more_horiz
Wiadomości

Fala zabójstw dziennikarzy w Meksyku. Jest kolejna ofiara

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 05:51
Kolejna ofiara gangów w Ameryce Północnej. Prokuratorzy w południowym stanie Guerrero poinformowali, że dziennikarz Fredid Roman został zastrzelony w stolicy stanu Chilpancingo. To 15. zabity w tym roku pracownik mediów w Meksyku, uważanym za najbardziej niebezpieczny kraj dla dziennikarzy poza strefą wojny.
Prokuratorzy w południowym stanie Guerrero poinformowali, że dziennikarz Fredid Roman został zastrzelony w stolicy stanu Chilpancingo
Prokuratorzy w południowym stanie Guerrero poinformowali, że dziennikarz Fredid Roman został zastrzelony w stolicy stanu ChilpancingoFoto: Shutterstock/Frontpage

Redagowany przez Romana portal internetowy "Rzeczywistość Guerrero" skupiał się głównie na polityce na szczeblu stanowym. Guerrero to stan, w którym regularnie ścierają się gangi narkotykowe, uzbrojeni strażnicy i inne grupy.

Prokuratorzy nie podali żadnych szczegółów w sprawie zabójstwa Romana, który według lokalnych mediów został zastrzelony w swoim samochodzie.

Liczne zabójstwa

Do zabójstwa doszło zaledwie tydzień po tym, jak został znaleziony martwy niezależny dziennikarz Juan Arjon Lopez. Prokuratorzy stwierdzili, że zmarł od uderzenia w głowę. Jego ciało znaleziono w San Luis Rio Colorado, po drugiej stronie granicy z Yumą w Arizonie.

W ostatnich latach obszar ten został dotknięty przemocą karteli narkotykowych. W marcu wolontariusze poszukujący ich ofiar znaleźli 11 ciał w tajnych dołach śmierci na pustyni w pobliżu wysypiska śmieci w San Luis.

Dziennikarze są zazwyczaj ofiarami gangów ale także urzędników i polityków lokalnych, którzy zlecają ich zabójstwa z motywów politycznych lub kryminalnych. Dziennikarze prowadzący małe serwisy informacyjne w głębi Meksyku są dla nich łatwym celem, twierdzą obrońcy praw człowieka i wolności słowa.

Jan-Albert Hootsen, przedstawiciel Komitetu Ochrony Dziennikarzy w Meksyku, napisał po zabójstwie Arjona Lopeza, że ​​"chociaż we wcześniejszych przypadkach zabójstw dziennikarzy w tym roku dokonano kilku aresztowań, utrzymująca się atmosfera bezkarności nadal napędza te ataki".

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także