more_horiz
Wiadomości

Macron w Kijowie obiecuje dodatkowe dostawy broni. "Ukraina może na nas liczyć"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 17:13
Emmanuel Macron podczas wizyty w Kijowie obiecał, że Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć systemów artyleryjskich Caesar. - Ukraina może na nas liczyć - podkreślił Macron.
Macron w Kijowie obiecuje dodatkowe dostawy broni. Ukraina może na nas liczyć
Macron w Kijowie obiecuje dodatkowe dostawy broni. "Ukraina może na nas liczyć"Foto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

- Europa będzie z Ukrainą aż do jej zwycięstwa - mówił prezydent Francji w trakcie wizyty w Kijowie.

Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis, przebywają z wizytą na Ukrainie. Odwiedzili miasto Irpień - północno-zachodnie przedmieście Kijowa a później spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Macron w Kijowie obiecuje dodatkowe dostawy broni

Emmanuel Macron powiedział, że Francja przekaże Ukrainie dodatkową broń w postaci sześciu systemów artyleryjskich Caesar.

- Ukraina może na nas liczyć, sprawa bezpieczeństwa Europy rozstrzyga się teraz, na ukraińskiej ziemi - podkreślił.

W odniesieniu do ostatnich swoich wypowiedzi, które zdaniem wielu komentatorów były jawną sugestią, aby Ukraina poszła na ustępstwa Rosji, byleby tylko zakończyć konflikt, Emmanuel Macron zaznaczył, że nigdy nie będzie to od Ukrainy zażądane. Nikt nie będzie zmuszał do tego Ukraińców. 

- Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych, nigdy nie zażądamy od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją - mówił Macron.

"Ramię w ramię z Ukrainą"

Prezydent Francji przekazał także, że wraz z przywódcami Niemiec, Włoch i Rumunii uzgodnili dalsze działania na rzecz pomocy Ukrainie, aby pokazać, że jest częścią rodziny europejskiej. Powiedział, że "wszyscy czterej (przywódcy - przyp. red.) popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej".

- Dziś na ziemi ukraińskiej waży się kwestia europejskiego bezpieczeństwa. Europa stoi ramię w ramię z Ukrainą; chcemy, aby Ukraina była wolna i niezależna, i aby nastał pokój - powiedział.

Prezydent Francji, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Rumunii Klaus Iohannis odwiedzili również Irpień, w okolicach Kijowa, gdzie odkryto ciała setek Ukraińców zabitych przez Rosjan. Emmanuel Macron powiedział też, że widział na miejscu ślady zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjską armię. Podkreślił bohaterstwo Ukraińców w walce z rosyjskim najeźdźcą.

Posłuchaj
00:58 11794485_1.mp3 Emmanuel Macron w Irpieniu o bohaterstwie Ukraińców i o zbrodniach wojennych. O szczegółach w relacji Stefan Foltzer (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Polskim Radiu 24 o postawie Francji i Niemiec wobec Ukrainy

ASP

Zobacz także

Zobacz także