more_horiz
Wiadomości

Dwie fale ataków rakietowych na Ukrainę, odpalono pociski z Morza Kaspijskiego i Białorusi [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 23:30
Rosyjska armia w niedzielę ostrzelała Kijów i odpaliła pociski w inne części kraju: obwód mikołajowski, czernihowski, Odessę i Czerkasy. Zapraszamy do lektury relacji z 123. dnia wojny.
Na zdjęciu: ukraińscy wojskowi podczas inspekcji miejsca ostrzałów w Kijowie, zbierają fragmenty wystrzelonych przez Rosjan pocisków
Na zdjęciu: ukraińscy wojskowi podczas inspekcji miejsca ostrzałów w Kijowie, zbierają fragmenty wystrzelonych przez Rosjan pociskówFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
  • Niedziela była 123. dniem wojny na Ukrainie.
  • W niedzielnym ataku rakietowym na Kijów zginęła jedna osoba, sześć zostało rannych. Rakiety trafiły w ośmiopiętrowy budynek mieszkalny i przedszkole.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińskie wojsko zrobi wszystko, by odzyskać zajęte przez Rosjan miasta, takie jak Chersoń, Ługańsk czy Mariupol.
  • Do portu w Berdiańsku wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze stamtąd ostatnie zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

***

23:43

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, która ma być poświęcona zbliżającemu się szczytowi NATO oraz oczekiwaniom, które wobec tego spotkania mają polskie władze.

Narada w BBN jest zaplanowana na 15:00, wezmą w niej udział szefowie MON, MSWiA, przedstawiciele kancelarii premiera oraz ambasador Polski przy NATO i wojskowi dowódcy.

23:41

Sztab Generalny Ukraińskiej Armii poinformował, że na terytorium Białorusi dywersyjne grupy rosyjskie szykują się do działań w Ukrainie.

"Na kierunkach wołyńskim i poleskim, na terytorium Republiki Białoruś, zaobserwowano manewry pojedynczych oddziałów sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Chodzi o dywersyjno-wywiadowcze grupy do dalszych działań na terytorium Ukrainy" - informuje Sztab Generalny.

22:31

W codziennym wieczornym nagraniu Zełenski powiedział, że w niedzielę rosyjska armia ostrzelała Kijów i odpaliła pociski w inne części kraju: obwód mikołajowski, czernihowski, Odessę i Czerkasy. W stolicy "druga armia świata +pokonała+ przedszkole i budynek mieszkalny" - dodał.

Podkreślił, że część pocisków rakietowych zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna. Jednak tylko silna obrona tego rodzaju może zapewnić bezpieczeństwo - przyznał prezydent i zapewnił, że codziennie Ukraina rozmawia na ten temat z partnerami.Zełenski ocenił, że liderzy G7, którzy debatują w Niemczech, mają wystarczająco dużo potencjału, by powstrzymać rosyjską agresję.

Szef państwa zapowiedział, że Ukraina znajdzie wszystkich odpowiedzialnych za ostrzały rakietowe przeprowadzone na jej terytorium. Zaznaczył, że winnym nie pomoże tłumaczenie, iż wykonywali w ten sposób rozkazy.

22:21

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w niedzielę do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. "Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte" - oznajmił.

21:56

Mariupol. Jak naprawdę żyją ludzie. Żeby po raz kolejny okupanci nie opowiadali o "fejkach ukraińskich władz Mariupola" dzisiaj nagranie od moich sąsiadów. Z mojego domu w Mariupolu w dzielnicy Lewobrzeżnej. Sąsiednie mieszkanie, ściana w ścianę z moim" - czytamy we wpisie Petra Andriuszczenki, doradcy mera Mariupola.

Na nagraniu widać zniszczone mieszkanie i wyrwę w bloku ciągnącą się od dachu do samej ziemi.

"I w tym budynku nadal żyją ludzie. Bez elektryczności i nadziei na zmianę miejsca zamieszkania. Żyją w mieszkaniach i tej części budynku, która ocalała" - dodał.

Jak wskazał Andriuszczenko, jednocześnie Rosjanie w mediach pokazują, jak rzekomo polepszyły się warunki życia w mieście.

