more_horiz
Wiadomości

Rosjanie atakują na 9 kierunkach, miliardowe wsparcie od USA [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 22:10
Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował w środę, że wojska rosyjskie próbują w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach. Rosjanie wykorzystują lotnictwo, systemy rakietowe i artylerię. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
CNN: dwóch amerykańskich ochotników zaginęło na Ukrainie, prawdopodobnie są w rosyjskiej niewoli
CNN: dwóch amerykańskich ochotników zaginęło na Ukrainie, prawdopodobnie są w rosyjskiej niewoliFoto: GLEB GARANICH / Reuters / Forum
  • Trwa 112. dzień wojny na Ukrainie
  • Niedaleko Buczy, na obrzeżach Kijowa, dokonano kolejnego makabrycznego odkrycia. Służby trafiły na masowy grób w lesie. Wydobyto z niego ciała siedmiu cywilów. Według Andrija Nebytowa, szefa policji obwodu kijowskiego, dwóm osobom związano ręce. Część ofiar miała rany postrzałowe kolan i głowy
  • W obwodzie zaporoskim odbyła się kolejna operacja wymiany ciał poległych żołnierzy. Trzeci dowódca pułku Azow Maksym Żorin poinformował, że w Kijowie rozpoczął się proces identyfikacji ofiar. Może to potrwać kilka miesięcy

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Tak relacjonowaliśmy przebieg kolejnego dnia rosyjskiej wojny na Ukrainie:

01:50

Zadaniem numer jeden jest przyspieszenie przywracania pokoju - powiedział w nocy ze środy na czwartek w nagraniu wideo umieszczonym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że następny pakiet sankcji musi zawierać rezygnację z rosyjskiej ropy.

00:52

Igor Denisow, były kapitan piłkarskiej reprezentacji Rosji, jako jeden z nielicznych rosyjskich sportowców jest przeciwny wojnie na Ukrainie. - To był szok i przerażenie, gdy dowiedziałem się o inwazji w lutym - powiedział 38-letni były kapitan reprezentacji Rosji. Wywiad z Denisowem ukazał się na Sportblogger Nobel Arustamjan.

00:37
00:37

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Stany Zjednoczone wesprą obronność Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją pakietem o wartości miliarda dolarów.

W swoim codziennym wystąpieniu ukraiński prezydent podkreślił, że jest wdzięczny za ten gest.

00:29 zelsnsky - setka .mp3 WWołodymyr Zełenski o wsparciu militarnym od USA: ma to być broń defensywna: miedzy innymi artyleria i systemy rakietowe. Czekamy na ich przekazanie. Jestem wdzięczny za tę pomoc, jest ona bardzo ważna dla naszej obrony, szczególnie dla wojsk ukraińskich w Donbasie. Jestem też wdzięczny za zmobilizowanie się naszych partnerów i pomoc humanitarną wartości ćwierć miliarda dolarów. Z prezydentem Bidenem rozmawiałem też o sytuacji na froncie i o tym, jak przyspieszyć nasze zwycięstwo (IAR)

Zełenski wezwał też kraje Zachodu do przekazywania broni Ukrainie. - Potrzebujemy broni. Odwagę, mądrość i zdolności strategicznych już mamy - podkreślił prezydent Ukrainy.

23:50

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa - podała w środę wieczorem włoska agencja informacyjna ADNKronos. W czwartek trzej przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Agencja podkreśla, że Draghi, Macron i Scholz wiozą do stolicy Ukrainy mocne przesłanie solidarności z Zełenskim i narodem ukraińskim.
To, dodaje, przesłanie pod znakiem jedności i pełnej spójności w potępianiu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sankcji wobec Rosji i pomocy dla Kijowa.

23:41

Biały Dom zaapelował w środę do Amerykanów, aby nie podróżowali na Ukrainę po tym, jak pojawiły się doniesienia, że dwóch amerykańskich ochotników zaginęło pod Charkowem. Według CNN prawdopodobnie są oni w rosyjskiej niewoli.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział na konferencji prasowej, że jeśli doniesienia CNN są prawdziwe, to "zrobimy wszystko, co w naszej mocy", aby doprowadzić do uwolnienia Amerykanów.

23:27

Zełenski weźmie udział w najbliższym szczycie NATO. Nie wiadomo jednak w jakiej formie odbędzie się uczestnictwo prezydenta Ukrainy. 

23:16

Prezydent Francji dotarł na granicę polsko-ukraińską - informują media. 

23:07

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa - podała w środę wieczorem włoska agencja informacyjna ADNKronos. W czwartek trzej przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

23:02

Biały Dom zaapelował w środę do Amerykanów, aby nie podróżowali na Ukrainę po tym, jak pojawiły się doniesienia, że dwóch amerykańskich ochotników zaginęło pod Charkowem. Według CNN prawdopodobnie są oni w rosyjskiej niewoli.

22:53
22:32

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował w środę, że wojska rosyjskie próbują w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach. Rosjanie wykorzystują lotnictwo, systemy rakietowe i artylerię.

22:19

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w środę wieczorem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o dalszym wsparciu dla jego kraju i podkreślił, że zbliżające się szczyty G7 i NATO będą okazją do zademonstrowania jedności i determinacji całego Zachodu.

22:04

IKEA wysprzedaje fabryki w Rosji i redukuje personel. 

21:42

W nowym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy znajdzie się 18 nowych haubic M777 oraz dwie wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych Harpoon - oznajmił w środę w Brukseli szef Pentagonu Lloyd Austin. Zadeklarował też, że Zachód będzie wspierał Ukrainę "tak długo, jak to konieczne" i "poruszy niebo i ziemię", by dostarczyć Ukrainie sprzęt potrzebny na wojnie.

21:22

Prezydent Zełenski przekazał, że jest w stałym kontakcie z premierem Borisem Johnsonem. Przywódcy telefonicznie omawiają kwestie dozbrajania Ukrainy oraz sytuację na froncie. 

