more_horiz
Wiadomości

Granica Kosowa z Serbią ponownie otwarta. Rozebrano blokady na drogach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 23:30
Rząd Kosowa potwierdził, że rozebrano wszystkie blokady dróg na północy kraju. Tym samym został spełniony warunek zawieszenia przepisów, przeciwko którym protestują Serbowie.
Włoscy Carabinieri przy moście, który rozdziela miasto Mitrowica na części zamieszkiwane przez ludność serbską i albańską
Włoscy Carabinieri przy moście, który rozdziela miasto Mitrowica na części zamieszkiwane przez ludność serbską i albańskąFoto: Valdrin Xhemaj / PIXSELL / Forum

O sytuacji poinformował na swoim profilu w portalu społecznościowym minister spraw wewnętrznych Kosowa Xhelal Svecla. Po 19:00 rozebrano wszystkie dziewięć blokad dróg, które kosowscy Serbowie zbudowali wczoraj na północy kraju. Rozebranie blokad było warunkiem zawieszenia na miesiąc dwóch kontrowersyjnych przepisów.

Szef kosowskiego resortu spraw wewnętrznych potwierdził również, że otwarto dwa ważne przejścia graniczne z Serbią - w Jarinje i Brnjaku. Według policji wczoraj kosowscy Serbowie w kilku miejscach strzelali do funkcjonariuszy, jedenaście osób miało zostać rannych.

Napięta sytuacja na linii Kosowo-Serbia

Wczoraj kosowska policja późnym wieczorem poinformowała, że w kilku miejscach na północy oddano strzały w kierunku patroli. Nikt nie został ranny. Kosowo zamknęło dwa przejścia graniczne z Serbią z powodu blokad dróg. W kilku miejscach kosowscy Serbowie zablokowali autostrady. Policja pojawiła się na miejscu, ale nie próbowała ich siłą zlikwidować.

Punktem zapalnym obecnego sporu są dwie kwestie: Kosowo przestaje uznawać dokumenty wydane w Serbii za tak samo ważne, jak te kosowskie. Po drugie za dwa dni nastąpi wymiana tablic rejestracyjnych. Pojazdy będą teraz miały znaczek RKS - czyli Republika Kosowa co z jest nie do zaakceptowania dla Serbów. Od kilku dni trwają utarczki słowne między politykami obu państw.

Posłuchaj
00:45 Sytuacja na granicy serbsko-kosowskiej. Relacja Piotra Piętki (IAR).mp3 Sytuacja na granicy serbsko-kosowskiej. Relacja Piotra Piętki (IAR) 

dz

Zobacz także

Zobacz także