21:54

Pierwszy dzień rozmów przywódców państw G7 zdominowany został tematycznie przez inwazję Rosji na Ukrainę. Przy tej okazji liderzy G7 zakpili z „wizerunku macho” nieobecnego na szczycie w niemieckim Elmau prezydenta Władimira Putina – pisze Reuters.

Rozpoczynając w wyjątkowo upalną niedzielę pierwsze spotkanie w ramach trzydniowego szczytu, brytyjski premier Boris Johnson zapytał, czy „można pozbyć się marynarek, a nawet pójść jeszcze dalej”.

„Wszyscy musimy pokazać, że jesteśmy twardsi od Putina” – zażartował Johnson. „Jeżdżąc konno z nagim torsem” – potwierdził kanadyjski premier Justin Trudeau.

Putin, dumny ze swojego wysportowanego wizerunku, był kilkukrotnie przedstawiany bez koszuli na zdjęciach, publikowanych przez rosyjskie media państwowe – przypomina Reuters. Najbardziej znane jest zdjęcie Putina, gdzie widać go siedzącego na koniu w okularach przeciwsłonecznych, ze złotym łańcuchem na gołym torsie i w wojskowych spodniach

21:52

Wojska specjalne Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Litwy pomagają na Ukrainie w koordynacji dostaw broni i szkoląc ukraińskich żołnierzy - pisze "New York Times". Na Ukrainie są też agenci CIA, którzy pomagają w przekazywaniu informacji wywiadowczych ukraińskim wojskom.

Gazeta, która powołuje się na kilku byłych i obecnych oficjeli USA, opisuje wysiłki zachodnich wojsk i służb specjalnych, by kierować i zabezpieczać transporty broni, dostarczać informacje wywiadowcze oraz szkolić ukraińskie siły.

Według dziennika duża część tej pracy odbywa się poza Ukrainą, m.in. w bazach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W amerykańskiej bazie Ramstein w RFN działa m.in. zespół lotników Grey Wolf (szary wilk), wspierających ukraińskie siły powietrzne m.in. w zakresie taktyki i technik wojskowych. Z kolei amerykańscy komandosi mają prowadzić w Niemczech szkolenia medyczne. "NYT" twierdzi, że Ukraińcy mają problemy z ewakuacją rannych żołnierzy z frontu.

21:51

Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko opublikował w niedzielę nagranie, na którym widać wnętrze zrujnowanego bloku mieszkalnego, gdzie mimo braku prądu i ogromnych zniszczeń mieszkają ludzie. To miasto na południowym wschodzie Ukrainy jest pod kontrolą sił rosyjskich.

21:50

Pociski rakietowe Ch-22, którymi w niedzielę siły rosyjskie ostrzelały Kijów, mają bardzo małą precyzję - ocenia ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję Ukrinform. Według niego Rosjanie mają ponad 1000 sztuk tej amunicji.

"Na szczęście nasza obrona powietrzna działa efektywnie. Spośród 14 rakiet, które wystrzelono w stronę Kijowa, doleciały cztery" - przekazał Żdanow.

20:19

- Trzeba "na zawsze wyeliminować" energetyczne uzależnienie od Rosji - powiedział w niedzielę premier Włoch Mario Draghi podczas szczytu państw grupy G7 w Elmau na południu Niemiec. Powtórzył postulat ustalenia pułapu cen importowanych surowców energetycznych.

Agencja Ansa przytoczyła słowa szefa włoskiego rządu, który podczas pierwszej sesji obrad G7 wyraził opinię, że nie do pomyślenia jest powrót do uzależnienia od Rosji, jakie było w przeszłości.

Draghi mówił też: "Musimy uniknąć błędów popełnionych po kryzysie roku 2008. Kryzys energetyczny nie może doprowadzić do powrotu populizmu". "Mamy narzędzia, by to zrobić. Musimy złagodzić skutki podwyżek cen energii, zrekompensować je rodzinom i firmom przeżywającym trudności, opodatkować spółki mające nadzwyczajne zyski" - przekonywał.

19:28

Ołeksij Reznikow zauważył, że agresywna postawa Rosji stanowi strategiczne wyzwanie dla bezpieczeństwa całej Europy. Według niego w odpowiedzi należy wzmocnić sankcje na Rosję i jak najszybciej rozmieścić efektywny system obrony powietrznej na Ukrainie. "To dodatkowe 500-1000 km bezpieczeństwa dla każdego europejskiego miasta" - dodał minister. Reznikow uważa, że krok ten powinien być zawarty w strategii NATO.Odpowiedzią w długiej perspektywie powinna być według niego demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji. To miałoby stać się warunkiem dialogu o przywróceniu stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją. Parametry demilitaryzacji mieliby określić fachowcy - wskazał Reznikow. 

19:26

Demilitaryzacja co najmniej europejskiej części Rosji powinna stać się w długiej perspektywie warunkiem wznowienia stosunków "cywilizowanego świata" z Rosją - oznajmił w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

"Rosyjscy terroryści popełnili kolejne zbrodnie wojenne: ostrzelali pociskami szereg ukraińskich miast. Podłość tych ataków polega na tym, że prowadzone są albo z głębi terytorium Rosji, z terytorium Białorusi albo z akwenów Morza Kaspijskiego i Czarnego" - napisał Reznikow na Facebooku.

19:25

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ostrożnie zareagował w niedzielę na plany członków G7 dotyczące zakazu importu rosyjskiego złota. Michel oświadczył, że potrzebuje też „większej pewności” przed poparciem amerykańskiej inicjatywy w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy – informuje Reuters.

Od niedzieli do wtorku w niemieckim Elmau trwa szczyt przywódców G7, który miał „pokazać jednolitą odpowiedź” krajów Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

19:24

Rosja zwiększa swoją obecność wojskową na Białorusi - informuje ukraiński wywiad wojskowy. Kierownictwo instytucji obwodu homelskiego zostało uprzedzone o możliwości powrotu jednostek Sił Zbrojnych FR. 

Jednocześnie Rosjanie planują zwiększenie liczby samolotów operacyjnych i taktycznych na Białorusi. Oficjalnie chodzi o wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej w ramach wspólnego ośrodka szkolenia bojowego jednostek lotniczych i obrony przeciwlotniczej. W tym celu planowany jest przylot 10 samolotów na lotnisko w Baranowiczach

Ćwiczenia mobilizacyjne trwają w obwodzie homelskim od 22 czerwca. Jak podaje ukraiński wywiad wojskowy, w innych obwodach ostatecznie nie przeprowadza się ćwiczeń wojskowych z rezerwistami, zapowiadanych wcześniej przez media. Rezerwiści są obecnie wykorzystywani do prac gospodarskich.

19:18

Rośnie presja na Komisję Europejską w sprawie nowych, dodatkowych pieniędzy dla krajów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy.

"Komisja została wezwana do szybkiego przedstawienia propozycji" - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z wysokich rangą unijnych urzędników, który zrelacjonował przebieg unijnego szczytu, zakończonego w piątek.

Od początku wojny do Unii uciekło ponad 6 milionów osób, z czego do Polski ponad 4 miliony 300 tysięcy.

19:04

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat przekazał, że podczas pierwszej fali uderzeń rakietowych w cele w Kijowie, Rosja wystrzeliła do sześciu pocisków z obszaru Morza Kaspijskiego, część została przechwycona przez obronę przeciwlotniczą. W Kijowie zginęła co najmniej jedna osoba, sześć jest rannych. Trwa przeszukiwanie gruzowiska.

Następnie samoloty Tu22 M3 wystrzeliły z terytorium Białorusi pociski innej klasy - X22: nastąpiły dwa uderzenia na Desnę (obwód czernihowski.), i także dwa na obwód czerkaski – przekazał. W obwodzie czerkaskim co najmniej jedna osoba zginęła, pięć jest rannych.

18:36

Media rosyjskie podają, że Władimir Putin po raz pierwszy opuści Rosję od 24 lutego, kiedy rozpoczął pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie. Gazeta "Kommiersant" napisała, że Putin w nadchodzących dniach uda się do Tadżykistanu i Turkmenistanu.

Putin w Duszanbe ma spotkać się z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonem, a w Aszchabadzie będzie uczestniczyć w Forum Kaspijskim.

18:34

Jarosław Kaczyński powiedział, że jest za przeniesieniem prochów Polaków zamordowanych między innymi w Katyniu - do Polski. Prezes PiS był pytany w Inowrocławiu o sprawę usunięcia polskich flag z cmentarzy w Katyniu i Miednoje. Decyzję podjęło ministerstwo kultury Rosji.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że polski rząd będzie kontynuował akcję dekomunizacji przestrzeni publicznej, między innymi usuwania pomników wdzięczności Armii Radzieckiej. - Nie będziemy odpowiadać tym samym, mamy przemyślaną politykę wobec Rosji - dodał.

Przyznał, że osobiście, od wielu lat był zwolennikiem tego, by prochy polskich bohaterów, nie tylko z Katynia, przenieść do Polski. 

18:25

Jak podaje sztab generalny Ukrainy, na kierunku bachmuckim rosyjskie wojsko prowadziło ostrzały ukraińskich pozycji z moździerzy i artylerii. Ukraińskie siły spowodowały znaczne straty po stronie przeciwnika w okolicach miejscowości Pawliwka; armia Rosji wycofała się po nieudanym szturmie. Odparto również szturm na kierunku słowiańskim i charkowskim.

"Siły obrony Ukrainy zadają straty wrogowi na wszystkich kierunkach. Dlatego okupanci wszelkimi sposobami próbują uniknąć działań bojowych" - pisze sztab.

Według niego "znaczna część" rosyjskich wojskowych, których wycofano w celu przywrócenia zdolności bojowych, odmawia powrotu na Ukrainę. W związku z tym - jak podaje strona ukraińska - dowództwo niektórych jednostek wprowadziło zakaz wszelkich przepustek dla składu osobowego. 

18:24

Rosyjskie siły przy wsparciu artylerii próbują zablokować od południa miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim, ostatni duży ośrodek miejski w tym regionie, będący w rękach ukraińskich. W okolicy ostrzelano infrastrukturę cywilną i wojskową, a także przeprowadzono nalot. By wesprzeć działania ofensywne, Rosjanie wzmocnili siły artyleryjskie - raportuje sztab generalny Ukrainy.

18:20

Jarosław Kaczyński o usunięciu polskich flag z cmentarza w Katyniu: próbują się zemścić za naszą pomoc dla Ukrainy.

18:16

Rosyjska armia przygotowuje grupy dywersyjne na terytorium Białorusi, by zastosować je następnie na Ukrainie - przekazał w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

17:36

 - Wzrost znaczenia państw, które w przeszłości były koloniami, jak Indie, Brazylia czy RPA, jest podyktowany zmianami strukturalnymi w stosunkach międzynarodowych, a rosyjska inwazja na Ukrainę to pierwszy wielki konflikt, w którym Zachód nie ma pełnej kontroli nad światową gospodarką i polityką - twierdzi hiszpański dziennik „El Mundo”.

Zmiany strukturalne w relacjach międzynarodowych to jedna z kluczowych kwestii tego konfliktu - dodaje gazeta.

USA, UE, Japonia, Korea Południowa, Singapur czy Australia mogą nałożyć sankcje na Rosję, ale Chiny mogą nadal utrzymywać stosunki handlowe z tym krajem, a nawet je zwiększać znosząc część cel na importowane zboża - twierdzi "El Mundo". Indie, sojusznik Zachodu działający jako przeciwwaga dla Chin w Azji, faktycznie skorzystały na wojnie na Ukrainie kupując rosyjską ropę z rabatem w wysokości 20 proc. Turcja, która jest w NATO, kupuje pszenicę, którą Rosja ukradła Ukrainie. Oznacza to, że kraje rynków wschodzących dają tlen gospodarce Rosji, a ta kontynuuje agresję.

