Negocjacje na linii Ukraina-Rosja? Stany Zjednoczone zapewniają, że nie będą wywierać nacisku
Zgodnie z zapewnieniami Białego Domu "Stany Zjednoczone nie będą wywierać nacisku na Ukrainę, aby podjęła negocjacje pokojowe z Rosją". Koordynator komunikacji strategicznej przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że decyzje w tej sprawie należą do władz Ukrainy.
2022-07-03, 20:58
W wywiadzie dla telewizji Fox News John Kirby powiedział, że decyzja w sprawie warunków i terminu negocjacji z Rosją należy do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
- Prezydent Zełenski określi jak zdefiniować zwycięstwo oraz kiedy i na jakich warunkach przystąpić do negocjacji. Naszą rolą jest zapewnić, że Ukraina może zwyciężyć na polu walki, aby mogła odnieść sukces przy stole negocjacyjnym - powiedział.
John Kirby zapewnił, że ze strony USA nie będzie nacisków na władze Ukrainy w sprawie negocjacji, nawet jeśli Biały Dom uzna je za słuszne. Koordynator komunikacji strategicznej przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ocenił, że Ukraińcy walczą nie tylko bohatersko, ale i umiejętnie, i że przechodzą do kontrofensywy.
Nowy pakiet pomocy
Ponadto ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podziękował we wpisie na Twitterze prezydentowi USA Joe Bidenowi i sekretarzowi obrony Lloydowi Austinowi za kolejny istotny krok wsparcia dla Ukrainy, czyli decyzję o przekazaniu ukraińskiej armii systemów NASAMS.
REKLAMA
"To zwiększy nasze zdolności do obrony ukraińskiej ziemi i nieba" - podkreślił Reznikow. Dodał, że "zwycięstwo Ukrainy w wojnie z państwem terrorystycznym zapewni globalne bezpieczeństwo na lata".
Pentagon ogłosił w piątek (01.07) nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 820 mln dolarów. W jego skład weszły dwa systemy obrony powietrznej NASAMS, radary przeciwartyleryjskie i dodatkowe pociski do systemów HIMARS.
NASAMS to rakietowy system obrony powietrznej średniego zasięgu produkowany przez amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon i norweski Kongsberg. Używa on standardowych amerykańskich rakiet powietrze-powietrze, przystosowanych do wystrzeliwania z naziemnych wyrzutni. Jest wykorzystywany m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.
Posłuchaj
Z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski (IAR) 0:40
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:
REKLAMA
- Mariusz Błaszczak o słowach ambasadora Ukrainy w Niemczech: to służy Kremlowi
- Zełenski: robimy wszystko, aby zniwelować przewagę okupantów
- USA ogłosiły nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Obejmuje m.in. systemy NASAMS
>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"
PAP/IAR/nt
REKLAMA