Bezpieczeństwo energetyczne krajów UE. Jest decyzja ws. zapełnienia magazynów gazu
Najbliższej zimy magazyny w unijnych krajach będą musiały być wypełnione w co najmniej 80 procentach. Ministrowie do spraw energii 27-mki zatwierdzili ostatecznie przepisy w tej sprawie.
2022-06-27, 12:33
Przed miesiącem wstępny kompromis osiągnęli negocjatorzy krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego. W czasie rosyjskiej napaści na Ukrainę, wstrzymywania dostaw błękitnego paliwa przez Moskwę i stosowania szantażu wobec swoich odbiorców w Europie przepisy mają tym bardziej kluczowe znaczenie.
Zaledwie trzy miesiące minęły od propozycji Komisji do zatwierdzenia przepisów zapewniających, że mimo zakłóceń w dostawach gazu, unijne kraje zapełnią magazyny z błękitnym paliwem przed najbliższym sezonem zimowym zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne całej Unii. Minimalne zapełnienie to 80 procent, ale jest apel, by było to 85 procent, a w kolejnych latach ma to być minimum 90 procent.
Magazyny gazowe
To ważne, bo jeszcze niedawno średnia unijna nie przekraczała jednej trzeciej. Polska wypada w Unii najlepiej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje, że w naszym kraju magazyny gazowe są zapełnione w 95 procentach. W przepisach jest wymóg certyfikacji dla operatorów i właścicieli magazynów. Dotyczy to Gazpromu, który jest właścicielem magazynów w Niemczech czy Austrii i który ostatniej zimy utrzymywał zapasy na rekordowym niskim poziomie, zmniejszał też dostawy surowca do Europy windując ceny.
Posłuchaj
Unijne przepisy przewidują również, że kraje członkowskie będą się dzielić zasobami w duchu solidarności. A te państwa, które nie mają magazynów na swoim terytorium, będą miały dostęp do rezerw w innych państwach współfinansując magazynowanie.
REKLAMA
REKLAMA