17:23

"W Kijowie zadano pierwszy cios - do 6 pocisków wystrzelono z Morza Kaspijskiego. Część zestrzeliła nasza obrona przeciwlotnicza. Następnie samoloty Tu22 M3 wystrzeliły z terytorium Białorusi pociski innej klasy. Nastąpiły dwa uderzenia na Desnę w obwodzie czernihowskim i dwa uderzenia w obwodzie czerkaskim" - powiedział rzecznik ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ignat.

W ataku rakietowym na Kijów zginęła co najmniej jedna osoba, a sześć zostało rannych.

17:22

Po porannych atakach na Kijów Rosjanie ostrzelali także obwody czerkaski i czernihowski - informuje ukraińska armia. W obwodzie czerkaskim zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Uszkodzony został obiekt infrastruktury.

16:30

Trwa szczyt G7 w Niemczech. Na ulicach odbywają się liczne protesty: zarówno zwolenników szczytu jak i jego przeciwników. Manifestacje poparcia dla Ukrainy (która jest głównym tematem szczytu), jest zagłuszana przez demonstrantów opowiadających się przeciwko G7 oraz skandujących hasła pro-rosyjskie. 

16:12

Mer Kijowa stwierdził, że rosyjskie wojsko zmieniło taktykę ostrzałów. Teraz celem Putina stały się obiekty cywilne. 

15:40

Rosyjskie wojska zbudowały fortyfikacje w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy - podał w niedzielę portal Espreso. Siłownia jest kontrolowana przez Rosjan od początku marca.

14:49

Głównym tematem szczytu przywódców państw grupy G7, jest sytuacja na Ukrainie.

14:39

Szczyt grupy G7 w Niemczech został oficjalnie rozpoczęty. Szefowie państw i rządów siedmiu wiodących krajów uprzemysłowionych spotkali się w zamku Elmau w Bawarii. Szczyt, który potrwa do wtorku, jest zdominowany tematem wojny na Ukrainie - informuje telewizja ARD.

13:45

- Nie chcemy wojny. Nie chcemy, żeby Polska podzieliła los Ukrainy; nie chcemy zniszczonych miast, nie chcemy pomordowanych i zgwałconych - powiedział w niedzielę w Grudziądzu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po to, żeby tego nie było, musimy mieć potężną armię - dodał.

13:38

Muzea i teatry w Kijowie ogłaszają w niedzielę zamknięcie z powodu rosyjskiego ataku rakietowego. Na portalach społecznościowych instytucji pojawiają się informacje, że ze względu na bezpieczeństwo miejsca te nie będą otwarte. Takie ogłoszenia już wydały m.in. Muzeum Historii Kijowa, Mysteckiego Arsenalu i Teatru na Podoli.

13:09

Papież ponownie zaapelował, aby pamiętać i modlić się za Ukrainę. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu świętego Piotra.

Franciszek powiedział, że w obliczu przeciwności i niezrozumienia, gdy staramy się czynić dobro, nie wolno reagować złością, chęcią zemsty i niecierpliwością, bo to przejaw pychy i słabości.

12:53

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł w niedzielę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona przed pokusą negocjowania szybkiego rozwiązania sytuacji na Ukrainie - poinformował brytyjski rząd. Johnson przestrzegł także przed ryzykiem przedłużenia "globalnej niestabilności".

12:52

Liczba osób zabitych w rosyjskim ostrzale rakietowym w Sarnach w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy, wzrosła do czterech - poinformował w niedzielę szef obwodu Witalij Kowal. Wcześniej informowano o trzech zabitych.

"Pod gruzami znaleziono ciało jeszcze jednego zabitego. Liczba osób wczorajszego ataku rakietowego na obiekty cywilne wzrosła tym samym do czterech. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 51 lat" - napisał Kowal na komunikatorze Telegram.

12:31

"Uchodźczyni, która opuściła Siewierodonieck w obwodzie ługańskim z powodu rosyjskich ataków, w niedzielę ponownie była zmuszona uciec ze swojego nowego domu w Kijowie, gdy trafiły weń rosyjskie rakiety" - pisze ukraińska agencja Unian.

