more_horiz
Wiadomości

Status kandydata do UE. Mołdawia z pozytywną opinią KE. Dla Gruzji "jest za wcześnie"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 12:48
- Komisja Europejska wydała pozytywną opinię ws. przyznania Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej - przekazała podczas konferencji prasowej Ursula von der Leyen. W przypadku Gruzji przekazała, że "kraj ten zasługuje na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie". 
KE: Gruzja powinna otrzymać perspektywę członkostwa, ale status kandydata - po zajęciu się kilkoma kwestiami
KE: Gruzja powinna otrzymać perspektywę członkostwa, ale status kandydata - po zajęciu się kilkoma kwestiamiFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Komisja Europejska zarekomendowała w piątek przyznanie Mołdawii statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej - poinformowała o tym na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Mołdawia w UE

- Jeżeli chodzi o Mołdawię, Komisja Europejska stwierdza, że kraj ten ma solidne podstawy do osiągnięcia stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości; (mołdawska) polityka makroekonomiczna była prowadzona racjonalnie i poczyniono postępy we wzmacnianiu sektora finansowego i otoczenia biznesowego, ale kluczowe reformy gospodarcze nadal nie zostały podjęte. Kraj ten stworzył solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE - powiedziała von der Leyen.

- Na tej podstawie Komisja zaleca, aby Mołdawii dać perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Należy jej przyznać status kandydata przy założeniu, że w wielu obszarach zostaną podjęte kroki - dodała.

Dla Gruzji za wcześnie

- Komisja Europejska zaleciła w piątek przyznanie Gruzji perspektywy europejskiej, ale bez statusu państwa kandydującego do UE. Może to nastąpić dopiero wtedy, gdy kraj ten rozwiąże kilka priorytetowych kwestii - poinformowała przewodnicząca KE.

- Komisja Europejska ocenia, że Gruzja dysponuje fundamentami umożliwiającymi osiągnięcie stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości, nawet jeśli ostatnie wydarzenia osłabiły postępy w kraju. Osiągnęła dobry stopień stabilności makroekonomicznej i ma solidne osiągnięcia w zakresie polityki gospodarczej i sprzyjające otoczenie biznesowe, ale potrzebne są dalsze reformy, aby poprawić funkcjonowanie jej gospodarki rynkowej. Ogólnie rzecz biorąc, Gruzja stworzyła solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE - powiedziała von der Leyen.

- Na tej podstawie Komisja zaleca, aby Gruzja otrzymała perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Należy jej przyznać status kandydata, gdy zajmie się kilkoma priorytetami - dodała.

as

Zobacz także

Zobacz także