Jak susza "zaprząta głowy" mieszkańcom Włoch? Wprowadzono szczegółowe wytyczne dla fryzjerów
W związku z dotkliwą suszą we Włoszech, burmistrz miejscowości Castenaso koło Bolonii we Włoszech wprowadził zakaz drugiego mycia włosów klientom w zakładach fryzjerskich. Jak podkreślił, nikt nie protestuje przeciwko temu przepisowi.
2022-06-28, 12:11
To jeden z kroków, jakie podjął w ramach racjonalizacji wody Carlo Gubellini, burmistrz miejscowości liczącej ok. 16 tys. mieszkańców. W wydanym rozporządzeniu zapisał, że fryzjerzy mogą tylko raz myć głowę klientom.
Jak zauważył cytowany przez dziennik "Corriere della Sera", każde płukanie włosów po myciu to zużycie nawet 20 litrów wody. - W sytuacji, w jakiej się znajdujemy nie możemy sobie na to pozwolić - podkreślił.
- Z kranu otwartego przez minutę wylewa się średnio 13 litrów wody - dodał. Mnożąc to przez liczbę 10 zakładów fryzjerskich, oznacza to szansę zaoszczędzenia tysięcy litrów wody dziennie - wyjaśnił Carlo Gubellini.
Burmistrz zapowiedział kary za łamanie zakazu i kontrole. - Nikt nie protestował. Obywatele rozumieją powody rozporządzenia, które nie jest żadnym wybrykiem - stwierdził.
REKLAMA
Klęska suszy
We Włoszech władze regionalne i ochrona cywilna domagają się od rządu wprowadzenia stanu wyjątkowego w związku z klęską suszy i rekordowo wysokimi temperaturami. Na szczególnie dotkniętej klęską północy Włoch sytuacja jest najgorsza od ponad stu lat.
W północnych rejonach kraju nie padało od 120 dni. Wysycha Pad i inne rzeki, bo zimą opady śniegu były niższe o 70 procent od średniej ostatnich lat. Padem płynie teraz 80 procent mniej wody niż wynosi roczna średnia. Rzeką nie można nawigować.
Przewiduje się, że ofiarą klęski padnie połowa upraw zbóż. Średnia temperatura czerwca jest o 4 stopnie wyższa od średniej ostatnich kilkudziesięciu lat. W wielu miastach, w tym w Rzymie, Florencji i Perugii, termometr wskazywał 40 stopni - jeśli chodzi o czerwiec, najwięcej w historii pomiarów.
Wprowadzenie stanu wyjątkowego przez rząd pozwoliłoby skoordynować walkę z suszą, a władze lokalne i ochrona cywilna mogłyby ze skutkiem natychmiastowym wprowadzać szczególne środki zaradcze jak racjonowanie wody.
REKLAMA
Czytaj także:
- Pożary w Nowym Meksyku. Rząd USA chce pokryć koszty walki z największą katastrofą w historii stanu
- Fala upałów w Polsce. Padł tegoroczny rekord temperatury
Posłuchaj
es
REKLAMA