12:15

Rosjanie nie cofają się przed niczym. 

12:02
11:48

- Szczyt G7 powinien zareagować na ostrzały rosyjskie na Ukrainie dalszymi sankcjami wobec Moskwy i dostawami ciężkiej broni dla Kijowa - zaapelował w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując poranny ostrzał Kijowa.

W komentarzu na Twitterze Kułeba napisał o dziewczynce, którą wyciągnięto spod gruzów zniszczonego ostrzałem domu w Kijowie. "Wiele innych (dzieci) na całej Ukrainie jest pod rosyjskim ostrzałem" - dodał.

11:35

Prezydent Joe Biden powiedział, że Zachód musi być zjednoczony w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę. Amerykański przywódca mówił o tym podczas spotkania z kanclerzem Niemiec przed szczytem G7, który rozpoczyna się w Bawarii.

11:28
11:24

Kolejne wybuchy w centralnej części Ukrainy 

"W Czerkasach słychać wybuchy" - napisał przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko.

Informacje tę potwierdził szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec.

W niedzielę rano doszło do ataku rakietowego na Kijów, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych. Kilka godzin później doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko poinformował o kolejnych wybuchach w stolicy.

11:11

- Światowi przywódcy muszą zdać sobie sprawę z ceny wspierania Ukrainy, w tym ze wzrostu kosztów energii i żywności, ale muszą też przyznać, że cena dopuszczenia do zwycięstwa Rosji byłaby znacznie wyższa - powiedział w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson, przed rozpoczęciem szczytu NATO. 

11:04

"Z własnej inicjatywy rząd Ukrainy zamówił 2900 sztuk przenośnej broni przeciwpancernej RGW 90 Matador u niemieckiego producenta broni Dynamit Nobel Defence" - podała gazeta "Welt am Sonntag", powołując się na ukraińskie kręgi rządowe. Kijów zapłacił za zamówienie z własnych pieniędzy.

10:53

Na Ukrainie trwa największa wojna XXI wieku.

10:49

Spod gruzów bloku ratownicy wynoszą kobietę, prawdopodobnie matkę dziewczynki, którą wcześniej uratowali.

10:26

Armia rosyjska straciła do tej pory w inwazji na Ukrainę około 34 850 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu minionej doby - oświadczył w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie zniszczyły 21 czołgów, 14 pojazdów opancerzonych, dwa systemy rakietowe, dwa pociski manewrujące, cztery drony i cztery pojazdy i cysterny - głosi komunikat. W oświadczeniu na Facebooku sztab zapewnił też, że największe straty Rosjanie ponieśli w Donbasie, na kierunkach Bachmutu i Kurachowego.


Start armii rosyjskiej od początku wojny Starty armii rosyjskiej od początku wojny
10:16

Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego - poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

"W sumie w ciągu doby w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie siedem osób zostało rannych i hospitalizowanych w placówkach medycznych: trzy osoby w Charkowie, cztery osoby w rejonie iziumskim. Niestety zginęła 79-letnia kobieta w rejonie bohorodicznym" - napisał Syniehubow.

10:15

Alarmy przeciwlotnicze na Ukrainie: 

10:06

"Pierwszy od trzech tygodni rosyjski atak rakietowy na Kijów miał zastraszyć Ukraińców przed zbliżającym się szczytem NATO". Takie przekonanie wyraził mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko

10:04

"Corriere della Sera" zarzuca włoskim elitom milczenie w sprawie ludobójstwa, którego Rosjanie dopuszczają się na Ukrainie. Komentator najbardziej poczytnego włoskiego dziennika Ernesto Galli della Loggia zatytułował swój tekst "Włosi, pokój i milczenie".
Autor ocenia, że podobnych zbrodni dopuszczali się przedtem jedynie Hitler i Stalin.

09:43

Rosyjskie media informują, że Siergiej Shoigu przybył na okupowane terytoria Ukrainy.  


09:41

30 studentów z Ukrainy, posiadających status uchodźcy, ukończyło na Uniwersytecie Rzeszowskim (UR) pierwszy etap intensywnego kursu języka polskiego. Oficjalne rozdanie świadectw ma się odbyć we wtorek, podczas Święta Centrum Polonijnego UR.

