Rosyjski gaz wciąż płynie do Europy. Hiszpania zwiększyła dostawy rok do roku
Między styczniem a lipcem 2022 r. dostawy gazu ziemnego z Rosji do Hiszpanii zwiększyły się o 15 proc. rok do roku - wynika z danych spółki Enagas odpowiedzialnej za utrzymanie i obsługę hiszpańskiej infrastruktury gazowej. W ujęciu miesiąc do miesiąca, import rosyjskiego gazu do Hiszpanii spadł jednak w lipcu 2022 r. o 40 proc.
2022-08-10, 23:10
Zgodnie z raportem hiszpańskiej firmy, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. w Rosji kupiono gaz ziemny odpowiadający 28,2 tys. GWh, z czego w lipcu było to 5,3 tys. GWh.
Enagas zauważył, że w czerwcu br. Hiszpania sprowadziła z Rosji rekordową ilość gazu ziemnego, odpowiadającego 8,7 tys. GWh.
Kreml czwartym dostawcą paliwa
Rosja jest czwartym dostawcą gazu ziemnego do Hiszpanii z udziałami na poziomie 10,7 proc. wśród wszystkich państw, z których Madryt importuje surowiec. Najwięcej od stycznia do lipca br. dostarczyła Algieria (23,3 proc.), Stany Zjednoczone (23,2 proc.) oraz Nigeria (16 proc.).
Enagas wskazał, że w porównaniu do 2021 r. wielkość dostaw gazu z Algierii do Hiszpanii spadła o 42 proc. Od stycznia do lipca br. Madryt kupił tam surowiec odpowiadający 64,5 tys. GWh, z czego 93 proc. dotarło gazociągiem Medgaz.
REKLAMA
Turcja płaci w rublach
Rosyjski gaz importuje także Turcja. Prezydent Recep Tayyip Erdogan potwierdził w sobotę, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach. Polityk rozmawiał między innymi w tej sprawie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w rosyjskim Soczi nad Morzem Czarnym.
- Drzwi Turcji są otwarte dla wszystkich. Porozumieliśmy się z Putinem, w kwestii płatności w rublach za sprzedawany przez Rosję gaz. Mamy nadzieję, że przyniesie to finansowy zysk obu stronom - powiedział prezydent Erdogan po rozmowach z prezydentem Rosji.
Czytaj także:
- Dr Zasztowt: Turcja jest skłonna do pewnego rodzaju ustępstw wobec Rosji
- Turcja wysyła statek do odwiertów na sporne wody. "Nie ma potrzeby, by prosić o pozwolenie"
- Gazowy szantaż Putina. Media: ożywił debatę na temat energii atomowej w Niemczech
Polska jest jednym z największych odbiorców gazu w Europie, źródło: PAP Infografika
mbl
REKLAMA
REKLAMA