more_horiz
Wiadomości

Korespondent Polskiego Radia był przy trumnie Elżbiety II. "Łzy płyną nieprzerwanym strumieniem"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 00:56
W Londynie - ostatnie chwile, by pożegnać królową. O godz. 7.30 polskiego czasu zamknęły się drzwi Westminster Hall, gdzie od czterech dni trumna Elżbiety II wystawiona była na widok publiczny. By pokłonić się królowej, trzeba było stać w ogromnej kolejce - czasem nawet około 20 godzin. Nasz korespondent Adam Dąbrowski był w środku Westminster Hall. Teraz opisuje wielkie emocje, których doświadczył.
Korespondent Polskiego Radia był przy trumnie królowej Elżbiety II w Westminster Hall
Korespondent Polskiego Radia był przy trumnie królowej Elżbiety II w Westminster HallFoto: Forum/Reuters

Niesamowita jest cisza. Nie pasuje do ogromu monumentalnej, średniowiecznej sali.

Kłóci się z widokiem rzeki ludzi, jaka płynie nieustannie schodami w dół, ku trumnie monarchini. Część przybywających ściska w rękach śpiwory i koce. Spędzili noc gdzieś w tej niekończącej się kolejce, która przez cztery dni ciągnęła się wzdłuż Tamizy.

Młoda dziewczyna wyciera ukradkiem łzę. Ale jeden ze starszych mężczyzn od chwili wejścia do sali aż do jej opuszczenia po prostu łka. Łzy płyną nieprzerwanym strumieniem.

Mężczyzna pochodzenia azjatyckiego klęka i trzy razy wykonuje pokłon. On też płacze. Wstaje, ale wydaje się, że gdyby nie podtrzymująca go żona, upadłby z emocji.

Starsza kobieta na wózku wolniutko przejeżdża koło katafalku. Tuż przed wyjściem się zatrzymuje. Chce przedłużyć tę chwilę. Posyła ręką całusa ku trumnie. A potem? Potem rusza ku otwartym drzwiom. Na zewnątrz historia pędzi do przodu. Już bez Elżbiety II.

Pogrzeb królowej

Ciało królowej Elżbiety II będzie przeniesione z Pałacu do Opactwa Westminsterskiego o godzinie 11.44 czasu polskiego. Nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się w południe.

Uroczystość w opactwie poprowadzi dziekan Westminster David Hoyle. Zabrzmi żałobny utwór "Last Post". Będą dwie minuty ciszy oraz hymn. Następnie - procesja wzdłuż reprezentacyjnej alei Mall. Łuk Wellingtona, między Hyde Parkiem i Buckingham Palace, to ostatni przystanek w Londynie. Trumna pojedzie ku podlondyńskiemu Windsorowi.

Przygotowania w miasteczku trwały od już kilku dni. Późnym popołudniem odbędzie się tu uroczysta procesja z udziałem króla i innych członków rodziny królewskiej. Początek uroczystości w kaplicy św. Jerzego zaplanowano na późne popołudnie. Zabrzmią lament na dudach i błogosławieństwo arcybiskupa Canterbury.

Około pół tysiąca przywódców z całego świata ma wziąć udział w dzisiejszym pogrzebie królowej Elżbiety II. Do Londynu przybyli m.in. prezydent USA Joe Biden, cesarz Japonii Naruhito oraz polski prezydent Andrzej Duda.

Przywódcy po raz pierwszy spotkają się z nowym brytyjskim królem. - Król Karol III będzie miał przyjęcie w Buckingham Palace. Również minister spraw zagranicznych będzie wydawał przyjęcie dla zagranicznych gości - zapowiada ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie Anna Clunes.


Zobacz także:

Posłuchaj
00:58 Dąbrowski IAR 1.mp3 W Londynie i Windsorze odbędą się ceremonie pożegnalne królowej Elżbiety II. Najpierw w Opactwie Westminsterskim, a następnie w kaplicy świętego Jerzego. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Posłuchaj
00:49 Dąbrowski IAR 2.mp3 Uroczystości pożegnania królowej Elżbiety II zaczynają się w Londynie, ale kończą - w podlondyńskim Windsorze. Przygotowania trwają od kilku dni. W miasteczku jest nasz wysłannik - Adam Dąbrowski (IAR)
Posłuchaj
00:41 Fedusio IAR 3.mp3 To ostatnie chwile przez rozpoczęciem nabożeństwa pogrzebowego królowej Elżbiety II w Londynie. Uroczystości zaplanowano w Opactwie Westminsterskim w centrum miasta. Obserwować będą je osoby z całego świata, które przybyły do miasta specjalnie, by ostatni raz pożegnać monarchinię. Relacja Michała Fedusio (IAR)

jmo


Zobacz także

Zobacz także