09:00

"Zdobycie przez Rosję Siewierodoniecka jest znaczącym osiągnięciem w ramach zredukowanego planu, jakim jest obecnie zajęcie Donbasu, ale do tego musi ona wciąż osiągnąć kilka trudnych celów" - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:39

- Jeśli nowa koncepcja strategiczna NATO określi Rosję jako przeciwnika, naturalną konsekwencją będzie stała obecność sojuszniczych wojsk w naszym regionie  - przewiduje były szef Sztabu Generalnego WP, były ambasador w Turcji gen. w st. spocz. Mieczysław Cieniuch.

Nową koncepcję strategiczną, definiującą wyzwania oraz wskazującej zadania wojskowe i polityczne, ma przyjąć zaplanowany na 29-30 czerwca szczyt NATO w Madrycie.

08:39

- Jeśli nowa koncepcja strategiczna NATO określi Rosję jako przeciwnika, naturalną konsekwencją będzie stała obecność sojuszniczych wojsk w naszym regionie  - przewiduje były szef Sztabu Generalnego WP, były ambasador w Turcji gen. w st. spocz. Mieczysław Cieniuch.

Nową koncepcję strategiczną, definiującą wyzwania oraz wskazującej zadania wojskowe i polityczne, ma przyjąć zaplanowany na 29-30 czerwca szczyt NATO w Madrycie.

08:26

- W imieniu małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy zawiozę sprzęt potrzebny do edukacji do polskiego liceum we Lwowie - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

08:21

"Dwie osoby odniosły obrażenia w ataku rakietowym na Kijów w niedzielę rano; pod gruzami są ludzie" - poinformował w niedzielę rano mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie.

07:26

Na poniedziałek prezydent Andrzej Duda zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z przedstawicielami rządu i dowódcami wojskowymi przed rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczytem NATO. Będzie ona poświęcona m.in. omówieniu możliwości wzmocnienia wschodniej flanki w związku z wojną w Ukrainie

07:26

Na poniedziałek prezydent Andrzej Duda zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z przedstawicielami rządu i dowódcami wojskowymi przed rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczytem NATO. Będzie ona poświęcona m.in. omówieniu możliwości wzmocnienia wschodniej flanki w związku z wojną w Ukrainie

07:23

Prezydent Indonezji przylatuje do Europy, aby podjąć próbę mediacji w sprawie pokoju. Zapowiedział, że zwróci się do Władimira Putina o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie.

07:15

Rosjanie wystrzelili 14 rakiet na Kijów i region.

07:00

Żołnierze państw członkowskich NATO pomagają ukraińskiej armii w walce z okupantem. W Kijowie są również agenci służby CIA. 

06:58

Siły rosyjskie próbują odzyskać utracone pozycje na południu kraju, ale zasadniczą część swych sił koncentrują na wschodzie - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW).

Wojska rosyjskie skupiają się na południowym froncie na obronie i przypuszczają lokalne ataki, by odzyskać utracone pozycje, ale bez powodzenia.

06:49

Prognozowany przez ekspertów światowy kryzys żywnościowy wymaga wielu zmian w regulacjach dot. produkcji rolnej - powiedziała prof. SGH Elżbieta Mączyńska. 

Według Mączyńskiej, wojna w Ukrainie uwidoczniła wiele nieprawidłowości współczesnego świata.

06:22

Niemcy są gospodarzem tegorocznego spotkania szefów państw i rządów G7. Szczyt rozpocznie się dziś w zamku Elmau w Alpach Bawarskich

Wojna w Ukrainie, pandemia koronawirusa i zmiany klimatyczne związane z suszami zwiększają globalne zagrożenie głodem - to główne tematy spotkania. 

06:19

- Nowa edycja programu Polskiej Fundacji Narodowej "Zwiastun", dzięki któremu żołnierze NATO stacjonujący w naszym kraju poznają dzieje Polski, została rozszerzona o elementy polskiej wielokulturowości - powiedział Temistokles Brodowski z PFN.