21:05

Niemcy dostarczą Ukrainie trzy wyrzutnie rakietowe MARS II - poinformowała w środę w Brukseli minister obrony RFN Christine Lambrecht. Dodała, że szkolenie żołnierzy ukraińskich z obsługi tej broni rozpocznie się w najbliższych tygodniach.

20:13

- Trzeba koordynować działanie, żeby wsparcie na Ukrainę trafiało w odpowiedzi na oczekiwania ukraińskie, żeby miały sens. Nie możemy dopuścić, żeby ta wojna rozlała się dalej i wspieramy Ukrainę, by mogła odeprzeć inwazję - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

20:05
19:45

Dzięki informacjom ze źródeł operacyjnych udało nam się udaremnić zamach terrorystyczny na władze państwa; więcej na ten temat będzie można powiedzieć po naszym zwycięstwie w wojnie z Rosją - oświadczył w środę wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

19:33

W Toszkiwce w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nasze wojska odparły kolejny atak sił rosyjskich - poinformował Sztab Generalny SIł Zbrojnych Ukrainy w czwartek wieczorem. Trwają walki o Sewierodonieck w tym samym obwodzie, wróg ostrzeliwuje miasto i dąży do przejęcia nad nim całkowitej kontroli - dodano.

19:17

"Albania i Czarnogóra popierają przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydata" - napisał na Twitterze premier Ukrainy. 

19:06
18:51

Los Ukrainy ma znaczenie także dlatego, że Chiny obserwują inwazję Rosji i reakcje Zachodu na nią. Gdyby Zachód pozwolił Rosji utrzymać 20 proc. ukraińskiego terytorium, byłoby to złym sygnałem - powiedział w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

18:38

Prezydent Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dol. i 225 mln pomocy humanitarnej.

18:34

Policja poinformowała o udaremnieniu zamachu na prezydenta Zełenskiego. Nie podano szczegółów, jednak służby twierdzą, że do 24 lutego zatrzymano ponad 800 osób w podobnych sprawach. 

18:13

Legenda kina akcji Arnold Schwarzenegger zabrał głos w sprawie wojny na Ukrainie.

- Jakby na to nie patrzeć, mamy krew na rękach, bo finansujemy wojnę - powiedział gwiazdor Hollywood na zorganizowanym z jego inicjatywy szczycie na temat ochrony klimatu Austrian World Summit.

17:56

Kolejna firma definitywnie opuszcza Rosję i Białoruś. IKEA sprzedaje wszystkie swoje fabryki w tych krajach i redukuje personel. 

17:40

Rosja oskarżana jest przez USA oraz państwa Zachodu o wywołanie kryzysu żywnościowego na świecie. Oprócz grabieży zboża i pszenicy z terenów Ukrainy oraz blokady jej portu na Morzu Czarnym, rosyjskie rakiety niszczą także dostarczane przez pomoc humanitarną dostawy żywności. 

17:20

Rosjanie ostrzeliwują Mikołajów. Są ofiary śmiertelne. Co najmniej jedna osoba została ranna w ataku na dzielnicę mieszkalną.

17:06
16:50

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu opisał plan ONZ stworzenia korytarzy morskich, które umożliwiłyby bezpieczny eksport zboża z Ukrainy bez konieczności usuwania min wokół portów ukraińskich. Eksport ukraińskiego zboża uniemożliwia agresja Rosji i blokady na Morzu Czarnym.

Szef tureckiej dyplomacji powiedział, że ponieważ lokalizacja min jest znana, bezpieczne trasy miałyby powstać w trzech ukraińskich portach.

- Komercyjne statki, którym pomagać będą ukraińskie statki badawcze i ratunkowe, mogłyby w ten sposób przepływać bezpiecznie do portów bez konieczności rozminowywania - przekazał Mevlut Cavusoglu.

16:49

Posłuchaj
00:50 specnato.mp3 Sekretarz obrony USA apeluje w Brukseli o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

16:33

Prezydent Chin Xi Jinping potwierdził swoje dobre relacje ze "starym przyjacielem" prezydentem Rosji Władimirem Putinem - pisze AFP, powołując się na chińskie media. Obaj przywódcy rozmawiali w środę przez telefon o dalszych relacjach między Pekinem i Moskwą.

Według AFP Xi zapewnił Putina o wsparciu Chin dla Rosji w zakresie "suwerenności" i "bezpieczeństwa". 

Z kolei w komunikacie Kremla cytowanym przez AFP wskazano, że obaj prezydenci chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji.


16:31

Gdyby rosyjski imperializm miał oblicze, byłaby to twarz Dmitrija Miedwiediewa. To mały człowiek z wielkimi kompleksami, który może zwrócić na siebie uwagę i utwierdzić się w swojej wielkości, jedynie plując jadem w stronę Ukrainy i grożąc światu - napisał w środę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

16:28

W poniedziałek rosyjskie wojska powietrznodesantowe i jednostki z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej próbowały przejąć kontrolę nad ważną trasą Lisiczańsk-Bachmut; operacja zakończyła się klęską wroga - poinformował w środę na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

"Podczas szturmu zginęło 16 rosyjskich żołnierzy, 12 zostało rannych, a pozostali wojskowi uczestniczący w ataku odmawiają udziału w dalszych natarciach" - napisał Cymbaliuk.

16:16

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk przedstawił oczekiwania w związku z podróżą kanclerza Olafa Scholza na Ukrainę. 

- Po pierwsze, chcemy, aby szef niemieckiego rządu jasno obiecał, bez żadnych "jeśli" czy "ale", przyznanie statusu kandydata do członkostwa w UE i dopilnował, by w przyszłym tygodniu Rada Europejska podjęła tę historyczną decyzję jednomyślnie - powiedział Melnyk.

Ponadto ukraiński ambasador stwierdził, że Ukraina oczekuje, iż Scholz "przeskoczy cień niemieckiego wahania w kwestii broni ciężkiej i udzieli Ukrainie mocnego wsparcia, wykorzystując naprawdę wszystkie dostępne środki z zasobów Bundeswehry i przemysłu zbrojeniowego".

15:40

Konieczne są nowe rozmowy z Ukrainą - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron, przebywający aktualnie w Rumunii. Jak poinformowała agencja AFP, francuski przywódca nie potwierdził swojej wizyty w Kijowie, zapowiadanej wcześniej na środę lub czwartek.

- Unia Europejska stoi w obliczu bezprecedensowej sytuacji geopolitycznej u swych granic. (...) Znajdujemy się w momencie, w którym my, Unia Europejska, musimy wysłać jasny sygnał polityczny w kierunku Ukrainy i narodu ukraińskiego, stawiającego od kilku miesięcy heroiczny opór - powiedział Macron, cytowany przez AFP.

15:39

Wojska rosyjskie atakują Siewierodonieck z kilku stron, mosty są zniszczone, ale nie można powiedzieć, że miasto jest odcięte - powiedział w środę mer Ołeksandr Striuk. Sytuację humanitarną określił jako krytyczną.

Striuk powiedział, że "wojskowi ukraińscy kontrolują strefę przemysłową" w Siewierodoniecku i co pewien czas siły ukraińskie "podejmują działania w celu wyparcia wroga z centrum miasta".

Stwierdził, że wojska rosyjskie nie liczą się ze stratami, że miasto wciąż jest bronione. Określił sytuację militarną jako "trudną, ale stabilną".

15:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony na szczyt NATO, który odbędzie się 29-30 czerwca w Madrycie; będzie mógł przemówić do wszystkich liderów przez łącze wideo - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli.

- Oczywiście zapraszamy prezydenta Zełenskiego, by przybył osobiście, ale jeżeli to nie będzie możliwe, będzie mógł przemówić przez łącze wideo (...) z niecierpliwością czekamy na wystąpienie prezydenta Zełenskiego do wszystkich przywódców Sojuszu - mówił Stoltenberg.

15:28

Pociągi medyczne Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycy) i organizacji międzynarodowej Lekarze bez Granic ewakuowały już ponad tysiąc mieszkańców Donbasu na wschodzie Ukrainy - 690 osób chorych i rannych, 248 członków ich rodzin i 78 sierot; aktualnie trwa 26. tego typu operacja humanitarna - poinformowały w środę Koleje Ukraińskie.

15:26

Przebywający w Hiszpanii były prezydent USA Barack Obama wezwał wspólnotę międzynarodową do podjęcia walki z putinowską Rosją w celu obrony demokracji. Przestrzegł przed agresywną polityką Putina przejawiającą się inwazji Rosji na Ukrainę.

- Putin stanowi zagrożenie dla europejskiej demokracji - powiedział w Maladze podczas konferencji dotyczącej innowacji cyfrowych były amerykański prezydent cytowany w środę przez dziennik "El Pais".

Obama wezwał wspólnotę międzynarodową "do zadania sobie pytania czy na pewno robi wszystko co możliwe, aby bronić demokracji". Dodał, że ta nie jest czymś danym raz na zawsze.

13:57

W konkursie na najładniejszy znaczek pocztowy, przeprowadzony pod hasłem "Dobry wieczór, jesteśmy z Ukrainy" zwyciężyła grafika przedstawiająca czołg, holowany przez ciągnik, na tle ukraińskich barw narodowych - poinformował dyrektor generalny ukraińskiej poczty Ihor Smilianski.

13:56

Ponad 100 milionów euro przekazały na pomoc Ukrainie organizacje zrzeszone w Caritas Internationalis. 50 delegatów z ponad 20 organizacji należących do tego zrzeszenia spotkało się w Warszawie, by podsumować dotychczasowe działania.

Maria Nyman - sekretarz generalna Caritas Europa mówiła, że okazane wsparcie było ogromne, ale też wielkie są potrzeby.

- Około siedem milionów osób musiało opuścić Ukrainę, a uchodźców wewnętrznych jest około 8 milionów, to oznacza, że jeden na trzech mieszkańców tego kraju był zmuszony opuścić swój dom. Pracowaliśmy nad tym, by najlepiej koordynować naszą siecią pomocy i by była ona skuteczna. Wsparcie i solidarność okazały się czymś absolutnie bezprecedensowym - powiedziała.

13:51

Całkowity polski eksport wzrósł o 11,3 proc. rdr mimo spadku wywozu do Rosji i Białorusi; to szósty z rzędu wzrost dwucyfrowy - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, komentując dla PAP środowe dane GUS. Zwrócił uwagę, że wzrost eksportu napędza rozwój polskiej gospodarki.

13:50

Ukraina szykuje plan B na wypadek niemożności odblokowania eksportu zboża drogą morską. W przygotowaniu są dodatkowe magazyny, by pomieścić zeszłoroczne i tegoroczne zbiory - ogłosił wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, cytowany w środę przez Ukrinform.

13:49

- Większość Rosjan, którzy uciekli z kraju po napaści Władimira Putina na Ukrainę, działa w ruchach antywojennych - powiedział Polskiemu Radiu rosyjski opozycjonista Artiom Ważenkow. Działacz zdelegalizowanego przez kremlowski reżim ruchu "Otwarta Rosja" podkreśla, że jego rodacy wspierają Ukraińców, aby w ten sposób chociaż w niewielkiej części odkupić winy wobec ukraińskiego narodu.

Posłuchaj
00:15 11792856_1.mp3 Rosjanie, którzy uciekli z Rosji działają w ruchach antywojennych (IAR)

 

13:46

- Skończyły nam się pociski i otrzymaliśmy nowe rodzaje uzbrojenia (artyleryjskiego), ale nikt nie umie się nim posługiwać - powiedział rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej i opublikowanej przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Nagranie zamieścił na swoim kanale na Youtube doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Żona wojskowego przytoczyła historię innego żołnierza, który prawdopodobnie złożył wniosek o zwolnienie ze służby. - Rozmawiałam w sprawie tego raportu z jego żoną, wczoraj dzwonił do niej mąż. Powiedziała, że trzeba stawiać na swoim i podkreślać, że jest się zmęczonym i brakuje już sił. Napisała też gdzieś do obrońców praw człowieka i prokuratury - opowiadała kobieta.

