Bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku. Spotkanie szefów MSZ Polski i Danii na Bornholmie
Kwestie bezpieczeństwa i obrony, sytuacja na Ukrainie i współpraca energetyczna będą głównymi tematami rozmów ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z jego duńskim odpowiednikiem Jeppe Kofodem na wyspie Bornholm. W planach szefa polskiej dyplomacji jest także wizyta w duńskiej bazie samolotów F-16 i spotkanie z żołnierzami 3 Batalionu Rozpoznawczego Pułku Huzarów Gwardii.
2022-09-13, 02:53
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział, że ministrowie będą rozmawiali o wspólnym bezpieczeństwie w rejonie Morza Bałtyckiego w wymiarach: wojennym, politycznym i ekologicznym.
Szef MSZ RP na Bornholmie
Zaznaczył, że niedaleko Bornholmu znajdują się pozostawione przez Armię Czerwoną zapasy niemieckiej broni chemicznej. - Minister odwiedzi bazę wojskową duńskiego lotnictwa na Bornholmie, odwiedzi archipelag położony niedaleko Bornholmu, mający strategiczne znaczenie. Będzie rozmawiał ze swoim duńskim kolegą również o wszystkich potencjalnych problemach, jakie istnieją w naszych stosunkach bilateralnych, a jest ich z biegiem lat coraz mniej - podkreślił.
Ministrowie mają też omówić kwestię dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO.
Posłuchaj
Spotkanie Rau-Kofod. Strategiczne znaczenie Bornholmu
Łukasz Jasina dodał, że wizyta szefa polskiej dyplomacji to też dobra okazja do przypomnienia Polakom znaczenia Bornholmu. Zaznaczył, że wyspa jest położona niedaleko granic lądowych z Polską, a jeszcze bliżej od wód terytorialnych naszego kraju.
REKLAMA
- "Sojusznicy NATO patrzą na ten region ze specjalną uwagą". Ekspert OSW o wschodnim Bałtyku
- "Wspólnie budujemy bezpieczeństwo w Europie". Szef MON spotkał się z ministrem obrony Danii
Rzecznik MSZ stwierdził, że rozmowy ministra Zbigniewa Raua z szefem MSZ Danii Jeppe Kofodem są swego rodzaju wstępem do uroczystej inauguracji gazociągu Baltic Pipe. Uroczystość zaplanowano na 27 września.
ms
REKLAMA