more_horiz
Wiadomości

Atak bombowy w Kabulu. Są zabici i ranni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 00:55
Władze przekazały, że co najmniej siedem osób zginęło, a 41, w tym dzieci, zostało rannych w piątek w wybuchu samochodu-pułapki w pobliżu jednego z meczetów w stolicy Afganistanu Kabulu. Wcześniej informowano o czterech ofiarach śmiertelnych. Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku.
Siedmiu zabitych i 41 rannych w ataku bombowym na meczet w Kabulu
Siedmiu zabitych i 41 rannych w ataku bombowym na meczet w KabuluFoto: PAP/EPA/STRINGER

Zaparkowany w pobliżu meczetu samochód z materiałami wybuchowymi został zdetonowany w momencie, gdy z budynku po piątkowych modlitwach wychodzili ludzi - przekazał rzecznik afgańskiego MSW Abdul Nafi Takor.

Agencja Reutera przypomina, że w ostatnich miesiącach w afgańskich meczetach podczas piątkowych modlitw miało miejsce kilka wybuchów, które pociągnęły za sobą ofiary śmiertelne. Do niektórych przyznało się terrorystyczne Państwo Islamskie, sprzeciwiające się władzy rządzących krajem od sierpnia 2021 roku talibów.

Do piątkowej eksplozji doszło w Wazir Akbar Khan, części miasta, w której niegdyś mieściła się "zielona strefa", w której znajdowało się wiele ambasad.

Zamach pod ambasadą

Na początku września przed bramą ambasady Rosji w stolicy Afganistanu - Kabulu, doszło także do zamachu bombowego. W wyniku ataku ranni zostali: rosyjski dyplomata i dwóch rosyjskich obywateli (prawdopodobnie także pracownicy ambasady). 

Według relacji dziennika, zamachowiec-samobójca podszedł pod bramę główną placówki, grożąc jej wysadzeniem. Miał zostać zastrzelony przez ochroniarzy, jednak do eksplozji ostatecznie doszło. 

Rosja jest jednym z nielicznych krajów, który utrzymał funkcjonowanie swojej ambasady w Kabulu (stolicy Afganistanu) po przejęciu przez Talibów władzy. Choć Kreml nie uznał oficjalnie nowych rządów - pomiędzy krajami toczą się obecnie rozmowy dotyczące możliwości zakupu surowców energetycznych.

Atak przed ambasadą Rosji jest kolejnym, w trwającej od dłuższego czasu serii zamachów na terytorium całego kraju. 

dz/PAP

Zobacz także

Zobacz także