more_horiz
Wiadomości

Towary luksusowe, żelazo i stal. Wielka Brytania rozszerza sankcje wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:10
Po północy weszły w życie kolejne sankcje Wielkiej Brytanii przeciwko Białorusi. Jak podkreśliła brytyjska dyplomacja, reżim w Mińsku aktywnie pomaga w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Po północy weszły w życie kolejne brytyjskie sankcje przeciwko Białorusi
Po północy weszły w życie kolejne brytyjskie sankcje przeciwko BiałorusiFoto: Sorbis/Shutterstock

W komunikacie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych czytamy, że Mińsk pozwala Rosjanom na używanie części swego terytorium, które wykorzystują na przykład do rozmieszczania wyrzutni rakietowych. Ale chodzi też o to, że Aleksandr Łukaszanka powiela kremlowską narrację na temat wojny, między innymi twierdząc, że Kijów "prowokuje Rosję", co ma usprawiedliwić inwazję.

W ramach nowych sankcji zakazany zostanie eksport na Białoruś produktów służących do rafinacji ropy naftowej, komponentów zaawansowanych technologii, takich jak te używane w obliczeniach kwantowych, towarów luksusowych, w tym dzieł sztuki, a także import z tego kraju żelaza i stali.

Kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi

Ponadto Wielka Brytania ograniczy dostęp Białorusi do usług finansowych, zakazując większej liczbie białoruskich spółek emisji długu i papierów wartościowych w Londynie. Wartość handlu towarami objętymi nowymi sankcjami wynosi 60 mln funtów rocznie.

Brytyjski rząd przypomniał, że już wcześniej w ramach sankcji wprowadzonych w związku z inwazją na Ukrainę podniósł cła na szereg towarów pochodzących z Białorusi, a jeszcze wcześniej objął sankcjami Alaksandra Łukaszenkę oraz wysokich urzędników jego reżimu za notoryczne łamanie praw człowieka i tłumienie demokracji.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:36 11825889_1.mp3 Kolejne brytyjskie sankcje przeciwko Białorusi - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 

Zobacz także: Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także