Rzecznik rządu: realizujemy zmiany w sądownictwie tam, gdzie jest konsensus
- Na razie takich decyzji w polskim rządzie nie ma - tak rzecznik rządu Piotr Müller odpowiedział na pytanie, kiedy rząd mógłby się zająć kolejnymi zmianami w sądownictwie. Podkreślił, że przyjmowane są ustawy co do których jest konsensus i wymienił w tym kontekście m.in. informatyzację i rozwiązania dotyczące służby więziennej.
2022-06-21, 16:17
Podczas konferencji prasowej w KPRM Piotr Müller został zapytany, czy rząd zamierza zająć się projektami ustaw sądowych i kiedy mógłby się nimi zająć. W tym kontekście pytający rzecznika dziennikarz przywołał słowa, które padły we wtorek w Polsat News w wywiadzie ze Zbigniewem Ziobrą, który mówił, że od pięciu lat czeka na decyzje w tej sprawie. Minister sprawiedliwości powiedział też w poniedziałek, że faktem jest to, że w momencie, kiedy swój urząd objął premier Mateusz Morawiecki "zakończył się czas przyzwolenia na dalszą reformę polskiego sądownictwa".
Rzecznik podkreślił, że na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęte zostały ustawy, które dotyczą szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości m.in. nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego. - Tam, gdzie jest konsensus, te zmiany realizujemy - zaznaczył i wymienił w tym kontekście m.in. informatyzację i rozwiązania dotyczące służby więziennej.
- Co do pozostałego zakresu zmian - na razie decyzji takich w polskim rządzie nie ma - podkreślił.
Projekty resortu sprawiedliwości
W kwietniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane dwa projekty, przygotowane przez resort sprawiedliwości, dotyczące reformy ustroju sądów powszechnych, których struktura miałaby zostać "spłaszczona". Chodzi o nowe Prawa o ustroju sądów powszechnych i przepisy wprowadzające te regulacje. Zapowiedź i założenia tych planowanych gruntownych zmian Ziobro zapowiadał już w listopadzie zeszłego roku. W ubiegłym roku w jednym z wywiadów mówił o tym także prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jednym z głównych założeń reformy planowanej przez MS jest tzw. spłaszczenie struktury sądów. W miejsce obecnych sądów rejonowych, okręgowych oraz apelacyjnych powstać mają sądy okręgowe oraz sądy regionalne - pierwsze rozpatrujące sprawy w pierwszej instancji, a drugie - w drugiej.
Podczas konferencji rzecznik rządu był także pytany o słowa Zbigniewa Ziobry, który przyrównywał KPO do lichwy. - Został przyjęty przy sprzeciwie Solidarnej Polski, Krajowy Plan Odbudowy. KPO to kredyt - nie chcę powiedzieć lichwiarski, ale ma pewne cechy, które łączą - mówił w Polsat News minister sprawiedliwości.
"Mamy różnicę zdań"
- Mamy różnicę zdań z panem Ziobro, ale ona się zdarza, również w rządzie - odpowiedział Piotr Müller. - My uważamy, że te środki finansowe są elementem budowania polskiej suwerenności poprzez konkretne inwestycje, które będą zasilały polską gospodarkę, czy to drogowe, kolejowe, energetyczne - cały pakiet energetyczny, budowania infrastruktury społecznej - dodał.
Jak podkreślał, "środki finansowe w ramach grantów są środkami bezzwrotnymi". - Jeżeli chodzi o kwestie związane z częścią pożyczkową, dotyczą możliwości zaciągania pewnych zobowiązań, ale one są na bardzo preferencyjnych warunkach w stosunku do tego, jak w tej chwili wygląda emisja polskich obligacji, więc to jest zdecydowanie korzystne dla polskiego budżetu i zdecydowanie korzystne dla obywateli, którzy będą mogli z nowych inwestycji korzystać - dodał.
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF).
- "Partia potrzebuje przywódcy". Publicyści o odejściu prezesa PiS z rządu
- Zmiany w ramach Polskiego Ładu. Dr Trzeciak: będzie można je ocenić za dwa miesiące
Zobacz także: Krzysztof Sobolewski w "Sygnałach dnia"
es
REKLAMA
REKLAMA