Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji i Białorusi. Na liście m.in. KGB oraz firmy przemysłowe
Jak powiadomiło Euroradio, Japonia wprowadziła nowe embargo przeciwko Rosji i Białorusi. Na sankcyjnej liście są m.in. białoruski Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy, KGB, wojska wewnętrzne, kompania lotnicza "Transawijaekspart" oraz szereg firm przemysłowych. Zostaną zamrożone ich aktywa, a transakcje finansowe z nimi będą zabronione.
2022-07-05, 12:07
Ogółem na sankcyjnej liście jest 90 instytucji i zakładów rosyjskich i białoruskich, a także 57 osób fizycznych. Zabroniony jest także eksport niektórych towarów z Japonii. Rząd japoński wprowadził również zakaz importu złota z Rosji.
Na podobny krok wobec Białorusi we wtorek zdecydowała się także Wielka Brytania, która podkreśla, że reżim w Mińsku aktywnie pomaga w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rząd w Londynie objął zakazem między innymi eksport na Białoruś produktów służących do rafinacji ropy naftowej, komponentów zaawansowanych technologii, takich jak te używane w obliczeniach kwantowych, towarów luksusowych, w tym dzieł sztuki, a także import z tego kraju żelaza i stali.
Ponadto Wielka Brytania ograniczy dostęp Białorusi do usług finansowych, zakazując większej liczbie białoruskich spółek emisji długu i papierów wartościowych w Londynie. Wartość handlu towarami objętymi nowymi sankcjami wynosi 60 mln funtów rocznie.
Sankcje wobec Rosji
Z kolei Kosowo zdecydowało się na kolejne rozszerzenie sankcji na Rosję. Nowe restrykcje obejmują między innymi zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym oraz ograniczenie eksportu dla rosyjskiego przemysłu. Zakazano też transakcji z wieloma rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi.
REKLAMA
Wicepremier i minister spraw zagranicznych rządu w Prisztinie Donika Gervalla powiedziała, że sankcje obejmują też towary i technologie, które mogą przyczynić się do rozwoju rosyjskiego sektora obronności i bezpieczeństwa.
- UE nałoży siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? Decyzje możliwe jeszcze w lipcu
- Rząd planuje zmiany w ustawie sankcyjnej. Wąsik: chcielibyśmy przeprowadzić to w miarę szybko
Zobacz także: Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia
ng
REKLAMA