more_horiz
Wiadomości

Ukraina mówi "nie" utworom Rosjan. Przewidziano jednak wyjątki dla przeciwników wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 12:27
Władze Ukrainy zakazały wykonywania na terytorium kraju utworów rosyjskich muzyków, lecz przewidziano wyjątek w postaci tzw. białej listy z nazwiskami artystów potępiających inwazję - przekazał resort kultury tego państwa. Aby znaleźć się na tej liście, należy złożyć deklarację poparcia dla suwerenności Ukrainy.
Powstanie biała lista rosyjskich muzyków, których można grać na Ukrainie
Powstanie "biała lista" rosyjskich muzyków, których można grać na UkrainieFoto: shutterstock/VyacheslavOnishchenko

Jak zaznaczono w komunikacie Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina, w deklaracji powinny znaleźć się: poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach, czyli wraz z Krymem i terytoriami okupowanego Donbasu, wezwanie do zakończenia agresji Rosji przeciwko sąsiedniemu krajowi, a także zgoda na publikację oświadczenia artysty.

Ponadto, rosyjski wykonawca nie może angażować się w działania wspierające inwazję Kremla ani znajdować się na liście osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy powinna otrzymać stosowny dokument od artysty, jego przedstawiciela lub organizatora koncertów z udziałem obywatela Rosji - dodano w komunikacie. Decyzję o wpisaniu wykonawcy na "białą listę" podejmuje SBU w porozumieniu z resortem kultury.

Inne ograniczenia 

19 czerwca ukraińskie władze poinformowały o wprowadzeniu zakazu importu książek z Rosji i Białorusi, a także nadawania rosyjskiej muzyki w transporcie publicznym i w mediach elektronicznych. Decyzją Rady Najwyższej (parlamentu) przewidziano również zwiększenie promocji muzyki ukraińskiej oraz wykorzystanie w większym stopniu języka ukraińskiego w radiu i telewizji.

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, część rosyjskich artystów otwarcie sprzeciwia się wojnie. Do najbardziej znanych należy lider rockowego zespołu DDT Jurij Szewczuk.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także