more_horiz
Wiadomości

Jourova krytykuje nowelizację ustawy o SN. Kumoch: jej wypowiedź jest oderwana od faktów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 16:38
Wiceszefowa KE Vera Jourova powiedziała, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w Krajowym Planie Odbudowy, co może wiązać się z niewypłaceniem Polsce należnych środków. - Ta wypowiedź jest oderwana od faktów. Treść reformy była znana KE i nie zgłaszano żadnych zastrzeżeń - skomentował w Onecie szef BPM Jakub Kumoch.
Kumoch: wypowiedź Jourovej jest oderwana od faktów
Kumoch: wypowiedź Jourovej jest oderwana od faktówFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Jak podaje portal tvn.24.pl wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o SN, która wejdzie w życie 15 lipca. Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta noweli jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

- Nie, nie wypełnia - odpowiedziała Jourova. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen - red.) już powiedziała - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

Kumoch: pani komisarz wybiega przed szereg

Do słów Jourovej odniósł się w rozmowie z Onetem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. - Ta wypowiedź jest oderwana od faktów. Treść reformy była znana Komisji Europejskiej, był długi dialog z przewodniczącą Ursulą von der Leyen na ten temat i nie zgłaszano żadnych zastrzeżeń - ocenił.

- Obawiam się, że tutaj mamy sytuację, w której pani komisarz wybiega przed szereg i realizuje własną agendę. A wiarygodność w polityce i dyplomacji jest kapitałem - powiedział Kumoch.

Rzecznik rządu Piotr Müller zwrócił uwagę, że Komisja Europejska nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska. - To wyłącznie wypowiedź jednej komisarz UE w czasie komisji w Europarlamencie - zauważył. - Wniosek o płatności oraz opis zmian w polskim prawie, które zostały przyjęte w Polsce, dopiero będzie przedmiotem dyskusji w Komisji Europejskiej - dodał Müller.

Czytaj także:

Akceptacja polskiego KPO

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. 

Zobacz również: rzecznik PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także