more_horiz
Wiadomości

Narkotykowa mafia infiltruje europejskie porty. KE zapowiada kontrolę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 12:13
Komisja Europejska chce skontrolować unijne porty w związku z doniesieniami o działalności mafii narkotykowej - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Według belgijskiego tygodnika "Knack" skontrolowany ma być przede wszystkim największy w Europie port w Rotterdamie oraz belgijski port w Antwerpii.
Port w Rotterdamie ma być poddany kontroli pod kątem przemytu narkotyków
Port w Rotterdamie ma być poddany kontroli pod kątem przemytu narkotykówFoto: shutterstock/Aerovista Luchtfotografie

Jak wynika z raportu Europolu, Holandia i Belgia są głównymi krajami przerzutu kokainy do Europy, choć do niedawna taką rolę pełniła Hiszpania. Na ten problem belgijskie media wskazują od kilku miesięcy. Donoszą, że mafia infiltruje port w Antwerpii i wykorzystuje go do sprowadzania narkotyków.

Porachunki gangów

W 2020 roku skonfiskowano tam 66 ton kokainy. W mieście jest coraz bardziej niebezpiecznie w związku z porachunkami gangów.

Burmistrz Antwerpii apelował już do rządu o pilne wsparcie, by wzmocnić bezpieczeństwo w porcie. Sprawą mają się teraz zająć eksperci dyrekcji generalnej do spraw wewnętrznych w Komisji.

Jak wynika z informacji belgijskiego tygodnika - działania nie będą jednak natychmiastowe, bo kontrole mają być przeprowadzone dopiero między marcem a majem przyszłego roku.

Kokainowy szlak

Jak donosi Europol, w Europie co roku notuje się rekordowe ilości przechwyconej przez służby kokainy - w 2020 roku było to ponad 214 ton. Na Belgię, Holandię i Hiszpanię przypada blisko 3/4 przemytu. 

Najwięcej narkotyków ujawnia się w kontenerach transportowanych drogą morską. Europol zauważa, że coraz częściej jako miejsce docelowe przerzutu narkotykowego ładunku wybierane są przez przestępców porty w Europie Wschodniej oraz w Turcji. 

Posłuchaj
00:50 porty.mp3 KE skontroluje europejskie porty w związku z działalnością mafii narkotykowej. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/europol/fc

Zobacz także

Zobacz także