13:44

Od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie na pełną skalę zarejestrowano ponad 17,5 tysięcy przestępstw wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie i kolaborantów. Poinformowała o tym ukraińska agencja prasowa "Ukrinform", powołując się na służby prasowe Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Wśród tych przestępstw najwięcej - ponad 16 tysięcy - stanowią przypadki łamania praw i zwyczajów prowadzenia działań wojennych. 73 dotyczą planowania, przygotowania i prowadzenia wojny agresywnej, a 18 przypadków propagandy wojny.

13:39

Prezydent Chin "zapewnia, że jego kraj nadal wspiera Rosję w sprawie suwerenności i bezpieczeństwa" - podaje agencja AFP.

13:36

Szkoły w Niemczech przyjęły już około 135 000 dzieci i młodzieży z Ukrainy - wynika z aktualnych danych opublikowanych w środę przez tamtejszą konferencję ministrów edukacji i kultury.

13:23

IKEA zdecydowała się całkowicie opuścić Rosję, w związku z tym zamyka cztery fabryki w obwodach moskiewskim, leningradzkim i kirowskim oraz w Nowogrodzie - podała Nexta.

13:16

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas podróży do Rumunii i Mołdawii chce potwierdzić swoje poparcie dla Ukrainy w jej wojnie przeciwko Rosji oraz odzyskać zaufanie Polski i krajów bałtyckich - pisze w środę dziennik "Le Figaro".

Macron przebywa obecnie w Rumunii, gdzie we wtorek spotkał się z 500 francuskimi żołnierzami w bazie Mihail Kogalniceanu niedaleko Konstancy, głównego rumuńskiego portu nad Morzem Czarnym. W środę spotkał się z rumuńskim prezydentem Klausem Iohannisem.

13:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił w czeskim parlamencie. W transmitowanym z Kijowa wystąpieniu podziękował za dotychczasowe wsparcie i zaapelował, by Zachód nie ustawał w pomocy. Mówił też o potrzebie dalszych działań przeciwko Rosji oraz o unijnej perspektywie Ukrainy.

- Jesteśmy z wami, bądźcie z nami - od hasła nadanego przez radio w czasie sowieckiej inwazji na Czechosłowację, prezydent Zełenski rozpoczął swoje wystąpienie. Nawiązał do tragicznych w historii narodu czeskiego lat 1938 i 1948. - To odpowiedź dla tych, którzy chcieliby zawierać układ z agresorem, zdradzając europejskie wartości i osłabiając Europę - mówił ukraiński prezydent.

13:10

Specjalna komisja ONZ na Ukrainie wstępnie potwierdza, że dokonano tam zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości. Komisja odwiedziła Kijów, ale też Buczę, Irpień i Sumy, w których Rosjanie dopuścili się przestępstw.

12:54

W związku z sankcjami nałożonymi na Rosję z kraju Putina wyjedzie w tym roku 15 tys. milionerów - przewiduje firma z branży międzynarodowych przeprowadzek. Według eksperta cytowanego w środę przez CNN exodus bogaczy poprzedza zapaść gospodarczą kraju.

12:53

Europejczycy muszą zrozumieć, że prezydent Rosji Władimir Putin jest "naszym wspólnym wrogiem" - oświadczył na łamach włoskiego dziennika "Corriere della Sera" w środę mer Lwowa Andrij Sadowy. Przestrzegł przed pójściem na kompromis z Putinem.

12:53

Mieszkańcy Mariupola nie zaakceptowali wrogiej okupacji; 9 czerwca "nagle" spłonęły dwa ciągniki i trzy duże przyczepy należące do rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MCzS), a dwa dni później ktoś śmiertelnie ugodził nożem funkcjonariusza tej służby - poinformował w środę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

12:52

W sprawie tymczasowych silosów dla ukraińskiego zboża współpracujemy z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi, kwestie techniczne, m.in. dotyczące ich lokalizacji będą uzgadniane w najbliższym czasie - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller pytany o zapowiedź prezydenta USA Joe Bidena.

12:30

Na niektórych odcinkach 1000-kilometrowego frontu Rosja ma przewagę 10:1 w artylerii - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Czytaj więcej: Miażdżąca przewaga Rosjan w artylerii. Doradca Zełenskiego apeluje o wsparcie

12:29

- W pewnym momencie, po tym jak pomogliśmy stawić opór, będziemy musieli negocjować w Rosją. Ukraiński prezydent będzie musiał negocjować. A my, Europejczycy, będziemy przy tym stole - powiedział w środę prezydent Francji Emmanuel Macron przebywający z wizytą w Rumunii.

Macron wyjaśnił, że "wymiana dyplomatyczna z Moskwą" powinna być kontynuowana w kontekście wojny na Ukrainie.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas spotkania z Macronem stwierdził natomiast, że UE powinna przyznać Ukrainie status kandydata.

Francuzi zagłosowali w wyborach parlamentarnych. Kłosowski: kraj bardzo zaczyna skręcać na lewo 
12:12

Posłuchaj
00:42 11792669_1.mp3 Sojusznicy nadal będą dostarczać Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje, by wygrać wojnę z Rosję - zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że sprawa dostaw wojskowych dla Ukrainy będzie jednym z tematów rozpoczynającego się dziś wieczorem dwudniowego spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Rel

 

12:02

Zachodni urzędnicy biorą pod uwagę trzy potencjalne scenariusze, do których w najbliższym czasie ich zdaniem może dojść w wojnie rozpętanej przez Rosję - poinformowała w środę telewizja CNN, powołując się na swoje źródła.

Według pierwszego Rosja może nadal zdobywać kolejne obszary w dwóch kluczowych dla niej obwodach na wschodzie Ukrainy (ługańskim i donieckim). Drugi scenariusz zakłada sytuację patową, która będzie się przeciągać miesiącami lub latami, powodując ogromne straty po obu stronach i wywołując pełzający kryzys, który będzie obciążał światową gospodarkę - napisała CNN w swoim serwisie internetowym.

