Portal niemieckiego dziennika "Welt" zablokowany w Rosji. Uzasadnienia brak
Rosyjski państwowy regulator mediów, Roskomnadzor, poinformował w niedzielę, że portal internetowy niemieckiego dziennika "Welt" został w kraju zablokowany na wniosek rosyjskiej prokuratury. Nie podano uzasadnienia tej decyzji.
2022-07-10, 18:20
Portal welt.de znalazł się na stale rosnącej liście mediów zakazanych przez Roskomnadzor. Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę gazeta publikowała informacje w języku rosyjskim. Większość niezależnych informacji jest w Rosji cenzurowana.
Na początku marca Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjskie media RT (dawniej Russia Today) i Sputnik, uznawane za główne narzędzia kremlowskiej propagandy.
Zamrożone pieniądze Rosjan
Rosja posiada w krajach Zachodu 300 mld dolarów rezerw, które są w całości zablokowane. Ogólnie za granicą aktywa sektora prywatnego Rosji są warte, według "Economist", 1 bilion dolarów, z czego do tej pory udało się zamrozić zaledwie 30-50 mld dolarów, należących do rosyjskich oligarchów i przedstawicieli władz.
Cztery dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego kraje G7 zdecydowały o nałożeniu sankcji na rosyjski bank centralny. Sankcje te uniemożliwiły instytucjom w UE, USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Japonii dokonywania jakichkolwiek transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i tym samym zablokowały rosyjskie rezerwy w tych krajach o wartości ok. 300 mld dolarów. Jest to niemal połowa wszystkich rezerw rosyjskich.
REKLAMA
Szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, powiedział w maju, że byłby za przejęciem zamrożonych rosyjskich rezerw walutowych i wykorzystaniem ich do odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy, opisując taki ruch jako "całkowicie logiczny".
Z kolei rosyjskie aktywa państwowe, czyli rezerwy znajdujące się poza granicami FR, nie zostały formalnie zamrożone, a jedynie zablokowane jest ich użycie przez władze Rosji. Według ostatniego dostępnego raportu rosyjskiego banku centralnego, największa część rezerw Rosji znajduje się na jej terytorium w postaci złota, stanowiącego 21,7 proc. wszystkich rezerw (stan z 30 czerwca 2021 r.). Chiny były największym zagranicznym posiadaczem rosyjskich rezerw, dysponując 13,8 proc. wszystkich rezerw, niemal w całości ulokowanych w chińskim juanie. Oznacza to, że Rosja nadal zarządza około jedną trzecią swoich rezerw o całkowitej wartości 630 mld dolarów za pośrednictwem krajowego złota i chińskiego juana.
Według tego samego raportu 12,2 proc. rosyjskich aktywów rezerwowych znajdowało się we Francji, 10 proc. w Japonii, 9,5 proc. w Niemczech, 6,6 proc. w USA, 4,5 proc. w Wielkiej Brytanii, 3 proc. w Austrii, 2,8 proc. w Kanadzie. 5 proc. było w posiadaniu międzynarodowych instytucji finansowych.
- Żaryn o rosyjskiej propagandzie: przedstawiają Polskę jako wojennego podżegacza
- "Wracają tezy znane z czasów stalinowskiej propagandy". Żaryn o retoryce Kremla dot. Zbrodni Katyńskiej
- Rosyjska propaganda liczy na skłócenie Polski i Ukrainy. Żaryn wskazuje główne linie narracji
łk
REKLAMA