more_horiz
Wiadomości

"To była wypowiedź prywatna". Fogiel komentuje słowa Jourovej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 10:00
- Ze stanowiska rzecznika Komisji Europejskiej wynika, że wypowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej, iż nowela ustawy o SN nie wypełnia warunków zawartych w KPO, była wypowiedzią prywatną. Żadne decyzje KE w tej sprawie nie zapadły - przekazał w piątek rzecznik PiS Radosław Fogiel.
Radosław Fogiel: wypowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej byłą wypowiedzią prywatną.
Radosław Fogiel: wypowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej byłą wypowiedzią prywatną.Foto: twitter.com/Vera Jourova

Radosław Fogiel stwierdził w TVP, że od słów Jourovej właściwie odciął się rzecznik KE, mówiąc, że żadne oceny nie są jeszcze przez Komisję dokonane oraz żadne decyzje nie zostały podjęte i "jest to w zasadzie wypowiedź prywatna pani Jourovej".

- Pani Jourova w Komisji Europejskiej reprezentuje Czechy i była tam desygnowana przez poprzedni rząd. Nie zdradzając zbyt wiele mogę powiedzieć, że z naszych rozmów ze stroną czeską wynika, iż po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego szanse pani Jourovej na ponowne członkostwo w komisji są niewielkie - powiedział Fogiel.

Kontrowersyjna wypowiedź Jourovej

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o SN, która wejdzie w życie 15 lipca. Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta noweli jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

- Nie, nie wypełnia - odparła Jourova. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

Czytaj także:

"Obserwacje KE"

W późniejszej rozmowie rzecznik KE Christian Wigand powiedział, że "Komisja zauważa, że przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie". Jak wyjaśnił, "w szczególności nie usunęła przeszkód dla właściwych sądów do weryfikacji z urzędu wymogu niezawisłości" oraz "nie usunęła przepisu, który kwalifikuje tę weryfikację z urzędu jako przewinienie dyscyplinarne".

- Podzieliliśmy się tą obserwacją z Polską w kontekście realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Nie jest to formalna ocena zgodności z kamieniami milowymi, ponieważ nie jesteśmy na tym etapie procedury. Polska nie wysłała wniosku o płatność, a umowa operacyjna, która jest warunkiem wstępnym jakiejkolwiek płatności, nie została jeszcze sfinalizowana - dodał Wigand.

Środki z KPO

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy,  decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

ZOBACZ TAKŻE: rzecznik PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

jb

Zobacz także

Zobacz także