more_horiz
Wiadomości

USA: prawo do posiadania broni. Biden podpisał reformę

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 18:39
Celem reformy prawa do posiadania broni, którą podpisał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, jest ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym. Ustawa została uchwalona w następstwie kilku tragicznych strzelanin, w tym w szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie.
Prezydent USA podpisał reformę prawa do posiadania broni
Prezydent USA podpisał reformę prawa do posiadania broni Foto: Shutterstock/Yasemin Yurtman Candemir

- Jak Bóg da to uchronimy wiele istnień ludzkich - powiedział Joe Biden po podpisaniu uchwalonej przez  Kongres ustawy. Przewiduje ona między innymi fundusze na bezpieczeństwo w szkołach oraz zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów pozwalających na czasowe odbieranie broni osobom niebezpiecznym. Rozszerzona zostanie weryfikacja osób, które nie ukończyły 21 lat, a chcą kupić broń. Sprecyzowano definicję dealera broni.

"Działania ratujące życie"

Ustawa nie przewiduje jednak proponowanego przez Joe Bidena podniesienia z 18 do 21 lat minimalnego wieku uprawniającego do zakupu broni szturmowej. - Chociaż ta ustawa nie spełnia wszystkich moich postulatów, zawiera ona działania ratujące życie, do których od dawna wzywałem - powiedział Biden.

Reformę dostępu do broni poparli w Kongresie wszyscy demokraci i część republikanów. Podpisana przez Joe Bidena ustawa jest pierwszą znaczącą reformą rynku broni w USA od 28 lat.

Posłuchaj
00:55 11809692_1.mp3 Prezydent USA podpisał reformę prawa do posiadania broni (IAR)

pkur

Zobacz także

Zobacz także