06:03

Wielka Brytania jest gotowa udzielić Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 525 milionów dolarów.


05:49

Witalij Kliczko o sytuacji w Kijowie: Kilka eksplozji w rejonie szewczenkowskim. Załogi karetek pogotowia i ratownicy są w drodze. Więcej informacji później.

05:42

Boris Johnson w październiku zaprosi Wołodymyra Zełenskiego do Wielkiej Brytanii.

05:34

Trzy eksplozje było słychać wcześnie rano 26 czerwca w Kijowie. Alarm przeciwlotniczy zaczął brzmieć w stolicy o 5:47.

05:31

W Kijowie słyszano wybuchy.


05:27
 

YouTube zablokował prawie 500 prorosyjskich kanałów z łączną widownią ponad 15 milionów ludzi. Stało się tak na wniosek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

04:49

Premier Boris Johnson na szczytach G7 i NATO będzie wymagał od Francji i Niemiec przekazania większej ilości broni Ukrainie.

04:38

Rosyjski zbrodniarz wojenny Jurij Dmitrijewicz Budanow przewidział kiedy można spodziewać się wyniku kontrataków w rejonie Chersonia - podaje Ukrinform.

04:15
04:06

Ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego poinformował na Telegramie, że wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów. Po ataku nie odnotowano wzrostu promieniowania.

03:57

"Mariupol: Okupanci spalili wszystkie książki z biblioteki kościoła Petr Mohyla, w tym również te unikatowe".

03:22

Erdogan nadal jest przeciwny członkostwu Szwecji w NATO i wezwał Sztokholm do podjęcia "konkretnych działań".

02:59

Mosty we wsiach Rowzhi i Lebedivka zostaną wkrótce odbudowane - podaje agencja Ukrinform.

02:34

W nocy 26 czerwca Rosjanie masowo ostrzelali Charków.

02:26

Agencja Ukrinform pisze, że "Europa musi nauczyć się nie ulegać kremlowskiemu szantażowi".

02:00

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Stefanczuk przekazał, że "Ukraina musi przyjąć około stu ustaw o integracji europejskiej".

01:38

Aktualizacja sytuacji na Wschodniej Ukrainie: ukraińskie źródła potwierdziły, że siły rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem.

 

01:17

Posłuchaj
00:28 11809940_1.mp3 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińskie wojsko zrobi wszystko, by odzyskać zajęte przez Rosjan miasta, takie jak Chersoń, Ługańsk czy Mariupol (IAR)

 

00:40

Groźby ataku ze strony Białorusi są zbyt przesadzone - zaznacza Arestowicz. 

00:37

Pieskow wskazuje, że Putin nie zamierza wygłaszać oświadczeń nadzwyczajnych - podaje Nexta.

00:09

Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych przypomniał, że w ciągu 4 miesięcy wojny ponad 20 tysięcy ukraińskich żołnierzy zostało odznaczonych za męstwo. Jak zaznaczył, przy tej skali oporu Rosjanie nie są w stanie złamać Ukraińców i dlatego wszystkie okupowane tereny wrócą do państwa ukraińskiego.

00:08

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińskie wojsko zrobi wszystko, by odzyskać zajęte przez Rosjan miasta, takie jak Chersoń, Ługańsk czy Mariupol. Jak stwierdził, obecnie trwa trudny emocjonalnie i psychologicznie okres wojny, bo Rosjanom zależy szczególnie na złamaniu oporu i woli walki Ukraińców.

00:03

Prezydent USA Joe Biden przybył w sobotę późnym wieczorem do Niemiec na rozpoczynający się w niedzielę trzydniowy szczyt przywódców państw grupy G7. Następnie Biden uda się do Madrytu na szczyt państw członkowskich NATO.

Przed rozpoczęciem szczytu – jak informują źródła - Biden chce przeprowadzić rozmowę z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Niemcy przewodniczą obecnie grupie G7. W tym roku głównymi tematami spotkań przywódców G7 i NATO będzie rosyjska inwazja na Ukrainę i jej konsekwencje.

Zobacz także

Zobacz także