Kompostowanie ludzkich zwłok. Kontrowersyjne prawo przyjęte w Kalifornii

Kalifornia jako piąty stan w USA przyjęła prawo umożliwiające kompostowanie ludzkich zwłok. Nowe zapisy przedstawiane są jako kolejna opcja pochówku, przyjazna środowisku. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiał się Kościół katolicki.

2022-09-23, 08:40

Kompostowanie ludzkich zwłok. Kontrowersyjne prawo przyjęte w Kalifornii
Kompostowanie szczątków ma być przyjazne dla klimatu, ale budzi zastrzeżenia natury moralnej. Foto: shutterstock/Sergii Figurnyi

Proces kompostowania ludzkich szczątków – czyli naturalna redukcja organiczna (NOR) — jest w USA legalny już w Waszyngtonie, Kolorado, Vermont i Oregonie. Ciało zmarłego umieszcza się 2,5-metrowym pojemniku wielokrotnego użytku, gdzie drobnoustroje i bakterie rozkładają je do gleby. Proces ten trwa do dwóch miesięcy. Pozyskana w ten sposób "gleba" trafia do rodziny nieboszczyka i może być następnie wykorzystana na farmie lub w ogrodzie. 

Towar jednorazowego użytku

Popularna w USA kremacja zwłok - w ten sposób odbywa się co drugi pochówek - wiąże się z emisją do atmosfery m.in. dwutlenku węgla i wymaga dużych nakładów energii. Klasyczny pochówek wymaga natomiast użycia środków chemicznych do balsamowania i wyprodukowania trumny. Kompostowanie ma być zieloną alternatywą, co szczególnie ważne w obliczu postępujących zmian klimatycznych

Kalifornijska Konferencja Katolicka zwraca jednak uwagę, że zastosowanie metody kompostowania ciała pierwotnie opracowanej dla zwierząt gospodarskich powoduje "niefortunne duchowe, emocjonalne i psychologiczne zdystansowanie się od zmarłego" i "redukuje ludzkie ciało do zwykłego towaru jednorazowego użytku". 

Do trzech razy sztuka

W Kalifornii kompostowanie zwłok będzie dozwolone od 2027. Dwie poprzednie próby wprowadzenia takiego prawa w 2020 i 2021 zakończyły się niepowodzeniem. 

REKLAMA

Ta forma pochówku to w USA wydatek rzędu 5-7 tys. dolarów. Podobnie wygląda rachunek za kremację w Kalifornii (6 028 dol.), droższy jest tradycyjny pogrzeb (mediana 7 225 dol.). 

LA Times/Guardian/Opoka/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej