Ministrowie finansów krajów UE o polskim KPO. Zapadną ostateczne decyzje

Ministrowie finansów unijnych krajów, na spotkaniu w Luksemburgu, mają zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy. Po tym, jak zielone światło dały KE i ambasadorowie państw UE, decyzja szefów resortów finansów to ostateczny krok do akceptacji KPO.

2022-06-17, 04:08

Ministrowie finansów krajów UE o polskim KPO. Zapadną ostateczne decyzje
Ministrowie finansów państw UE mają ostatecznie zaakceptować polski KPO. Foto: carlo deviti/shutterstock

Początek spotkania ministrów finansów krajów UE zaplanowano na godz. 11.00.

Niewykluczony wniosek o wnikliwe kontrole

Zielone światło dała Komisja Europejska, a przedwczoraj ambasadorowie państw członkowskich jednomyślnie przekazali KPO ministrom do akceptacji. Decyzja ambasadorów oznacza, że dziś już żadnych niespodzianek nie będzie. Ministrowie finansów unijnych krajów ostatecznie zatwierdzą Krajowy Plan Odbudowy.

Nie jest natomiast wykluczone, że kilka krajów dołączy deklarację, a w niej apel o wnikliwą ocenę przez Komisję wypełniania przez Polskę warunków wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszy Odbudowy dotyczących praworządności i zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Pierwsze transfery możliwe jeszcze w tym roku

Polska wnioskuje z unijnego Funduszu Odbudowy o ponad 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, reszta to niskooprocentowane pożyczki.

REKLAMA

Oczekuje się, że pierwsze pieniądze popłyną do Polski przed końcem roku.

Kompleksowy plan inwestycyjny

KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 tak zwane kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Na cele klimatyczne i zieloną transformację Polska chce wydać 43 procent, czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 procent.

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś mówił w środę, że te pieniądze mają zwiększyć innowacyjność firm, zlikwidować bariery administracyjne, doprowadzić do rozwoju e-usług publicznych i pomóc we wdrażaniu szerokich sieci szerokopasmowych.

Andrzej Sadoś poinformował, że w KPO jest także pakiet reform społecznych przewidujących zwiększenie odporności rynku pracy na kryzysy, rozszerzenie opieki nad dziećmi, modernizację szkolenia zawodowego oraz aktywizację zawodową osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Pieniądze z KPO mają też wspierać integracje ukraińskich uchodźców na rynku pracy.

REKLAMA

Czytaj także:

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. (PAP) W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. (PAP)

 Krzysztof Lipiec: zadania w ramach KPO są już realizowane, te środki nam się należą - zobacz nagranie video z rozmowy

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej