more_horiz
Wiadomości

Rozmowa ministrów zdrowia Polski i Chorwacji. Poszkodowani w wypadku "są pod najlepszą opieką"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 15:19
Minister Adam Niedzielski rozmawiał z ministrem zdrowia Vilim Berosem na temat stanu zdrowia Polaków poszkodowanych w wypadku. Samolot z szefem resortu zdrowia, grupą medyków oraz psychologów na pokładzie dotarł do Chorwacji. 
Adam Niedzielski rozmawiał przed wylotem do Chorwacji z ministrem zdrowia tego kraju
Adam Niedzielski rozmawiał przed wylotem do Chorwacji z ministrem zdrowia tego krajuFoto: Twitter/MZ

Jak informuje resort, minister Vili Beros zapewnił, że są pod najlepszą opieką. Jednocześnie złożył kondolencje z powodu śmierci tak wielu osób z polskiej pielgrzymki.

W wypadku zginęło 12 osób, ponad 30 jest rannych. Chorwackie ministerstwo zdrowia informuje, że 19 osób jest ciężko rannych. 13 ma lekkie obrażenia. Ranni zostali przewiezieni do szpitala w Zagrzebiu, Varażdinie i Czakowcu.

8-osobowy zespół jest już na miejscu

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski zespół humanitarno-medyczny wylądował w Zagrzebiu. 

Zespół odbył naradę z partnerami chorwackimi. Lekarze, ratownicy i psychologowie udają się do szpitali, w których znajdują się ranni w wypadku autokaru pod Zagrzebiem.

27 osób w ciężkim stanie

- Lecimy po to, żeby zorientować się merytorycznie w sytuacji. Pacjenci są w pięciu różnych szpitalach, są w bardzo różnym stanie. Jedziemy zapytać chorwackich kolegów, czy potrzebują wsparcia z naszej strony, czy są pacjenci, których chcieliby transportować w tej chwili do Polski - powiedział dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Rafał Gałązkowski.

Posłuchaj
00:23 11878446_1.mp3 Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: do Chorwacji leci 8-osobowy zespół (IAR)

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zauważył, że z informacji, które posiada, około 27 osób jest w stanie ciężkim i w tej chwili trwają zabiegi ratujące im życie. Część pacjentów jest cały czas diagnozowana.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował za pośrednictwem Twittera, że byli to pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie.

Czytaj więcej:

pkur, nj

Zobacz także

Zobacz także