more_horiz
Wiadomości

Reforma prawa do posiadania broni w USA przyjęta. Prezydent Biden: pomoże chronić Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 23:00
Amerykański parlament przyjął reformę prawa do posiadania broni, której celem jest ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym. Ustawa czeka teraz na akceptacje prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział jej podpisanie.
Kongres uchwalił reformę prawa do posiadania broni w USA
Kongres uchwalił reformę prawa do posiadania broni w USAFoto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Izbie Reprezentantów reformę poparło 234 członków Kongresu, przeciw było 193. Ustawa przeszła głosami demokratów, do których przyłączyło się 14 republikanów. Wcześniej w stuosobowym Senacie ustawa uzyskała poparcie 65 członków, w tym 50 demokratów i 15 republikanów.

Minimalny wiek posiadania broni bez zmian

Ustawa przewiduje zwiększenie funduszy na programy zdrowia psychicznego i bezpieczeństwo w szkołach oraz wprowadza zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów tak zwanej czerwonej flagi, które przewidują możliwość czasowego odbierania broni osobom niebezpiecznym.

Rozszerzona zostanie weryfikacja osób, które nie ukończyły 21 lat a chcą kupić broń. Ustawa nie przewiduje popieranego przez większość Amerykanów podniesienia z 18 do 21 lat minimalnego wieku uprawniającego do zakupu karabinów takich jak AR-15.

"Reforma pomoże chronić Amerykanów"

Jeszcze przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów Joe Biden zapowiedział podpisanie ustawy. "Ta ponadpartyjna ustawa pomoże chronić Amerykanów. Dzięki niej dzieci w szkołach i społeczności lokalne będą bezpieczniejsze" - napisał prezydent Stanów Zjednoczonych w oświadczeniu podkreślając, że jest to pierwsza znacząca reforma dostępu do broni w USA od 28 lat.

Posłuchaj
00:54 11808478_1.mp3 Kongres uchwalił reformę prawa do posiadania broni w USA. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR) 

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także