more_horiz
Wiadomości

Zachodnie sankcje uderzają w Rosję. Kolejny oligarcha odszedł z naftowego biznesu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 10:27
Z rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil odchodzą biznesmeni, którzy w latach 90. XX wieku zakładali tę firmę.
Z rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil odchodzą kolejni biznesmeni
Z rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil odchodzą kolejni biznesmeniFoto: noomcpk/Shutterstock

Rosyjskie media podały, że z kierowania koncernem zrezygnował Leonid Fiedun. Wcześniej na własną prośbę przestał być prezesem Łukoila założyciel firmy, jeden z najbogatszych Rosjan Wagit Alekperow.

Kierował on Łukoilem przez 30 lat. Przez wiele lat znajdował się w pierwszej pięćdziesiątce najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek szacowany jest na kilkanaście miliardów dolarów. Z Łukoilem pożegnał się w kwietniu po tym, gdy Wielka Brytania nałożyła na niego sankcje w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Jego współpracownik, właściciel prawie 10 procent akcji koncernu Leonid Fiedun odszedł z firmy po 26 latach współkierowania nią. Rosyjscy komentatorzy niezależni wskazują, że wycofanie się wielu rosyjskich biznesmenów z dotychczasowej działalności ma związek z zachodnimi sankcjami, a także z nieformalną wymianą kadr na ludzi młodszych i bardziej podporządkowanych Kremlowi.

Posłuchaj
00:42 11813561_1.mp3 Rosja - kolejny oligarcha odszedł z naftowego biznesu. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Sytuacja na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że najcięższe walki z Rosjanami toczą się w Donbasie. Wojska Federacji Rosyjskiej starają się przejąć Lisiczańsk od południa, wyprowadzić ofensywę z Izium na Słowiańsk i przeciąć drogę Lisiczańsk-Bahmut.

Obecnie drogę kontrolują Ukraińcy, którzy odpierają w tym rejonie rosyjskie ataki. Skuteczny opór trwa również na północ od Izium. Ponadto obrońcy odpierają ataki w obwodzie zaporoskim. Rosjanie z kolei przeszli do obrony w obwodach charkowskim i chersońskim, gdzie starają się utrzymać zajęte tereny.

Ukraińska armia informuje również, że wojska białoruskie rozpoczęły na swoim terytorium zaplanowane ćwiczenia. Ukraińcy kontynuują zwiad granicy z Rosją i Białorusią w obwodzie czernihowskim. Rosjanie prowadzą intensywny ostrzał artyleryjski i rakietowy celów wzdłuż całej linii fontu oraz na zapleczu frontu, ale spotykają się z odpowiedzią artylerii ukraińskiej. W walkach bierze udział rosyjskie lotnictwo. Również Ukraińcy przeprowadzili 20 misji bojowych nad obszarem starć. Rosyjska flota czarnomorska nadal blokuje ukraińskie porty.

Czytaj również:

dn

Zobacz także

Zobacz także