more_horiz
Wiadomości

Fala morderczych upałów na południu Europy. Tysiące strażaków walczy z pożarami

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 12:16
Jak informuje BBC, w północnej Portugalii zginął pilot samolotu gaśniczego, który rozbił się w rejonie Foz Coa, w pobliżu granicy z Hiszpanią. Tysiące strażaków walczy z pożarami w Portugalii, Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji.
Tysiące strażaków walczy z pożarami
Tysiące strażaków walczy z pożaramiFoto: PAP/EPA/DANIEL PEREZ

Od wtorku w Portugalii temperatury wzrosły do 47 stopni Celsjusza, zaś w Hiszpanii do ponad 40 stopni. W obu krajach z powodu wysokich temperatur zmarło już ponad 300 osób, a skutkiem upałów są również liczne pożary.

W południowej Hiszpanii, w pobliżu Costa del Sol, ponad dwa tysiące osób musiało uciekać przed ogniem rozprzestrzeniającym się na wzgórzach Mijas. Z kolei pożary na północy Portugalii, na wschód od miasta Porto, spustoszyły już 30 tysięcy hektarów.

Włochy i Grecja walczą z pożarami

Pożary wybuchają również we Włoszech i Grecji. Włoski rząd ogłosił stan wyjątkowy w wysuszonej Dolinie Padu. Natomiast w Grecji strażacy walczą z ogniem w rejonie Feriza, około 50 kilometrów na południowy wschód od Aten, oraz w pobliżu Rethymno, na północnym wybrzeżu Krety.

Pożary pustoszą także obszary francuskiego regionu Gironde, gdzie ewakuowano ponad 12 tysięcy mieszkańców. Pożar na południe od Bordeaux spustoszył prawie 10 tysięcy hektarów.

Wysokie temperatury wyzwaniem

Kwestie przygotowania się do upałów, do podróży poza Polskę, a także do wzrostu zakażeń COVID-19 omówił na antenie Polskiego Radia 24 rezydent pediatrii, członek WHO i między innymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży dr Łukasz Durajski. 

- Tak duże upały w Polsce raczej nas nie dotyczyły, rzeczywiście rosnąca temperatura na globie jest problemem. Widzimy, że ten kłopot w naszym regionie świata też jest wyzwaniem. Bardzo ważne jest faktyczne unikanie tego momentu, kiedy słońce jest najwyżej, czyli szczególnie od godziny 12 do 16 najlepiej w ogóle nie wychodzić na słońce - mówił gość audycji. 

Dr Łukasz Durajski zwrócił uwagę, że jeśli już wychodzimy na zewnątrz w taki upał, to "na pewno musimy zadbać o to, żeby mieć nakrycie głowy, ponieważ przegrzanie niestety jest bardzo dużym problemem". - Ważne jest też zadbanie o nawodnienie, szczególnie właśnie latem musimy pilnować tego, aby wypić nawet do 3 litrów (wody), jeżeli chodzi o osobę dorosłą - podkreślił członek WHO

Czytaj więcej:

dn

Zobacz także

Zobacz także