more_horiz
Wiadomości

Polski Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany. Komisja Europejska podjęła decyzję

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 18:57
Jest zgoda Komisji Europejskiej na polski Krajowy Plan Odbudowy. Decyzję podjęli komisarze na posiedzeniu w Brukseli. Jutro w Warszawie będzie przewodnicząca Komisji, by o tym poinformować. Ursula von der Leyen do tej pory osobiście ogłaszała zatwierdzenie planów odbudowy w stolicach poszczególnych krajów.
Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy
Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan OdbudowyFoto: Alexandros Michailidis/shuuterstock

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że dzisiejsza zgoda w sprawie polskiego planu nie była jednomyślna, przeciwna była dwójka komisarzy - Margrethe Vestager i Frans Timmermans.

Dalsze postępowanie ws. KPO

Pozytywna ocena Komisja to rekomendacja dla krajów członkowskich. 17 czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy ostatecznie mają zatwierdzić ministrowie finansów unijnych państw na spotkaniu w Luksemburgu.

Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Obudowy, z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to tanie pożyczki. Wypłata pieniędzy będzie uzależniona od oceny realizacji przez Komisję tak zwanych kamieni milowych, wpisanych do KPO. Chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej, reformę systemu dyscyplinującego sędziów oraz umożliwienie sędziom powrotu do orzekania.

Posłuchaj
00:50 11770656_1.mp3 Zgoda KE na polski Krajowy Plan Odbudowy (Beata Płomecka/IAR)

 

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także