more_horiz
Wiadomości

Szefowa KE do ukraińskich deputowanych: nie spoczniemy, dopóki Ukraina nie zwycięży

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 10:02
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wystąpienia w parlamencie Ukrainy przyznała, że Europa będzie po stronie Kijowa tak długo, jak będzie trzeba.
Szefowa KE do ukraińskich deputowanych: Europa będzie po stronie Kijowa tak długo, jak będzie trzeba
Szefowa KE do ukraińskich deputowanych: Europa będzie po stronie Kijowa tak długo, jak będzie trzeba Foto: Twitter/Leyen

- Widzę przyszłość Ukrainy w Unii Europejskiej, ponieważ przeszliście trudną drogę od rewolucji godności w 2014 roku i wybraliście, że chcecie być demokracją - podkreśliła w piątek .

Utrzymaliście funkcjonowanie instytucji państwa, w tym parlamentu, mimo wszelkich przeciwności losu - w tym w najtrudniejszych chwilach rosyjskiej inwazji. Doceniamy wasze wysiłki. Właśnie ze względu na swoją determinację, upór i odwagę Ukraina została doceniona przez wszystkie kraje Wspólnoty i otrzymała status kandydata do członkostwa w UE - dodała von der Leyen.

Przewodnicząca KE zadeklarowała, że unijne instytucje dołożą wszelkich starań, by wspomóc Kijów w konfrontacji z Moskwą. - Nie spoczniemy, dopóki Ukraina nie zwycięży. Jesteście odważnym pokoleniem, które śmiało maszeruje w kierunku (europejskiej) przyszłości, a my pracujemy dzień i noc, żeby udzielać wam wsparcia. (...) Ostatecznym sukcesem Ukrainy będzie jej akcesja do Unii - powiedziała polityk.

"Państwa UE będą uczestniczyć ręka w rękę z Ukrainą w odbudowie"

Von der Leyen doceniła dotychczasowe sukcesy Kijowa na rzecz modernizacji państwa, wskazując m.in. na reformy antykorupcyjne i zmiany w ustawodawstwie. - Ukraina jest jedynym krajem Partnerstwa Wschodniego, który przyjął prawne zobowiązanie, by uwolnić gospodarkę od wpływu oligarchów - zauważyła przewodnicząca KE.

Posłuchaj
00:30 11820352_1.mp3 Przewodnicząca KE U. von der Layen w ukraińskim parlamencie (IAR)


Jak dodała, instytucje i państwa UE będą uczestniczyć "ręka w rękę" z Ukrainą w odbudowie tego kraju po rosyjskiej inwazji. Von der Leyen zapowiedziała, że w przyszły poniedziałek weźmie udział w konferencji poświęconej temu zagadnieniu.

23 czerwca Rada Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do uzyskania członkostwa w Unii. Przywódcy UE postanowili również uznać europejską perspektywę Gruzji.

Czytaj także:

Zobacz także: Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

dn

Zobacz także

Zobacz także