Istnieje również trzecia możliwość, która jest najmniej prawdopodobna: Rosja może określić na nowo swoje cele militarne, ogłosić, że osiągnęła zwycięstwo i spróbować doprowadzić do zakończenia walk. Ten scenariusz wydaje się być jedynie mrzonką - stwierdzili informatorzy CNN.

12:01

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz sprzeciwił się nacjonalizacji firmy Gazprom Germania - informuje amerykańska agencja prasowa Bloomberg. Jeszcze wczoraj rząd federalny zapewniał, że zamierza wesprzeć spółkę miliardami euro, aby ocalić ją przed upadłością i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w kraju.

11:54

Z kolei nad Makijewką widoczne są kłęby dymu.

11:53

W środę w pobliżu rynku w Czarnobajewce doszło do wybuchu. Są zabici i ranni - podała agencja Ukrinform.


11:48

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wspiera ukraińskie środowisko badań i innowacji, które - podobnie jak cała Ukraina - mierzy się z niszczycielskimi skutkami rosyjskiej agresji. W Brukseli NCBR zorganizowało wydarzenie, na którym przedstawiciele unijnych instytucji i naukowcy państw członkowskich mogli zapoznać się z osiągnięciami badaczy z Ukrainy.

11:36

"Burmistrz Melitopola ogłosił dobre wieści z frontu. Według niego ukraińskie wojsko zbliżyło się do okupowanego Chersonia" - podał na Twitterze ukraiński Kanał 24. Ukraińcy - jak czytamy - znajdują się już 10-15 km od miasta.

11:34

- Linia frontu ma ponad 1000 km, a na niektórych odcinkach Rosja ma przewagę 10:1 w artylerii; czekamy na decyzję o dostawach broni na Ukrainę - oświadczył w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przed zaplanowanym na ten dzień spotkaniem międzynarodowej grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla Kijowa.

11:34

- Rosja celowo wywołała światowy kryzys żywnościowy i energetyczny - oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony Sojuszu.

- Wojna Rosji przeciwko Ukrainie stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego od dekad. Rosja prowadzi brutalną wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu, powodując śmierć i zniszczenie na wielką skalę oraz daleko idące konsekwencje o zasięgu globalnym. Pokazuje to wyraźnie kryzys żywnościowy i energetyczny celowo zorganizowany przez Rosję - powiedział Stoltenberg.

11:33

Za kilka miesięcy Rosja może być zmuszona dokonać dużego przegrupowania sił i spowolnić działania na Ukrainie, biorąc pod uwagę, jak dużą część swojego arsenału wykorzystała w pierwszych 100 dniach inwazji - pisze Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła wśród urzędników Unii Europejskiej.

- Rosja prawdopodobnie potrzebuje jeszcze co najmniej 2-3 miesięcy, aby zająć duże miasta w Donbasie, takie jak Słowiańsk i Kramatorsk - mówi cytowany przez Bloomberga Indrek Kannik, dyrektor estońskiego think tanku Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa.

- Wówczas Rosja osiągnie szczyt swoich możliwości i z tego powodu będzie naciskać na wypracowanie porozumienia - przewiduje Kannik.

11:21

"Europa importuje więcej węgla południowoafrykańskiego, w sytuacji obaw przed blokadami rosyjskiego gazu" - podaje agencja Reutera.

11:18

- Sojusznicy nadal będą dostarczać Ukrainie ciężki sprzęt i systemy rakietowe dalekiego zasięgu - zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że sprawa dostawy wojskowych dla Ukrainy będzie jednym z tematów rozpoczynającego się dziś wieczorem dwudniowego spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szef NATO oczekuje też, że podczas szczytu, który odbędzie się za niecałe dwa tygodnie w Madrycie, sojusznicy uzgodnią szeroki pakiet wsparcia dla Ukrainy, który pomoże jej siłom zbrojnym w przejściu ze sprzętu z czasów sowieckich na ten spełniający zachodnie standardy. To - jak podkreślił Jens Stoltenberg - ma poprawić interoperacyjność wojsk Ukrainy z NATO.

Jens Stoltenberg: historyczny szczyt w Madrycie zmieni NATO, które będzie jeszcze silniejsze 
11:13

Unia Europejska podpisała z Izraelem i Egiptem umowę na dostawy gazu, by zmniejszyć zależność od Rosji. Uroczystość odbyła się w Kairze. Błękitne paliwo będzie dostarczone z Izraela gazociągiem do Egiptu, tam będzie skraplane i w formie LNG dostarczone do Europy.

"To przyczyni się do zwiększenia naszego europejskiego bezpieczeństwa energetycznego" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Podpisanie umowy z dwoma wiarygodnymi, strategicznymi partnerami to historyczny dzień" - skomentowała komisarz do spraw energii Kadri Simson, która złożyła podpis pod umową. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Unia przyspieszyła pracę na uniezależnianiem się od dostaw gazu z Rosji. Do końca tego roku Wspólnota chce tę zależność zmniejszyć o dwie trzecie, a na przełomie 2026 i 2027 całkowicie zaprzestać importu gazu z Rosji.

10:58

Papież Franciszek zaapelował w środę do wiernych, aby nie zapominali o udręczonym narodzie ukraińskim. Podczas audiencji generalnej w Watykanie wzywał, by nie przyzwyczajać się do tej wojny.

- Nie przyzwyczajajmy się do tego, jakby ta wojna była daleko. Niech nasza pamięć, nasza miłość, nasza modlitwa i pomoc będą zawsze blisko tego narodu, który bardzo cierpi i przechodzi prawdziwe męczeństwo - podkreślił.

10:49

- Obawiam się, że będą mówić, że musimy zakończyć wojnę, że musimy pomóc Putinowi zachować twarz - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" w kontekście możliwej wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Włoch Mario Draghiego w Kijowie.

Zapytany, co powiedziałby Scholzowi podczas jego wizyty w Kijowie, ukraiński polityk odpowiedział: "Panie Scholz, jest pan odpowiedzialny za naszych zabitych żołnierzy i cywilów, codziennie giną dzieci, codziennie tracimy 100 żołnierzy, ponieważ nie dajecie nam ciężkiej broni. Armia ukraińska jest silna, moglibyśmy zabić Rosjan i wyprzeć ich z naszego kraju, ale potrzebujemy broni".

