more_horiz
Wiadomości

Rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe. "Liczba ofiar jest niewyobrażalna"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 19:20
10 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych wskutek rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku - poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin. Bilans ofiar może wzrosnąć, ponieważ w środku znajdowało się ok. tysiąca osób. Część Ukraińców została uwięziona w środku. Na miejscu trwa akcja ratunkowa.
Rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, są ofiary śmiertelne
Rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku, są ofiary śmiertelneFoto: PAP/MNS.GOV.UA

Centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim ostrzelano o godz. 15.50 miejscowego czasu (14.50 w Polsce). Z ogniem walczy ponad stu strażaków. Powierzchnia pożaru przekroczyła 10 tys. m kw. Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że w budynek trafiły rakiety Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3. Samoloty wyleciały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, a pociski wystrzeliły w obwodzie kurskim.

Jak przekazał szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin, co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych. Z kolei wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko wskazał, że dziewięciu rannych jest w stanie ciężkim. Do przyjmowania poszkodowanych przygotowywane są pobliskie szpitale, a do Krzemieńczuka udali się ratownicy z okolic.

Szef Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy w obwodzie połtawskim Wołodymyr Sołogub powiedział, że na miejscu działają wszystkie służby operacyjne. - Nie wiemy, ile jeszcze osób jest pod gruzami. Obecnie sytuacja jest trudna. W akcji ratowniczej bierze udział 18 wozów strażackich i 80 ratowników - przekazał.

"Liczba ofiar jest niewyobrażalna"

"Okupanci wystrzelili rakiety w centrum handlowe, w którym było ponad tysiąc cywilów. Centrum się pali, ratownicy walczą z ogniem, liczba ofiar jest niewyobrażalna" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

Ukraiński przywódca dodał, że obiekt nie miał żadnej wartości strategicznej. "Próba powrotu ludzi do normalnego życia bardzo irytuje okupantów. Rosja nadal obciąża zwykłych obywateli swoją bezsilnością. Nie ma sensu mieć nadziei na adekwatność i człowieczeństwo z jej strony" - podkreślił. Z kolei szef biura prezydenta Andrij Jermak w reakcji na ostrzał zaapelował o uznanie Rosji za kraj sponsorujący terroryzm. Do wydarzenia doszło podczas zebrania przywódców krajów G7, którzy debatowali  w Niemczech nad nowymi sankcjami na Rosję.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko powiedział, że "Ukraina nie dysponuje wystarczającą ilością broni przeciwlotniczej, która byłaby w stanie zestrzelić rosyjskie rakiety". - Przyczyn takiego ataku jest kilka: wywołanie paniki w obywatelach, zniszczenie naszej infrastruktury oraz zastraszenie krajów zachodnich, które dostarczają nam broń - powiedział.

Posłuchaj
00:33 11812728_1.mp3 Rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

Poruszające relacje świadków

Miejscowa dziennikarka Alona Duszenko poinformowała BBC, że w chwili wybuchu pożaru wiał silny wiatr, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzenienia ognia. Świadkowie mówią, że w czasie eksplozji w centrum handlowym było bardzo dużo ludzi.

- Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy 10 minut po alarmie przeciwlotniczym opuścili centrum handlowe. Mówili, że w środku zostało bardzo dużo ludzi - pracowników i klientów - przekazała.

Dziennikarka dodała, że w budynku zawalił się dach. Wskutek ostrzału uszkodzone zostały też zaparkowane obok centrum handlowego samochody. W centrum handlowym Amstor był supermarket, sklepy z odzieżą, zabawkami, obuwiem itd.

Wojna na Ukrainie

Alarm lotniczy w rejonie Połtawy został ogłoszony około godziny 15.40 i odwołany o 16.05. Syreny zabrzmiały także w obwodach donieckim, sumskim, czernihowskim, kijowskim, żytomierskim, winnickim, czerkaskim, kirowohradzkim, charkowskim, mikołajowskim, zaporoskim i odeskim.

Wcześniej Rosjanie atakowali te miasta 24 kwietnia i 18 czerwca. Zniszczono, między innymi elektrownię cieplną i rafinerię, której władze zapowiedziały, że do końca roku obiekt ten nie wznowi działania.

Czytaj także:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także