more_horiz
Wiadomości

Zełenski po rozmowie z szefem NATO: Ukraina potrzebuje nowoczesnych systemów rakietowych

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 11:15
Ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W rozmowie zostały skoordynowane stanowiska przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.
Szef NATO Jens Stoltenberg rozmawiał przed szczytem Sojuszu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim
Szef NATO Jens Stoltenberg rozmawiał przed szczytem Sojuszu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem ZełenskimFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET & PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Ukrainy został zaproszony do udziału w spotkaniu. "Podkreśliłem, jak ważne są dla Ukrainy nowoczesne systemy rakietowe do obrony przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Jens Stoltenberg napisał po rozmowie z ukraińskim przywódcą, że podczas szczytu Sojusz wzmocni wsparcie dla Ukrainy, teraz i długofalowo. Nazwał Ukrainę "bliskim sojusznikiem" NATO.

Zełenski apeluje o dostawy broni

Do kwestii wsparcia Ukrainy bronią Zełenski odniósł się też w swoim codziennym wystąpieniu wideo opublikowanym w poniedziałek. Podkreślił, że jego kraj potrzebuje potężnej obrony przeciwlotniczej - nowoczesnej, w pełni skutecznej, która może zapewnić pełną ochronę przed rosyjskimi pociskami. 

Czytaj także:

- Rozmawiamy o tym każdego dnia z naszymi sojusznikami. Jest już kilka umów. Nasi partnerzy muszą działać szybciej, jeśli naprawdę są naszymi partnerami, a nie obserwatorami. Opóźnienia w przekazywaniu broni naszemu państwu i wszelkie ograniczenia są w rzeczywistości zaproszeniem dla Rosji do kolejnych i jeszcze kolejnych uderzeń. Okupantów - tych terrorystów - trzeba pokonać z całą mocą, aby nie myśleli, że mogą wywierać presję i kogoś ograć - oświadczył Zełenski.

***

Wzmocnienie wschodniej flanki i nowa koncepcja strategiczna NATO w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji - to kluczowe tematy rozpoczynającego się wieczorem w Madrycie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że nastąpi zwiększenie z 40 tysięcy do 300 tysięcy żołnierzy sił wysokiej gotowości Sojuszu. Wschodnia flanka będzie wzmocniona i silniejsza.

ms

Zobacz także

Zobacz także