10:35

"W miejscowości Jagodno, obwód Czernihów, ludzie byli przetrzymywani przez Rosjan w piwnicy od 4 do 31 marca. Po prawej ci, którzy zginęli w piwnicy, po lewej ci, którzy zostali zabici przez Rosjan" - przekazuje Stratcom podlegający ukraińskiemu Ministerstwu Kultury. I publikuje nagranie z piwnicy, na której napisy opowiadają historie osób w niej przebywających.

10:23

"USA byłyby gotowe wesprzeć tworzenie nowego sojuszu między Wielką Brytanią, Polską, krajami bałtyckimi i Ukrainą, gdyby pomogło to w budowaniu zdolności i kolektywnej siły NATO" - przekazuje portal Nexta, powołując się na Julianne Smith, ambasador USA przy NATO.

10:21

Prezydent Andrzej Duda wręczył Andrijowi Deszczycy, kończącemu misję w Polsce, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Uroczystość pożegnania dyplomaty odbyła się w Pałacu Prezydencki. Na Twitterze Kancelarii Prezydenta zamieszczono krótkie nagranie z tego wydarzenia.

Andrij Deszczyca rozpoczął pracę w Warszawie w listopadzie 2014 roku, swoja misję miał zakończyć w lutym tego roku, jednak ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę, pełnił tę funkcje dłużej. Andrija Deszczycę zastąpi Wasyl Zwarycz.

10:05

Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy może się stać drugim Mariupolem, prawie całkowicie zniszczonym ciężkimi bombardowaniami przez wojska rosyjskie - ocenił były specjalny doradca sił USA w Europie Mark Voyger, cytowany w środę przez stację Sky News.

- Zaciekłe walki w Siewierodoniecku jasno pokazują, że rosyjskie dowództwo wojskowe (...) jest zdeterminowane, by zająć to miasto za wszelką cenę - powiedział Voyger, dodając, że Rosja w praktyce używa swoich żołnierzy jak "mięsa armatniego".

Były doradca US Army w Europie wspomniał przy tym o doniesieniach, zgodnie z którymi Putin wyznaczył swoim wojskom termin 10 czerwca na zdobycie miasta. - Teraz ta data oczywiście minęła, a dowódca rosyjskich wojsk (…) nie był w stanie tego zrobić - dodał.

10:02

W sieci pojawiła się grafika, która przedstawia skalę rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

10:01

Polskie firmy ponownie mogą ubezpieczać w KUKE sprzedaż na rynek ukraiński dóbr i usług, które nie są objęte moratorium płatniczym.

Czytaj więcej: Eksport na Ukrainę. KUKE ponownie umożliwia ubezpieczanie kontraktów

10:00

- Podczas szczytu Trójmorza w Rydze będzie podejmowany temat relacji między tą inicjatywą i Ukrainą, szczyt będzie miał też częściowo charakter bałtycki - powiedział w środę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Zaznaczył, że kulminacją międzynarodowych spotkań i uzgodnień będzie szczyt NATO w Madrycie.

10:00

- Jedziemy z założeniem, aby uzyskać stałą obecność NATO-wską na naszym terenie - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, pytany o szczyt NATO w Madrycie pod koniec czerwca. - Musi zmienić się doktryna obronna Sojuszu do naszego regionu - dodał.

09:50

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przeprowadza czystki wśród żołnierzy z ukraińskimi korzeniami w armii rosyjskiej - poinformował w środę dziennikarz ukraińskiej agencji Unian Roman Cymbaliuk.

"W ten sposób funkcjonariusze FSB demonstrują swoją przydatność do pracy na terenie Ukrainy i stwarzają pozory jej efektywności" - napisał dziennikarz.

09:49

Przez Polskę wiedzie jedna z głównych tras transportu ukraińskich artykułów rolnych - zwrócił uwagę Polski Instytut Ekonomicznych. Przez przejścia graniczne z Polską przewieziono od marca do maja br. 30 proc. zbóż, nasion oleistych i olejów sprzedanych przez Ukrainę za granicą - dodano.

09:48

Co najmniej 313 dzieci zginęło od początku wojny na Ukrainie. Blisko 600 zostało rannych. Dane podała ukraińska prokuratura. W ostatnich dniach najwięcej dzieci zginęło w Mariupolu. Dwa dni temu agresorzy rakietami ziemia-ziemia ostrzelali wsie i Malinowka, w obwodzie charkowskim, rannych zostało troje dzieci w wieku trzech miesięcy, 11 i 17 lat.

09:14

- To bardzo dobra deklaracja - ocenił w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, odnosząc się do propozycji prezydenta USA Joe Bidena, by budować m.in. w Polsce silosy, co ma umożliwić eksport zboża z Ukrainy. Szef MRiRW zaapelował do polskich rolników, by nie wyprzedawali zboża.

09:14

Jak poinformowała SG, we wtorek z Ukrainy do Polski wjechało 24 tys. osób, a w środę do godz. 7 rano - 6,8 tys. osób.

Natomiast z Polski na Ukrainę we wtorek odprawiono 22,1 tys. osób.

08:59

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 32 750 żołnierzy, w tym około 250 w ciągu poprzedniej doby - podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zeszłej doby Rosja straciła też sześć czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, system artylerii, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet i trzy drony - napisano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

08:57

W nocy z 14 na 15 czerwca Rosja przypuściła ciężki atak artyleryjski na Charków - informuje portal "Ukraińska Prawda". Okupanci bombardowali też obwód dniepropetrowski i mikołajowski, a także ługański i doniecki. Dwa ataki rakietowe Rosjanie przeprowadzili też w rejonie Nowomowska.


08:56

Ukraińscy bojownicy zabili rosyjskiego propagandystę wojskowego Siergieja Postnowa.

Opowiedział o tym w Telegramie rzecznik szefa odeskiej regionalnej administracji wojskowej Serhij Bratchuk.

