more_horiz
Wiadomości

"Skuteczne ostrzały" i trafiony zestaw rakietowy. Ukraińcy atakują Wyspę Węży

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 15:49
Siły ukraińskie kontynuują operację przeciw wojskom rosyjskim na Wyspie Węży i minionej nocy przeprowadziły skuteczne ostrzały, trafiony został zestaw rakietowy Pancyr-S - poinformowała rzecznik ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.
Wyspa węży podczas jednego z ukraińskich ataków, ujęcie z drona.
Wyspa węży podczas jednego z ukraińskich ataków, ujęcie z drona.Foto: UKRAINIAN GROUND FORCES / Reuters / Forum

- Tej nocy było ponad 10 celnych trafień, sprawdzamy rezultaty, ale już teraz mamy pierwszą odpowiedź - trafiony został jeszcze jeden zestaw rakietowy Pancyr-S1 - powiedziała Humeniuk.

Rzecznik Dowództwa Operacyjnego Południe Sił Zbrojnych Ukrainy wypowiadała się na briefingu w Kijowie. Zapewniła, że operacja przeciwko oddziałom Rosji na wyspie jest długoterminowa. Dodała też, że na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty wojenne, które przenoszą 16 pocisków manewrujących.

O atakach w rejonie Wyspy Węży armia ukraińska informuje od ponad tygodnia. Były to uderzenia m.in. na stację radarową i rosyjski system przeciwlotniczy. Wojska rosyjskie zajęły wyspę wkrótce po inwazji na Ukrainę z 24 lutego. Następnie, według strony ukraińskiej, rozmieściły tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

Rakiety wystrzeliwane z różnych rejonów 

Rakietowe ostrzały Ukrainy są zagrożeniem dla całej Europy, oświadczył minister obrony Ołeksij Reznikow na Facebooku. Zwrócił uwagę, że ataki są coraz częściej prowadzone czy to z terytorium samej Rosji czy Białorusi czy z akwenu Morza Czarnego.

"Rosyjscy terroryści popełniają kolejną zbrodnię wojenną - wystrzeliwują rakiety na szereg spokojnych ukraińskich miast. Podłość tych ataków polega na tym, że są one przeprowadzane albo z głębi Rosji, albo z Białorusi lub Morza Kaspijskiego i Czarnego. To strategiczne wyzwanie dla bezpieczeństwa Europy" - napisał Reznikow.

Nazwał on działania Rosji wyzwaniem dla bezpieczeństwa całej Europy. Według ministra obrony Ukrainy, szybka odpowiedź na to wezwanie powinna składać się z dwóch części: wzmocnienia sankcji i jak najszybsze zainstalowanie skutecznego systemu przeciwlotniczej i przeciwrakietowej obrony w Ukrainie. "To są dodatkowe 500-1000 kilometrów bezpieczeństwa dla każdego miasta europejskiego" - zauważył Reznikow

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także