more_horiz
Wiadomości

Marynarka wojenna Ukrainy: trafiliśmy rosyjski holownik, transportował rakiety przeciwlotnicze

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:42
Ukraińscy wojskowi trafili w holownik Wasilij Biech należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – powiadomiła w piątek rano Marynarka Wojenna Ukrainy.
Wyspa węży podczas jednego z ukraińskich ataków, ujęcie z drona.
Wyspa węży podczas jednego z ukraińskich ataków, ujęcie z drona.Foto: UKRAINIAN GROUND FORCES / Reuters / Forum

Okręt miał przewozić amunicję i wojskowych na okupowaną Wyspę Węży.

- Na Morzu Czarnym trafiony został holownik Floty Czarnomorskiej Wasilij Biech, który transportował na Wyspę Węży amunicję, uzbrojenie i żołnierzy rosyjskiej floty – powiadomiła Marynarka Wojenna Ukrainy na Facebooku.

Holownik zmierzał w kierunku Wyspy Węży, a na pokładzie byli żołnierze, amunicja i uzbrojenie, w tym zestaw przeciwlotniczy Tor. "Nawet obecność na pokładzie rosyjskiego systemu rakietowego TOR nie przeszkodziła siłom zbrojnym Ukrainy w 'demilitaryzacji' rosyjskich najeźdźców" - czytamy w komunikacie Marynarki Wojennej w mediach społecznościowych.

W komunikacie podano również informację, że Wasilij Biech został zbudowany w Astrachaniu, a na uzbrojeniu floty był od 2017 r.

Sukces współpracy

Ukraina może odnosić sukcesy dzięki dostawo sprzętu od zachodnich partnerów. Pod koniec maja Polska przekazała Ukrainie 18 samobieżnych haubic AHS Krab 155 mm. Podpisano umowę (wartą ok 3 mld złotych) na zakup kolejnych 50 sztuk. 

- Haubice kalibru 155 mm przekazane Ukrainie przez jej polskich przyjaciół bardzo zmieniły sytuację w Siewierodoniecku na korzyść naszych sił, w sposób odczuwalny dla rosyjskich okupantów - powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Rostysław Smirnow, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Czytaj więcej:

pg

Zobacz także

Zobacz także