more_horiz
Wiadomości

Kontrola na granicy Czech i Słowacji zostanie przywrócona. Powodem nielegalni migranci

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 06:24
Czeski rząd zdecydował o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Będą one obowiązywać od czwartku, wstępnie przez 10 dni. Powodem jest przepływ nielegalnych migrantów.
Czechy czasowo przywrócą kontrole na granicy ze Słowacją.
Czechy czasowo przywrócą kontrole na granicy ze Słowacją.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Na posiedzeniu rządu Czech, który zajmował się budżetem, podjęto w poniedziałek wieczorem decyzję o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Kontrole, związane ze wzrostem liczby nielegalnych migrantów przekraczających granicę, zostaną wprowadzone o północy ze środy na czwartek.

O decyzji rządu poinformował w poniedziałek późnym wieczorem premier Petr Fiala. W pierwszej fazie kontrole zostaną przywrócone na dziesięć dni. Ten czas, zdaniem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Vita Rakuszana zostanie wykorzystany na negocjacje ze stroną słowacką.

Jak przekazał minister spraw wewnętrznych, wicepremier Vit Rakuszan, od początku roku na terytorium Republiki Czeskiej zatrzymano 11 tysięcy nielegalnych migrantów. Liczba zatrzymań zaczęła gwałtownie rosnąć w lipcu.

Czeska policja informowała wcześniej, że większość nielegalnych migrantów stanowią obywatele Syrii. Czechy traktują jako kraj tranzytowy, a ich celem jest Europa Zachodnia.

Czytaj także:

Premier dał wyraz przekonaniu, że dzięki podjęciu środków zapobiegawczych uda się zniechęcić nielegalnych migrantów do korzystania z trasy przez Czechy. Praga przygotowuje też nowelizację kodeksu karnego, która znacznie zwiększyłaby kary za przemyt ludzi.

Posłuchaj
00:52 11961149_1.mp3 Czechy czasowo przywrócą kontrole na granicy ze Słowacją (IAR)


PAP/IAR/jb/pp

Zobacz także

Zobacz także