08:55

- Zachodnie sankcje nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainę nie zaszkodziły rosyjskiej gospodarce tak, jak tego oczekiwano - powiedział portalowi Politico wiceminister rozwoju gospodarczego Ukrainy Taras Kaczka. Wezwał do zaostrzenia embarga na rosyjskie towary i usługi.

08:50

W środę rano ropa naftowa Brent w Londynie drożeje o 0,41 proc. do 121,67 dol. za baryłkę. Rośnie też cena ropy naftowej WTI w Nowym Jorku - o 0,38 proc. do 119,38 dol. za baryłkę.

08:49

Nadal nie wiadomo czy dojdzie jutro do wspólnej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premiera Włoch Mario Draghiego i kanclearza Niemiec Olafa Scholza w Kijowie.

O planowanej podróży trzech polityków poinformował przed dwoma dniami włoski dziennik "La Stampa". Według dziennika, głównym tematem rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim miało być planowane przyznanie temu krajowi statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Także niemiecki dziennik "Bild am Sonntag" informował, ze do wizyty tej dojdzie jeszcze przed szczytem grupy państw G7, zaplanowanym na 26-28 czerwca.

Tymczasem stacja CNN, powołując się na doniesienia z Pałacu Elizejskiego, podała, że prezydent Francji Emmanuel Macron nie ma w planach wizyty na Ukrainie. Pałac twierdzi, że prezydent powiedział, iż "odwiedzi Ukrainę w odpowiednim momencie". Również rzecznik niemieckiego rządu - jak poinformował brytyjski "Independent" - nie chciał potwierdzić, czy kanclerz Olaf Scholz wybiera się do Kijowa.

08:40

Niemal dwie trzecie dzieci na Ukrainie zostało przesiedlonych, zostając uchodźcami wewnętrznymi lub wyjeżdżając z kraju - poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

- Te dzieci musiały opuścić swoje domy, przyjaciół, zabawki i inne ukochane rzeczy, członków rodziny, i mierzą się z niepewną przyszłością. Niestabilność tym spowodowana odbiera dzieciom przyszłość - trauma i strach mogą mieć skutki długoterminowe dla rozwoju i zdrowia psychicznego dzieci - powiedziała na briefingu dla dziennikarzy Afshan Khan, dyrektor regionalna UNICEF na Europę i Azję Środkową.

08:24

Eksperci ISW zwracają też uwagę na rozpoczęte we wtorek ćwiczenia wojskowe na Białorusi. Ocenili jednak, że przystąpienie tego kraju do wojny po stronie Rosji wciąż jest mało prawdopodobne, gdyż groziłoby niepokojami społecznymi skierowanymi przeciwko Alaksandrowi Łukaszence i dodatkowymi sankcjami międzynarodowymi. Jednocześnie atak Białorusi na Ukrainę bez wsparcia byłby najpewniej mało skuteczny - zaznaczyli eksperci.

08:24

Władze Rosji manipulują kryteriami naboru do służby wojskowej, co świadczy o jej rosnącej desperacji, by uzupełniać rekrutami straty na froncie; Kreml może też przyspieszyć plan aneksji okupowanych terenów Ukrainy do Rosji - ocenił w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:04

W mediach społecznościowych krąży nagranie, które obrazuje ogrom zniszczeń Siewierodoniecka.

08:03

Posłuchaj
00:41 11792312_1.mp3 Trwają szturmy i ostrzały w Donbasie. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 

08:01

Zdjęcia z ostrzelanego w nocy Apostołowa w obwodzie dniepropietrowskim.

07:59

Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek zaapelował w imieniu Polski do państw należących do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) o przyjęcie rezolucji w sprawie zakończenia współpracy z Rosją i Białorusią - poinformowało MEiN.

07:58

Czołowy think tank European Council on Foreign Relations (ECFR) przedstawia wyniki badań dotyczących Ukrainy, przeprowadzonych ponad miesiąc temu. Dowodzą, że zdecydowana większość (73 proc.) Europejczyków obwinia Rosję za wojnę - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Zdecydowana większość Europejczyków nie ma wątpliwości, że za tę wojnę odpowiada Rosja. Ale widać coraz większe podziały w sprawie tego, jak powinna się zakończyć" – napisano w "Rz".

07:48

Wojska rosyjskie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka, ale ze względu na oddziały ukraińskie ukrywające się w bunkrach na terenie zakładów Azot, muszą tam pozostać, co uniemożliwia skierowanie ich gdzie indziej - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Po ponad miesiącu ciężkich walk siły rosyjskie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka. Rosyjska taktyka wojny miejskiej, polegająca na intensywnym użyciu artylerii, spowodowała duże straty uboczne w całym mieście. Oddziały ukraińskich sił zbrojnych wraz z kilkuset cywilami schroniły się w podziemnych bunkrach na terenie zakładów chemicznych Azot w strefie przemysłowej miasta. Siły rosyjskie prawdopodobnie pozostaną w Azocie i okolicach, dopóki ukraińscy bojownicy będą przebywali pod ziemią. To prawdopodobnie tymczasowo uniemożliwi Rosji ponowne skierowanie tych jednostek do działań w innych miejscach. Jest bardzo mało prawdopodobne, by podczas pierwotnego planowania inwazji Rosja spodziewała się tak silnego oporu lub tak powolnego, wyniszczającego konfliktu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:46

Rosja szturmuje i ostrzeliwuje szereg miejscowości w Donbasie. Ukraińcy bronią się między innymi w Siewierodoniecku. Walki trwają także w obwodzie charkowskim.

Ukraińska armia odpiera szturmy Rosjan w Siewierodoniecku i pobliskiej Toszkiwce. Do ostrzałów rosyjskie wojsko używa tam aktywnie artylerii oraz lotnictwa. Pociski i rakiety spadają na szereg miejscowości w obwodzie donieckim i ługańskim.

Jak donosi w porannym raporcie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych - Rosjanie szturmowali także pozycje ukraińskiej armii w kierunku Słowiańska w okolicach Bohorodycznego i Dołyny. Szturmy zostały odparte.Ukraińcy odparli też ataki Rosjan w kierunku Bachmutu w okolicach Mikołaiwki. Na północnym wschodzie obwodu charkowskiego rosyjska armia przy wsparciu artylerii i lotnictwa blokuje próby przesuwania się ukraińskich oddziałów w stronę granicy z Rosją.

07:15

Ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby zmusili Rosjan do odwrotu na dwóch kierunkach działań zbrojnych w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju - podał w środę na Facebooku sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

W okolicach miejscowości Nowopawliwka i Bachmut Ukraińcy odparli natarcie nieprzyjaciela i zmusili go do wycofania się na wcześniejsze pozycje - podał sztab.

W Donbasie trwają walki w miastach Siewierodonieck i Toszkiwka - dodało ukraińskie dowództwo.

07:10

Rosjanie zakazali mieszkańcom Mariupola zapalać w domu więcej niż jedną żarówkę - poinformował w środę doradca ukraińskiego mera miasta.

Petro Andriuszczenko wskazał, że okupujący położone nad Morzem Azowskim miasto Rosjanie przywrócili sieć elektryczną w części budynków w centrum, jednak jest ona tak słaba, że zostali pozbawieni latem "lodówek, klimatyzatorów, kuchenek elektrycznych, pralek i innych urządzeń codziennego użytku".

- Nawet telewizja, najważniejszy przyjaciel propagandy, została zabroniona - dodał polityk.

07:09

W ciągu ostatniej doby w walkach na kierunku południowym siły rosyjskie straciły 70 żołnierzy i oficerów - poinformowało w środę na Facebooku Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii, odpowiedzialne za działania w obwodach winnickim, kirowohradzkim, mikołajowskim, odeskim i chersońskim.

"W ciągu zaledwie jednego dnia na kierunku południowym najeźdźcy stracili ponad 70 żołnierzy i oficerów, a także ponad 60 sztuk sprzętu, w tym śmigłowiec, działo samobieżne Pion, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową Grad, trzy haubice, a także 19 pojazdów opancerzonych i 33 pojazdy kołowe" - podało dowództwo operacyjne.

07:00

Posłuchaj
00:48 11792235_1.mp3 Przerwa w pracy terminala eksportowego gazu w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

06:57

Agencja Nexta podała, że Rosjanie chcą podzielić Ukrainę na nowe regiony. "Schemat podziału administracyjno-terytorialnego Ukrainy w przypadku jej okupacji przez wojska rosyjskie został pokazany na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu" - czytamy.

06:54

- Zafiksowanie się Zachodu na unikaniu wojny sprawia, że w starciu z nieliczącą się z żadnymi wartościami Rosją jesteśmy w pewnym sensie słabsi; sprzętem i wyszkoleniem bijemy ją na głowę, ale sami w sobie redukujemy determinację by zwyciężyć - mówi "Gazecie Polskiej" wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

06:54

- Musimy aktywnie przeciwdziałać jakiemukolwiek zmęczeniu wojną w Ukrainie, tam codziennie giną tam ludzie i tylko w interesie Putina jest to, aby świat zachodni zajął się innymi problemami - mówi PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że toczą się już prace nad kolejnymi sankcjami na Rosję.

06:53

W Brukseli dziś wieczorem spotkanie ministrów obrony państw NATO. Poprzedzi je spotkanie Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy zwołane przez Stany Zjednoczone.

To będzie trzecia narada Grupy Kontaktowej, w skład której wchodzą przedstawiciele 50 krajów. - Ideą spotkania jest, by państwa, które udzielają wsparcia Ukrainie, zebrały się i usłyszały bezpośrednio od Ukrainy, jakie są jej obecne potrzeby. Oceniamy je i ustalamy, które kraje są w stanie spełnić prośby i jak najszybciej dostarczyć sprzęt - powiedziała ambasador USA przy Sojuszu Północnoatlantyckim Julianne Smith.

06:52

W obwodzie czerniowieckim prokuratorzy ds. nieletnich wnieśli akt oskarżenia przeciwko obcokrajowcom, którzy próbowali przemycać dzieci za granicę. Jak informuje Prokuratura Generalna na Telegramie, w marcu dwóch obywateli Chińskiej Republiki Ludowej chciało przemycić do Rumunii dwie dziewczynki w wieku poniżej trzech lat.

06:49

Dziś w Sankt Petersburgu rozpoczyna się Międzynarodowe Forum Gospodarcze. Obradom patronuje Władimir Putin, a wśród gości mają być Talibowie, separatyści z Donbasu i przedstawiciele junty wojskowej z Mjanmy.

Posłuchaj
00:41 11792166_1.mp3 Putin będzie gościł separatystów i ekstremistów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

06:48

Trzy miesiące potrwa przerwa w pracy terminala eksportowego Freeport LNG w Teksasie, gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do eksplozji gazu i pożaru. Przez Freeport przechodzi jedna piąta amerykańskiego gazu skroplonego.

Z powodu awarii z USA nie wypłynie 40 transportów gazu skroplonego, z których większość miała trafić do Europy. Oznacza to dodatkowe trudności dla odbiorców szukających alternatywy wobec gazu z Rosji.

06:44

- Rosja poprzez swoją agresję militarną na Ukrainie odpowiada za zaostrzający się światowy kryzys żywnościowy - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przed środową konferencją WTO w Genewie.

06:43

Czarnogóra przystąpiła do sankcji wobec Rosji. Na liście osób objętych restrykcjami jest m.in. Aleksiej Gromow - wiceszef kancelarii Władimira Putina i "minister putinowskiej propagandy". Odpowiada za obecną strategię medialną w Rosji w zakresie wojny i nawołuje do zniszczenia Ukrainy - informuje Kanał 24 na Twitterze.

06:42

"Cztery osoby zabite, jedna ranna w rosyjskim ataku na obwód dniepropietrowski. Miasto Apostołowo, położone 37 km na południe od Krzywego Rogu, zostało ostrzelane przez rosyjską wyrzutnię rakiet Uragan" - informuje "The Kyiv Independent".

Zobacz także

Zobacz także