more_horiz
Wiadomości

Ambasador Rosji grozi Niemcom: przekroczyliście czerwoną linię

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 11:35
Siergiej Nieczajew, ambasador Rosji w Berlinie, powiedział, że Niemcy, dostarczając broń na Ukrainę, przekroczyły czerwoną linię. 
Ambasador Rosji grozi Niemcom: przekroczyliście czerwoną granicę
Ambasador Rosji grozi Niemcom: przekroczyliście czerwoną granicęFoto: AA/ABACA/Abaca/East News

W rozmowie z prokremlowskim dziennikiem "Izwiestija" Siergiej Nieczajew odniósł się do sprawy przekazywania przez Niemców broni Ukrainie.

Fakt zaopatrzenia ukraińskiego reżimu w śmiercionośną broń niemieckiej produkcji, używaną nie tylko przeciwko rosyjskim żołnierzom, ale także przeciwko ludności cywilnej Donbasu, jest czerwoną linią, której władze niemieckie nie powinny były przekraczać - powiedział rosyjski ambasador, cytowany w poniedziałek przez agencję RIA Novosti.

- Zwłaszcza biorąc pod uwagę moralną i historyczną odpowiedzialność Niemiec wobec naszego narodu za zbrodnie nazistowskie podczas wielkiej wojny ojczyźnianej - dodał. 

Podkreślił również, że proces powojennego pojednania między narodami Rosji i Niemiec jest obecnie "zacierany".

Spotkanie Scholz-Szmyhal

Na początku września kanclerz Olaf Scholz spotkał się w Berlinie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. - Otrzymaliśmy od Unii Europejskiej 2,4 miliarda euro i oczekujemy kolejnych 8 miliardów w ramach pomocy makrofinansowej. W tej sprawie aktywnie pomagają również Niemcy - podkreślił wówczas ukraiński premier.

- Osobną ważną kwestią jest sprawa nowych transferów broni. Mamy wspólne przekonanie o konieczności zwiększenia dostaw broni dużego kalibru - powiedział Denys Szmyhal i dodał, że rozmawiano między innymi o dostawach na Ukrainę czołgów Leopard. 

Zaapelował również o całkowite embargo na rosyjskie surowce energetyczne, nie tylko ropę i gaz, ale również na gaz. Zaoferował zwiększenie mocy ukraińskich elektrowni i w większym stopniu przekierowanie ich produkcji do Europy.

Niemcy deklarują wsparcie Ukrainy

Z kolei Steffen Hebestreit, rzecznik niemieckiego rządu, przekazał, że "kanclerz wyraził szacunek dla odwagi, męstwa i wytrwałości wykazywanej przez Ukrainę i jej obywateli w czasie walki obronnej z Rosją, trwającej od ponad sześciu miesięcy". Olaf Scholz zapewnił też swojego gościa o nieustającym wsparciu dla Ukrainy: militarnym, politycznym, finansowym i humanitarnym.

- Mimo toczącej się wojny konieczne jest zaplanowanie odbudowy Ukrainy i przygotowanie się do tego zadania w dłuższej perspektywie - podkreślił Olaf Scholz, informując, że Niemcy, przewodnicząc w tym roku grupie krajów G7, wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, zorganizują 25 października w Berlinie konferencję ekspercką. Konferencja będzie poświęcona Ukrainie, w szczególności kierunkom i sposobom jej odbudowy.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marcin Przydacz w audycji "Sygnały dnia"

nj, pap, iar, dorzeczy.pl

Zobacz także

Zobacz także