more_horiz
Wiadomości

Napięcia między Serbią a Kosowem. Prisztina odracza kontrowersyjne decyzje

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 01:33
Kosowski rząd poinformował, że odracza o 30 dni decyzje, które stały się zarzewiem konfliktu z Serbią i serbską ludnością zamieszkującą republikę. Chodziło o nieuznawanie dowodów osobistych wydanych w Serbii i nowe kosowskie tablice rejestracyjne.
Rząd w Kosowie poinformował, że odracza wejście w życie decyzji które spowodowały napięcie na granicy z Serbią
Rząd w Kosowie poinformował, że odracza wejście w życie decyzji które spowodowały napięcie na granicy z SerbiąFoto: Reuters/ FORUM

W oświadczeniu, które przesłano prasie napisano, że rząd Kosowa potępia blokowanie dróg w tym kraju i strzelanie do policji. Zapowiedziano, że wszystkie blokady, postawione przez serbskich mieszkańców Kosowa zostaną zlikwidowane.

Stało się tak po spotkaniu władz Kosowa z ambasadorem USA w Kosowie Jeffriem Hovenierem. To właśnie on w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych poprosił o przesunięcie decyzji.

Napięta sytuacja na granicy

Ambasador Jeffrie Hovenier powiedział, że decyzje rządu kosowskiego są słuszne, ale doszło do nieporozumień między stronami, stąd napięta sytuacja. Hovenier powiedział też, że rząd amerykański będzie współpracował z Unią Europejską w celu rozwiązania konfliktu.

Napiętą sytuację w północnych gminach Kosowa potwierdza dowództwo KFOR - międzynarodowych sił pokojowych NATO. W komunikacie prasowym napisano, że oddziały są gotowe do interwencji w przypadku zagrożenia stabilności.

Wieczorem w północnym Kosowie doszło w kilku miejscach do strzelaniny. Kosowska policja twierdzi, że w ich kierunku strzelali serbscy mieszkańcy, którzy zablokowali tez kilka ważnych dróg. W miejscowościach zamieszkanych przez Serbów zawyły syreny.

Dwa punkty zapalne

Punktem zapalnym obecnego sporu są dwie kwestie: Kosowo przestaje uznawać dokumenty wydane w Serbii za tak samo ważne, jak te kosowskie. Po drugie za dwa dni nastąpi wymiana tablic rejestracyjnych. Pojazdy będą teraz miały znaczek RKS - czyli Republika Kosowa co z jest nie do zaakceptowania dla Serbów. Od kilku dni trwają utarczki słowne między politykami obu państw.


Posłuchaj
00:51 kosowo - spec - pietka.mp3 Rośnie napięcie na linii Serbia - Kosowo. W internecie pojawiły się informacje, że przy granicy tych skonfliktowanych ze sobą krajów doszło do wymiany ognia - relacja Piotra Piętki (IAR)

 

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także