more_horiz
Wiadomości

Prezydent w Londynie. "Odejście Elżbiety II to koniec epoki nie tylko dla Wielkiej Brytanii"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 23:43
- Kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także i w historii Europy i świata - mówił w Londynie prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do pożegnania królowej Elżbiety II. W związku z uroczystościami pogrzebowymi brytyjskiej monarchini prezydent spotkał się też z królem Karolem III, któremu "przekazał zaproszenie do odbycia wizyty w Polsce".
Prezydent Andrzej Duda w Londynie oddał hołd królowej Elżbiecie II, spotkał się z premier Liz Truss i rozmawiał także z królem Karolem III
Prezydent Andrzej Duda w Londynie oddał hołd królowej Elżbiecie II, spotkał się z premier Liz Truss i rozmawiał także z królem Karolem IIIFoto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Londynie w niedzielę wieczorem na konferencji prasowej dla polskich mediów powiedział o "bardzo podniosłych chwilach" związanych z uroczystościami żałobnymi, związanymi z odejściem królowej brytyjskiej Elżbiety II.

Prezydent w Londynie: "bardzo podniosłe chwile"

- Ten moment, w którym żegnamy świętej pamięci królową brytyjską Elżbietę II, to jest rzeczywiście moment, w którym kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także i w historii Europy i świata. Być może w przyszłości ten czas będzie nazwany kolejną, drugą "wielką epoką elżbietańską". Zobaczymy, to pokaże historia - powiedział prezydent.

- Bardzo podniosłe chwile tutaj w Londynie. Smutne, ale jednocześnie nacechowane też wielkim szacunkiem do wielu, wielu lat, kiedy na czele wspólnoty brytyjskiej, Wspólnoty Narodów, Commonwealth, stała jej królewska wysokość Elżbieta II - dodał Andrzej Duda.

Przyznał, że większość komentatorów, którzy w ostatnich dniach w mediach mówili o czasie panowania Elżbiety II "to ludzie, którzy nie pamiętają tego momentu, kiedy była koronowana". - W większości nie było ich wtedy na świecie - dodał.

Spotkanie Andrzeja Dudy z Liz Truss

Prezydent Andrzej Duda był jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II odbyli krótkie spotkania z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss.

- To była bardzo dobra rozmowa, dotycząca kwestii bezpieczeństwa, budowy strefy bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski, naszego wspólnego wsparcia, jakiego razem z Wielką Brytanią udzielamy walczącej Ukrainie, naszego współdziałania ze Stanami Zjednoczonymi, naszego współdziałania w zakresie wspierania także państw bałtyckich - powiedział podczas konferencji Andrzej Duda.

Jak przekazał prezydent, rozmawiał z szefową brytyjskiego rządu o całym szeregu aspektów związanych z bezpieczeństwem. - Tym bezpośrednim militarnym, jak również trójstronną współpracą Polska-Ukraina-Wielka Brytania - podkreślił.

- Rozmawialiśmy także o kwestiach gospodarczych, o kwestiach związanych z rynkiem energii. (...) Tych wszystkich bieżących ważnych tematach - zaznaczył prezydent. - Z całą mocą chcę podkreślić przede wszystkim bardzo dobrą atmosferę tego spotkania, jeżeli w ogóle można tak mówić w tej smutnej dobie, w jakiej jest dzisiaj Wielka Brytania" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent: przekazałem Karolowi III zaproszenie do Polski

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą składają wizytę w Londynie, gdzie w poniedziałek wezmą udział w nabożeństwie pogrzebowym Królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim.

- Rozmawiałem i z królem Karolem, i z królową, jego małżonką. Przekazałem też nasze zaproszenie do odbycia wizyty w Polsce. Powiedziałem, że będziemy ogromnie zaszczyceni, gdybyśmy mogli gościć parę królewską w naszym kraju. Oczywiście zostanie to rozważone - poinformował podczas niedzielnego briefingu w Londynie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że w czasie tej rozmowy przekazał również "wyrazy współczucia w imieniu całego polskiego narodu, naszego kraju na ręce jego królewskiej mości i całej rodziny królewskiej".

Czytaj również:

Londyn. Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dla mediów:

jmo/jp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także