Zamach na Shinzo Abe wstrząsnął Japonią. Tysiące Japończyków żegnają byłego premiera

Japończycy żegnają byłego premiera Shinzo Abe zastrzelonego w ubiegłym tygodniu przez zamachowca. W uroczystości pogrzebowej wzięła udział najbliższa rodzina polityka oraz obecny premier Fumio Kishida i posłowie. Przed uroczystościami w tokijskiej świątyni Zojoji hołd byłemu premierowi oddały setki Japończyków.

2022-07-12, 10:33

Zamach na Shinzo Abe wstrząsnął Japonią. Tysiące Japończyków żegnają byłego premiera

W uroczystości w świątyni Zojoji obok słynnej wieży Tokyo Tower wzięła udział ograniczona liczba żałobników, w tym żona byłego premiera Akie Abe. Przed uroczystością Japończycy ustawiali się w długich kolejkach, by złożyć kwiaty na stołach pod zdjęciem uśmiechniętego Abego w białej koszuli – opisuje agencja Kyodo.

Z relacji mediów wynika, że tysiące ludzi zgromadziły się na ulicach na trasie, którą w procesji pogrzebowej wieziono ciało Abego. W stypie w świątyni Zozoji uczestniczyło około 2,5 tys. osób, w tym japońscy politycy, biznesmeni i zagraniczni dygnitarze – podała stacja NHK.

Abe był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Pełnił tę funkcję w latach 2006-2007, a następnie 2012-2020. Wiele spośród osób zgromadzonych na ulicach Tokio w dniu jego pogrzebu powiedziało BBC, że jako premier dawał im poczucie bezpieczeństwa.

Zamach na Abego wstrząsnął społeczeństwem Japonii

Były premier został w piątek zastrzelony przez zamachowca, gdy wygłaszał przemówienie na wiecu politycznym w mieście Nara na zachodzie Japonii. Według świadków sprawca wystrzelił dwa razy, a na nagraniach widać go z chałupniczo wykonaną bronią z drewna i metalu, z lufą owiniętą taśmą izolacyjną.

REKLAMA

Zamach na Abego wstrząsnął społeczeństwem Japonii, gdzie do przemocy z użyciem broni palnej dochodzi bardzo rzadko. Według agencji Reutera było to pierwsze zabójstwo urzędującego lub byłego premiera tego kraju od lat 30. XX wieku.

Zabójca byłego premiera Japonii ujawnił swoje motywy

Policja zatrzymała podejrzanego o zamach 41-letniego Tetsuyę Yamagamiego, który przyznał się do winy. Według policji Yamagami chciał zabić Abego, ponieważ oskarżał go o promowanie w Japonii grupy religijnej, znanej jako Kościół Zjednoczeniowy, której jego matka przekazała "olbrzymią darowiznę", co doprowadziło ją do bankructwa.

Kościół Zjednoczeniowy (pełna nazwa: Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego) został założony w Korei Południowej w 1954 roku przez samozwańczego mesjasza i zaciekłego przeciwnika komunizmu Sun Miung Muna. Znany jest między innymi z masowych ślubów, w których małżeństwa zawierają jednocześnie tysiące par.

Japoński oddział ruchu potwierdził, że matka podejrzanego należy do zgromadzenia, ale odmówił przekazania informacji o jej darowiznach. Według strony internetowej Kościoła Zjednoczeniowego Abe wystąpił we wrześniu 2021 roku na wydarzeniu zorganizowanym przez związaną z ruchem organizację, gdzie chwalił działania tej organizacji na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim – podała agencja Reutera.

REKLAMA

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej