcją w sprawie możliwości dołączenia Finlandii i Szwecji do Sojuszu będą kontynuowane.
Szef NATO zapewnił również, że szczyt Sojuszu, który odbędzie się 29 i 30 czerwca w Madrycie "nie jest nieprzekraczalnym terminem" decyzji o dalszej drodze dwóch północnoeuropejskich krajów do NATO.
Blokowana akcesja
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do NATO w maju w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę - podaje agencja Reutera.
Jednak dwa kraje spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.
REKLAMA
- Prezydent Duda po szczycie B9: chcemy, żeby wzrosła liczba żołnierzy na wschodniej flance NATO
- Czy upokorzenie Putina byłoby niebezpieczne? Były szef NATO: wcale nie. On rozumie tylko język siły
fc
REKLAMA