"Bild": koalicjanci SPD chcą większego wsparcia Ukrainy, Scholz i jego partia blokują dostawy
Jak podkreślono na portalu niemieckiego dziennika "Bild", kanclerz Niemiec Olaf Scholz razem ze swoją partią SPD wydaje się być coraz bardziej odosobniony w ostrożnym podejściu do dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy. Podejście Scholza do kwestii wsparcia Ukrainy zaczyna być coraz głośniej krytykowane przez koalicjantów socjaldemokratów.
2022-07-06, 02:05
Poprawienia zdolności militarnych Ukrainy poprzez jak najszybsze dostarczenie jej niemieckich transporterów opancerzonych od dawna domagają się współrządzący z SPD Zieloni. Teraz do apelu Zielonych dołączyła trzecia partia wchodząca w skład koalicji rządowej – FDP.
Przeciwko działaniom Scholza, któremu zarzuca się opóźnianie i przewlekanie dostaw ciężkiej broni Ukrainie, wypowiadają się od początku rosyjskiej inwazji opozycyjne partie chadeckie CDU/CSU. Niezadowolenie z taktyki kanclerza i ministerstwa obrony, także kierowanego przez SPD, wyrażają teraz coraz liczniej koalicjanci socjaldemokratów.
Opór SPD
Politycy FDP zaapelowali ostatnio do rządu o udostępnienie Ukrainie transporterów opancerzonych typu Fuchs. - Bundeswehra ma obecnie około 800 takich pojazdów. Byłyby one niezwykle pomocne dla ukraińskich wojsk, (…) także dlatego, że mogą pływać i umożliwić kontrofensywę z forsowaniem rzek - wyjaśnił ekspert ds. obrony Marcus Faber (FDP).
- Niemcy wobec wojny na Ukrainie: Prof. Grochmalski: kontynuacja brutalnego myślenia o przewadze
- Niemiecki minister kłamał ws. importu rosyjskiej ropy? "Zależność od Kremla prawie się nie zmniejszyła"
Jak podkreślił Faber, setki takich transporterów wkrótce zostanie wycofanych ze służby w Bundeswehrze, dzięki czemu "można by szybko dostarczyć 200 takich pojazdów na Ukrainę". - Polityczna wola dostarczenia transporterów opancerzonych jest obecna wśród FDP i Zielonych - zaznacza Faber.
"Można to odczytywać, że taka dostawa nie udaje się obecnie ze względu na opór SPD, partii Scholza" – zauważył "Bild". Gazeta dodała, że zwolennikami zwiększenia dostaw broni dla Ukrainy są tacy członkowie obecnego rządu, jak minister finansów Christian Lindner (FDP), szefowa MSZ Annalena Baerbock (Zieloni), wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni).
Pomoc dla Ukrainy "pilna i konieczna"
Portal podkreślił jednak, że "Urząd Kanclerski oraz ministerstwo obrony, także kierowane przez SPD, blokują sprawę i nie pozwalają Radzie Bezpieczeństwa na podjęcie decyzji" ws. zatwierdzenia wysłania broni do zaatakowanego przez Rosją kraju.
O udostępnienie Ukrainie transporterów wojskowych i innej broni ciężkiej od dawna postuluje polityk Zielonych Anton Hofreiter. - Niemieckie pojazdy opancerzone, jak na przykład Marder, Fuchs lub Dingo, mogłyby ocalić niezliczoną liczbę istnień ludzkich na Ukrainie. Dlatego jest pilne i konieczne, aby rząd federalny dostarczył bojowe wozy piechoty lub transportery opancerzone - wskazał.
Do zwiększenia zakresu niemieckiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wzywa także ekspert ds. obrony Florian Hahn (CSU). Jego zdaniem fakt, że minister obrony Christine Lambrecht wielokrotnie podkreślała znaczenie ścisłej koordynacji działań sojuszników w ramach NATO, a jednocześnie Niemcy w przeciwieństwie do wielu innych krajów zachodnich nie dostarczają Ukrainie pojazdów opancerzonych, jest "doprawdy groteskowy".
ms